פושעים, פוליטיקאים ו-20 מיליארד דולר בשנה: כך מתנהלת תעשיית הסמים בפקיסטאן

גופה בטויוטה חשפה את ספק ההרואין של המערב ■ סיפור שמתחיל בטיפות דם על הכביש ועדיין רחוק מאוד מלהסתיים

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

לילה אחד במארס האחרון מצאו כוחות משטרה גופה מוטלת במושב האחורי של טויוטה שחנתה באזור האמיד של קראצ'י - בירת המסחר של פקיסטאן. ההרוג, עובד ציבור ידוע בשם עבדול רהמן דשטי, נורה בפניו. טבעת, שעון וכסף שנשא עמו נעלמו.

לא רחוק משם, עובדים ניקו דם מכביש הגישה לבית מפואר השייך לאימאם בהיל, איש עסקים מהמחוז הדרום-מערבי בלוצ'יסטאן. צוותי צילום של התקשורת מיהרו לאזור, וסגן המפקח שאוקט עלי שה חשף את החשוד ברצח: בהיל עצמו.

שדה פרגים באפגניסטאןצילום: רויטרס

ההאשמה פרצה את חומת השתיקה שנבנתה סביב בהיל, הידוע בוושינגטון כשומר הסף של שרשרת אספקת ההרואין - משדות הפרגים באפגניסטאן לקרנות הרחוב במערב. שלוש שנים קודם הגדיר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, את בהיל "שחקן מרכזי" בעולם הסמים הגלובלי, לצד ברוני סמים מוונצואלה, קולומביה ומקסיקו. ההודעה זכתה לתשומת לב מועטה בתקשורת בפקיסטאן, ובהיל המשיך להתגורר בקראצ'י בשקט, ללא הטרדות מצד המשטרה.

פקיסטאן התמודדה עם מבול של שאלות לאחר הריגתו של אוסמה בן לאדן בפשיטה האמריקאית מחוץ לאיסלאמבאד. מעטים במדינה או מחוץ לה יודעים כי היא משמשת גם בית לשחקן משמעותי בתעשיית הסמים האופיאטים (המופקים מפרגים) העולמית, שמגלגלת 68 מיליארד דולר בשנה וגבתה יותר קורבנות מהתקפות של אל קאעידה.

חוסר התגובה בנוגע לרצח, לצד הקשרים של בהיל עם פוליטיקאים, מעוררים שאלות חדשות לגבי מידת הסבלנות שמגלים השלטונות בפקיסטאן להברחות ההרואין, ולגבי ההשפעה ההרסנית של הסחר בסמים על המדינה הבלתי יציבה והחמושה בנשק גרעיני הזאת.

המדינות המובילות בייצור הרואין

מעטה של שתיקה

"בהיל נמצא על הכוונת של רשויות החוק כבר זמן רב", אמר בכיר במערב. "אך האם מישהו אי פעם התקרב מספיק כדי לגעת בו? לא". עם חבריו של בהיל נמנים חברי סנאט בפקיסטאן, ובנו הבכור חבר באסיפה הלאומית. בהיל בעצמו ערך מסע תעמולה עבור פוליטיקאית שתמכה במשטר הצבאי. לפי מקורות, לאחר הרצח חזר בהיל לביתו במקראן, רצועת חוף לאורך חופי בלוצ'יסטאן. לא רק שהמקרה לא הוביל להפעלת לחצים עליו, הוא "הדגיש את הביטחון הגובר שלו" - אמר לרויטרס בכיר במודיעין הפקיסטאני ששירת בבלוצ'יסטאן. "הוא נחשב שם טייקון, דון", אמר.

האיום החמור ביותר שמולו ניצב בהיל אינו מגיע מרשויות החוק, אלא מצד המורדים הנלחמים על עצמאותה של בלוצ'יסטאן. לוחמי הגרילה, שכבר הרגו חשודים בסחר בהרואין, מאשימים את בהיל במסירת מידע לרשויות, שלטענתם מנהלות נגדם קמפיין של חטיפה, עינויים ורצח. הצבא מכחיש את הטענות.

