למה נשים עדיין מסתירות הריונות בעבודה?

מוקדם עדיין לחגוג את מינויה של מריסה מאייר למנכ"לית בהריון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ניו יורק טיימס, אליסה קווארט

בשבוע שעבר ילדה מריסה מאייר, המנכ"לית החדשה של יאהו, בן זכר. כשהיא נכנסה לתפקיד ביולי, בחודש השישי להריונה, בלוגים וטורים בעיתונים חגגו את ניפוצה של עוד שמשה בתקרת הזכוכית. אשה בהריון, כך נראה, יכולה להיות מגויסת לתפקידים בכירים. בהתחשב במעקב הצמוד של הצהובונים אחר בליטות חשודות בבטנן של סלבריטאיות, נדמה היה אולי שהסטיגמה סביב נשים שעובדות במהלך ההריון כבר לא קיימת. לידת בנה של מאייר התרחשה רק שבוע אחרי שמנחה טקס האמי, ג'ימי קימל, הזמין בטקס את השחקנית קלייר דיינס לבמה תוך שהוא מסביר לקהל כי "למגישת הפרס הבאה יש תינוק בבטן". דיינס עלתה לבמה בשמלה צהובה שהדגישה את גזרתה ההריונית.

מבחינת העשירות ובעלות הכוח, הריון לא אמור להיות מכשול - הוא יכול אפילו לסייע לקריירה. אבל בעיני רובנו הוא עדיין נתפש כמכשול. אף שהחוק בארה"ב אוסר על חברות עם 15 עובדים או יותר להפלות לרעה נשים בהריון שמחפשות עבודה, לאישה רגילה קשה למדי להשיג עבודה אם היא מספרת למנהליה העתידיים שהיא בהריון.

החברות שלי שבהריון נוטות להתכסות, תרתי משמע. כשהן נפגשות עם מעסיקים פוטנציאליים, כמו משרדי עורכי דין או גופי חדשות, הן מסתירות את הבטן ההריונית שלהן מתחת למעילים גדולים או סוודרים מגושמים. נפגשתי עם אחת מהן לארוחת ערב לאחר שהיתה בראיון עבודה והיא לבשה סוודר אפור ענק בסריגה גסה. "אני לא מספרת להם שאני עומדת להיכנס לשליש השני של ההריון", סיפרה לי, והצביעה על הסוודר. היא התקבלה לעבודה, וכשהתקבלה, וסיפרה למנהל החדש שלה על מצבה, היא מיד חשה בחוסר שביעות רצונו.

בעבודה, עמיתה בת 36 סיפרה לה שהיא מפחדת להיכנס להריון מחשש שלא תקודם. החששות האלה אינם חסרי בסיס. מספר התלונות על אפליית נשים בהריון שהוגשו לנציבות לשוויון הזדמנויות בתעסוקה בארה"ב גדל ב-23% בין 2005 ל-2011.

הצעת חוק שנועדה לסייע לעובדות בהריון הוגשה לסנאט בחודש שעבר. החוק יחייב מעסיקים להציע לנשים בהריון הטבות שונות, כמו למשל לפטור אותן ממטלות שכרוכות בהרמת משאות כבדים ומתן הרבה הפסקות שתיה – מסוג ההטבות שאליהן זכאים עובדים מוגבלים.

החוויה של אישה רגילה בהריון רחוקה, למרבה הצער, מרחק שנות אור מזו של סלבריטאיות. בין התלונות שהוגשו לנציבות השוויון בספטמבר היתה תלונה נגד מסעדה בפלורידה, בטענה כי שתי מלצריות פוטרו ממנה לאחר שבעלי המסעדה הבחינו בהריונן. תביעה אחרת מאשימה רשת מסעדות ביוסטון טקסס בכך שאילצה עובדות לעזוב לאחר השליש הראשון של ההריון, בטענה כי הן לא יהיה אחראי מצדן להמשיך ולעבוד במצבן.

אז מה ההבדל בין מלצרית פשוטה לבין מאייר או דיינס? זה פשוט מאוד – את המלצרית אפשר בקלות להחליף. במקרה של יאהו, לעומת זאת, החברה נאבקה זמן רב למצוא את מי שיושיע אותה, ונשקלו כמה אפשרויות. מאייר, בהריון או לא, נראתה כבחירה הטובה ביותר. דיינס, כמובן, זכתה בפסלון אמי על "הומלנד" ועזרה להקפיץ את מספר הצופים של רשת שואוטיים שבה היא משודרת. לכן כשמדווחים על הריונן של נשים שנכללות באליטה מצומצמת, אולי לא צריך מיד לצאת בחגיגות על תקרת הזכוכית שמנופצת.

מעסיקים כמובן נמצאים במצב קשה כשעובדות לוקחות חופשת לידה, ושמירה על עובדת בהריון עלולה להכביד על מצבה הפיננסי של החברה, במיוחד אם הן מציעות חופשות נדיבות בתשלום. לכן כדאי לשקול להקל על חברות את הנטל הזה על ידי הצעת הטבות מס.

אולם הסיבה החשובה ביותר להפסקת האפליה נגד נשים בהריון קשורה לסוג החברה שבה אנחנו רוצים לחיות. אנחנו יכולים להודות שעובדות בהריון פחות רווחיות מעובדות ועובדים אחרים בטווח הקצר, אבל לבחור להעריך אספקטים אחרים של החיים, מעבר ליצרנות כלכלנית. כדאי גם להגן על עובדות בהריון ולו כדי לבלום את תרבות הרמאות במקומות העבודה. נשים לא צריכות לחוש שאין להן ברירה אלא לבגוד בערכים שלהן ולהעמיד פנים – לפעמים במשך חודשים – שהן לא בהריון.

בכלכלה שבה נשים מהוות מחצית מכוח העבודה, עלינו להתחיל ולטפל בנשים בהריון באופן יותר מערכתי. עם קצת מזל, נשים יוכלו להציג לראווה את הבטן ההריונית שלהן בראיונות עבודה בדיוק כמו שקלייר דיינס, בשמלה הצהובה, הציגה אותה בטקס האמי.

מנכ"לית יאהו מריסה מאייר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"