סקר ביוון: הניאו-נאצים זוכים ל-22% תמיכה

מפלגת "השחר הזהוב" זוכה לפופולאריות שיא על רקע אבטלה של מעל 50% בקרב צעירים; למעלה ממחצית הציבור היווני אינו מאמין לאף מפלגה

נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

סקר חדש שנערך ביוון חושף עלייה חדה ומטרידה בשיעור התמיכה במפלגה הניאו-נאצית על רקע המשבר הכלכלי והחברתי ואבטלה של יותר מ-50% בקרב צעירים. לפי הסקר של אתר החדשות היווני סקאי, 22% מהמשתתפים בסקר הביעו תמיכה במידה כלשהי במפלגת "השחר הזהוב" בראשות ניקוס מיכלוליקאוס.

בנוסף לאהדה הכללית הגבוהה לה זוכה המפלגה, 13% מהנשאלים בסקר השיבו כי לו הבחירות היו נערכות כיום, הם היו מצביעים למפלגה. זהו שיעור כמעט כפול מתוצאות הבחירות ביוני, בהן זכתה ל-6.9% מקולות הבוחרים, אשר היתרגמו ל-21 מושבים בפרלמנט היווני. הסקר, שנערך בתאריכים 11-6 בספטמבר, מגלה גם כי ל-54% מהיוונים אין אמון באף מפלגה במערכת הפוליטית.

התמיכה במפלגה הניאו-נאצית נובעת לא רק מחוסר האמון בשאר המפלגות אלא גם משירותים שונים שהיא מעניקה לציבור היווני, שהמדינה הפסיקה לספק בעקבות הקיצוצים. פרשן "ביזנס אינסיידר" ג'ו ויזנטל, שביקר ביוון מספר פעמים מאז פרוץ המשבר, מגדיר את המפלגה "מאפיית שירותים" - המיועדת לאזרחים ממוצא יווני בלבד. בריוני המפלגה מלווים נשים קשישות לכספומטים כדי לדאוג לבטחונן, דואגים לגבות שכר דירה של בעלי נכסים, מחלקים אוכל חינם לנזקקים ואף פתחו לאחרונה סופרמרקט.

בד בבד, הממשלה הנוכחית ביוון מתקשה לקבל את האישור של גופי הסיוע הבינלאומיים לתכנית הקיצוצים החדשה. משלחת ה"טרויקה", המורכבת מנציגים של קרן המטבע הבינלאומית, הנציבות האירופית והבנק המרכזי של אירופה, העניקה לממשלתו של אנטוניס סמאראס ארכה להגשת התכנית הסופית עד 28 בספטמבר, לפי דיווח סוכנות הידיעות דאו ג'ונס.

"אנו מצפים לחידוש המגעים עם אתונה בתוך כשבוע, כאשר המטרה היא השגת הסכם לגבי שורה של צעדי מדיניות כלכלית שיוכלו להוות בסיס להשלמה מוצלחת על הסקירה", נאמר בהודעת קרן המטבע הבינלאומית.

תוכנית הקיצוצים החדשה, בגובה 13.5 מיליארד יורו, צפויה לכלול הפחתה בגובה 4.8 מיליארד יורו בפנסיות ותשלומי רווחה, קיצוץ של 1.5 מיליארד יורו בהוצאות בריאות ועוד קיצוץ של 1.5 מיליארד יורו במשכורות עובדי המגזר הציבורי. התנאים להם התחייבה יוון כוללים עמידה ביעד גירעון של 3% מהתמ"ג בעוד שנתיים. אם תאושר התכנית יוון תזכה לתשלום הבא בחבילת החילוץ השנייה, בגובה 31.5 מיליארד יורו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"