בהיל לא הגיב לבקשות שהועברו אליו לתגובה. יקוב ביזנג'ו, בנו הבכור של בהיל, מכחיש כי אביו מעורב בהברחות סמים וטוען כי ארה"ב לא סיפקה ראיות תומכות להאשמות. "הוא רק איש עסקים. הוא לא עשיר", אמר יקוב, בן 30, החבר במועצה הלאומית. ביזנג'ו הביע בספק שאביו ירה בדשטי, או שהוא סוחר סמים. "אם הוא סוחר סמים, מדוע 61 אלף אנשים הצביעו עבורי?" אמר ביזנג'ו בראיון מאחת הדירות באיסלמאבאד המוקצות לבכירים המגיעים לביקור בעיר, שפרבריה המפוארים נראים כעולם אחר לעומת בלוצ'יסטאן.

אימאם בהילצילום: רויטרס

אובמה התייחס לעניין בצורה שונה. במאי 2009, הבית הלבן הוסיף את בהיל לרשימת הבכירים הנתונים לסנקציות של ארה"ב בגין מעורבותם בסחר בסמים. ממשלת ארה"ב אינה מפרסמת את הראיות שהיא מחזיקה נגדו. משרד המשפטים האמריקאי ושגרירות ארה"ב באיסלמאבאד סירבו להגיב בנושא בהיל.

מקורביו של דשטי פירסמו קריאה פומבית לצדק. זעמם גבר על רקע העובדה כי דשטי הכיר את בהיל 25 שנים. השניים הגיעו מאותו אזור במקראן, ואנשים חשבו שהם חברים. "הוא חצה את הקו - הוא הרג את אחינו", אמר פידה דשטי, אדם דקיק עם זקן מאפיר שדיבר לראשונה בפומבי עם רויטרס על רצח אחיו. "הוא יכול להרוג את מי שרק ירצה. אנחנו לא יכולים לשבת בשקט כמו אחרים. אנחנו חייבים להשמיע את קולנו".

הרצח עורר את חמתם של משפחת דשטי, אך תפקידו לכאורה של בהיל בעסקי הסמים כמעט לא עורר כל תגובה במקראן - גן עדן של מבריחים, שבה הגבולות בין פשע למסחר מטושטשים.

20 מיליארד דולר בשנה

שוק צרכני הסמים המופקים מפרגים

החלטת ממשלת ארה"ב להוסיף את בהיל לרשימת הסוחרים במסגרת חוק הסנקציות למלחמה בסחר בסמים (Kingpin Act) לא השפיעה על פועלו. "כולם יודעים שהוא מעורב בסחר בסמים", אמר חסיל ח'אן ביזנג'ו, חבר סנאט בפקיסטאן המכיר את בהיל, "הוא הודה בכך בפני חבריו הקרובים". המשטרה סירבה להגיב מאז הרצח.

משפחת דשטי הגישה במאי דרישה לפתיחה בחקירה לבית המשפט העליון, אך "המפקח הראשי דחה את הבקשה לאחר שעבר על הדו"ח המשטרתי", אמר בכיר בבית המשפט לרויטרס. השופט אינו מחויב להסביר את החלטתו.

החששות הביטחוניים במערב לגבי פקיסטאן מתמקדים בהיסטוריה של תמיכתה בטאליבן האפגאני ובאבטחת ראשי הנפץ הגרעיניים שלה. מקרה הרצח פותח צוהר לאיום על פקיסטאן עצמה - הזרמות של כספי סמים שמזהמות את הפוליטיקה, משחיתות פקידי ממשל ומנפחות את הכלכלה השחורה לממדי ענק.

היקף גידול הפרגים באפגניסטאן זינקה מאז הדחת הטאליבן ב-2001. בניגוד אליה, פקיסטאן צימצמה משמעותית את גידול הפרחים האדומים, שמשמשים להפקת אופיום והרואין. אך ראשי הפשע הפקיסטאנים ממלאים עדיין תפקיד מרכזי בסחר בהרואין, והרשעתם מתבררת כעסק מורכב יותר מאשר חיסול שדות הפרגים.

פידה דשטיצילום: רויטרס

משדות האופיום של דרום אפגניסטאן ועד לחופה של מקראן, מבריחי הסמים מבריחים נתח של כ-20 מיליארד דולר בממוצע בשנה משוק ההרואין הגלובלי - לפי הערכות האו"ם. היצרנים המקומיים מטביעים על תוצרתם חותמות אופייניות של עקרבים, אריות או נחשים. לפי האו"ם, 1-1.5 מיליארד דולר בממוצע בשנה מההכנסות נותרים בידיהם של אנשי הקשר הפקיסטאנים, וחלק ניכר מהכסף מגיע למתווכים, שמעבירים את הסמים לאסיה, לאפריקה, לאירופה ולרוסיה.

"אנחנו קורבנות של הסם הזה", אמר רהמן מאליק, שר הפנים הפקיסטאני. "אנחנו חוששים שסמים, נשק ותחמושת וטרוריסטים חוצים את הגבול אלינו".

כ-100 אלף איש ברחבי העולם מתים מדי שנה כתוצאה משימוש באופיום אפגאני, לפי האו"ם - הרבה יותר ממספר ההרוגים בפעולות של קיצונים מוסלמים. לפי הערכות, הטאליבן ומורדים אחרים מרוויחים לפחות 125 מיליון דולר בשנה מסחר בסמים. וכיום, כשמחירי האופיום נמצאים ברמות שיא וכוחות נאט"ו מצמצמים את נוכחותם באזורי גידול הפרגים לקראת העברתם לכוחות האפגאנים ב-2014 - עתיד התעשייה נראה ורוד.

נקמתו של שוטר

מי מרוויח מהסחר בהרואין

בהיל הוא לא ברון הסמים לכאורה היחיד בבלוצ'יסטאן, אך הוא נחשב אחד הגדולים. "אימאם בהיל הוא מוביל. אם אנשים רוצים להעביר חבילות גדולות, הוא האיש שיכול לעשות את זה", אומר בכיר מערבי. "הוא מספק את הרשתות, את כוח האדם ואת הקשרים".

חייו של בהיל עוצבו על ידי רצח אחר - הרצח של אביו. משפחתו מגיעה מבלוצ'יסטאן, אזור של גבעות אפורות ועיירות מבודדות, ששוכן בין איראן לאפגניסטאן. למחוז - ששטחו הוא כמעט מחצית משטחה של פקיסטאן כולה, אך רק כ-5% מהאוכלוסייה מתגוררת בו - זהות ייחודית עם היסטוריה של מאות שנים. לאומנים בלוצ'יים מרדו פעמים רבות בפקיסטאן מאז שהשטח סופח אליה ב-1948, והאשימו את איסלמאבאד בניצול משאבי הגז, הנחושת והזהב שלהם מבלי לתת להם חלק הוגן בכוח הפוליטי במדינה. כיום מנהל דור חדש של בדלנים התקוממות חדשה, אך נותר בצל על רקע המלחמה הנפרדת נגד הטאליבן שמתנהלת בתמיכת ארה"ב בגבול אפגניסטאן.

אביו של בהיל, שכונה "המגמגם" בשל ליקוי הדיבור שלו, היה ידוע כסוחר שהבריח ויסקי יוקרתי באמצעות שיירות הגמלים שלו. הקריירה שלו הסתיימה במפתיע ב-1980, לאחר ששוטר ירה בו בראשו במסעדה. השוטר האשים את בהיל האב כי הרג את אשתו ובנו שנים קודם לכן.

מותו של אביו דחף את אימאם בהיל לניהול העסק המשפחתי, בתקופה שבה יצרני האופיום האפגנים חיפשו דרכים להגיע לשווקים הגלובליים. שיירות חמושות של ג'יפים החלו לדהור במדבר הבאלוצ'י, בדרך לאיראן או לפריקת סמים לתוך סירות שחצו את הים הערבי.

מורדים בבלוצ'יסטאןצילום: רויטרס

בהיל, כיום בסביבות שנות ה-60 לחייו, משך את תשומת לבן של הרשויות במדינה ב-1998, כאשר נחשד בארגון חטיפת מטוס במקראן. כשהגנרל פרבז מושארף תפס את השלטון בהפיכה צבאית בשנה שלאחר מכן, בנו של המבריח ראה בכך הזדמנות לפתיחת דף חדש. בהיל תמך בזוביידה ג'לאל, תומכת הגנרל מושארף שניסתה לקבל מושב באסיפה הלאומית במקראן, בבחירות ב-2002 - בתמורה לעזרתה בטיהור שמו.

ג'לאל, שכיהנה כשרת החינוך בממשלתו של מושארף, אמרה כי קיבלה את תמיכתו של בהיל לאחר שזה הבטיח לה כי אינו מעורב יותר בסחר בסמים. "הוא אמר שהותיר את העסקים האלה מאחוריו לפני שנים רבות", אמרה ג'לאל לרויטרס. "איתגרתי אותו. אמרתי לו שהוא צריך להשתמש בכסף שלו לתמיכה בפרויקטים של רווחה. הוא מעולם לא עמד באתגר".לדברי ג'לאל, אחרי שזכתה בבחירות ביטל בית המשפט את התביעה נגד בהיל בעניין חטיפת המטוס בשל חוסר ראיות.

עבור רבים מתושבי בלוצ'יסטאן, המקרה הזה חיזק את התפישה כי הרשויות מוכנות לסבול חשודים בהברחת סמים, כל זמן שאלה תומכים בבעלי הברית הפוליטיים של הצבא. "הממסד הצבאי מעלים עין מעסקי הסמים, בתמורה לעזרתם של סוחרי הסמים בהשפעה פוליטית", אמר אח'תר מנגל, שר בכיר לשעבר במחוז. "אימאם בהיל הוא דוגמה לכך".

כספי סמים של הטאליבן

שביל ההרואין, היקף ויעד היצוא

כוכבו של בהיל דרך שוב כשהממשל האזרחי חזר לשלטון בפברואר 2008, ובנו זכה במושב באסיפה המקומית. באוקטובר נפלה לידיו של בהיל הזדמנות נוספת. חאג'י ג'ומה ח'אן, יצואן ההרואין הגדול בעולם דאז לפי הממשל האמריקאי, פותה להגיע לג'קארטה ונעצר במבצע של הרשות למלחמה בסמים האמריקאית (DEA).

אד פוליס, סוכן אמריקאי לשעבר ברשות שפיקח על המעצרים במבצע באפגניסטאן, אמר כי לפי הדיווחים מהשטח, בהיל וסוכניו השתלטו על החלל שנותר לאחר תפיסתו של ח'אן. "אימאם בהיל שיחק תפקיד משמעותי בתפישת מקומו של ג'ומה ח'אן בהברחות הסמים", אמר פוליס, שכיום עובד עבור סוכנות המודיעין 5 Stones. "כאשר ח'אן יצא מהתמונה, בהיל ניצל את ההזדמנות להתרחב".

ח'אן ממתין למשפט בניו יורק באשמת הברחת כספי סחר בסמים לטאליבן. עורך דינו אמר כי הוא מאמין שהמקרה ייפתר, וכי הוא ישוחרר בסופו של דבר.

מטרת החקיקה בארה"ב היא למנוע ממבריחי הסמים הגדולים לנצל את המערכת הפיננסית האמריקאית - והיא עושה זאת דרך הטלת קנסות או מאסרים של שותפיהם העסקיים.

גידול אופיום באפגניסטן

לאחר שנודע לו שנכנס לרשימה האמריקאית, קרא בהיל לחאסיל ח'אן ביזנג'ו ושאל אותו מה משמעות הסטטוס החדש שלו. ביזנג'ו, חבר לשעבר בוועדת הסנאט למלחמה בסמים, בדק באינטרנט. "אמרתי לו: 'אתה לא יכול לטוס בחברות תעופה אמריקאיות, אתה לא יכול לבצע עסקים עם בנקים אמריקאים'. בהתחלה הוא לא הבין". ואז בהיל הגיב: "זה בסדר, אין לי עסקים בארה"ב".

הפעולות האמריקאיות לא פגעו בקריירה של בהיל. ב-2010 הוא תמך בפומבי במפלגה הלאומית, מפלגה קטנה שבסיסה נמצא במקראן. מנהיגיה, שעמם נמנה חבר הסנאט ביזנג'ו, רוצים זכויות נוספות לבלוצ'יסטאן בתוך פקיסטאן. הבדלנים תופשים אותם כבובות של הצבא.

בזמן שבהיל עסק בהידוק הקשרים עם פוליטיקאים, עבדול רהמן דשטי בילה שנים באזורים הנידחים של בלוצ'יסטאן. בסופו של דבר מונה בשטי למשרה בכירה במחוז גוודאר, שבו נמצאת גם רצועת החוף של מקראן - נתיב יציאה מרכזי של משלוחי הסמים. קרובי משפחתו זוכרים פטריאך קשוח אך טוב לב, שעודד את אחייניו "לאהוב את העט ולא את הרובה".

דרכיהם של דשטי ובהיל הצטלבו בחוגי האליטה של בלוצ'יסטאן. עם זקן קצוץ, טי-שירט מתנפנפת ומכנסיים גדולים הנפוצים באזור, בהיל התנהג בנינוחות בקרב בכירים שהגיעו לחתונת בנו יקוב ב-2006. דשטי היה אחד האורחים.

אשה מסניפה הרואין בקראצ'י, פקיסטןצילום: רויטרס

"יש לו השפעה", אמר פידה דשטי, "זה ברור כשמש".

מה שהנהג ראה

תסכולם של בני משפחת דשטי קשור גם לאמונתם שיש להם תיק מנצח. התיאוריה של המשטרה כי בהיל הוא הרוצח תלויה בעדותו של הנהג הוותיק של דשטי. לפי דיווחו של הנהג, כפי שמספרים קרובי משפחתו של דשטי, בהיל התקשר לטלפון הסלולרי של דשטי וזימן אותו לביתו בקראצ'י בערב ה-5 במארס. השניים ניהלו ויכוח סוער בטלפון לפני שדשטי הגיע למתחם. בהיל הגיע כמה דקות מאוחר יותר. לפי דיווחם של בני המשפחה, דשטי שאל את בהיל לפשר הפגישה בזמן ששני הגברים עמדו ליד המכונית. בהיל לא ענה. במקום זאת, הוא שלף את אקדחו וירה במצחו של דשטי. הנהג חמק מהשטח בריקשה ממונעת, שלקחה אותו לקרובי משפחתו של דשטי.

החוקרים חושדים כי אנשיו של בהיל ניקו את גופתו של דשטי מחפצי ערך, הכניסו אותה למכונית והעבירו אותה למרחק של 200 מטר מהזירה - כך לפי מקור במשטרה. מעורער מהאירוע, ברח הנהג מקראצ'י לבלוצ'יסטאן.

הסחר באופיום כשיעור מהתמ"ג האפגאני

שה, סגן המפקח שחקר לראשונה את המקרה, אישר לרויטרס כי הנהג ראה את בהיל יורה בדשטי. המשטרה הגיעה למקראן שבוע לאחר מכן כדי לעצור את בהיל, אך לא הצליחה לאתר אותו. "המצב בבלצ'יסטאן מתוח בכל הנוגע לענייני חוק וסדר", אמר שה, שפרש ביוני.

בדו"ח הראשוני של המשטרה נכתב כי בהיל הוא חשוד ברצח, אך לא הוצעה תיאוריה רשמית לגבי מניעיו. חוקרי המשטרה תהו אם השניים הסתכסכו בגלל עסקים - אולי כאלה הקשורים לסמים. במשפחת דשטי אומרים שאין בסיס להנחה כזו, אך אינם מצליחים להסביר מדוע נרצח ראש המשפחה.

"הרוג והשלך"

ייצור אופיום באפגניסטן ומחירי ההרואין לצרכן באירופה

ייתכן כי בהיל צריך לחשוש פחות מהמשטרה מאשר מכוחות הגרילה בבלוצ'יסטאן, שהכריזו מלחמה על ברוני הסמים. המורדים הבלוצ'יים מאשימים אותו כי הוא משתמש ברשת הקשרים שלו כדי לסייע לסוכנויות הביטחון הפקיסטאניות לחטוף, לענות ולרצוח מורדים. "הוא נכס לרשויות הפקיסטאניות", אמר עלא נזאר בלוץ', מנהיג החזית לשחרור בלוצ'יסטאן (BLF), שהגבירה את פעילותה במקראן.

ה-BLF מסרה כי חשדותיה מבוססים על עדויות של תושבי כפרים, שדיווחו כי אנשיו של בהיל ביקרו בביתם וחקרו אותם אודות אנשים שמאוחר יותר נעלמו. גופותיהם של מאות מהנעלמים מפוזרות ברחבי בלוצ'יסטאן בשנים האחרונות, במה שארגוני זכויות אדם מכנים מדיניות של "הרוג והשלך". ארגון Human Rights Watch האמריקאי מסר במאי כי מאז תחילת 2011 התגלו במחוז כ-300 גופות. הצבא הכחיש את הדיווחים שלפיהם כוחות הביטחון חטפו מורדים, ואמר כי המורדים בעצמם מקבלים כספי סמים. "אין לי קשרים עם פושעים", אמר הגנרל הבכיר עוביידוללה ח'אן, ראש כוחות החזית בבלוצ'יסטאן.

"עלא נזאר פועל בזכות כסף שהוא מקבל מהמבריחים האלה", אמר ח'אן לרויטרס במפקדה בקווטה, בירת בלוצ'יסטאן. "מאיפה הוא מקבל את כלי הנשק?" בכיר במודיעין הפקיסטאני מטיל ספק בכך שבהיל מספק מידע לרשויות הביטחון, אפילו אם יש לו קשרים נרחבים אתם. "כולם מוכנים למכור את המידע הזה. למה שאדבר עם בהיל?" אמר.

מה שנראה ודאי הוא שבהיל נמצא ברשימת החיסול של המורדים. ב-2009 שלחה החזית לשחרור בלוצ'יסטאן מעטפת נפץ לבנו של בהיל, יקוב, שפצעה אותו ואחרים. בשנה שעברה הרגו לוחמי החזית אדם שהיה מוכר כחבר בכיר בארגון של בהיל.

ששה חודשים אחרי רצח עבדול רהמן דשטי, בני משפחתו אומרים כי הם לא נכנעים ללחצי הקהילה לחפש נקמה בדרך המסורתית - עין תחת עין. במקום זאת, הם מקווים שבית המשפט העליון במדינה ישקול שוב את עתירתם. "נתנו את מספרי הטלפון האישיים שלנו", אמר פידה דשטי. "אף אחד לא טרח להתקשר" *

***פקיסטאן*

בירה: איסלמבאד תושבים: 175.3 מיליון תוחלת חיים: 66.3 שנה תמ"ג**: 488 מיליארד דולר תמ"ג לנפש**: 2,787 דולר צמיחה: 2.4% אבטלה: 6% אינפלציה: 13.3% ענפי יצוא עיקריים: טקסטיל, אורז, כימיקלים ושטיחים

*נתונים מ-2011 **לפי שוויון כוח קנייה (ppp)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן