הכל החל בשיט יאכטה בקריביים ובבחור צעיר וביישן בשם אברמוביץ'

תבוסה משפילה לאוליגרך הרוסי בוריס ברזובסקי, שתבע 6.8 מיליארד דולר משותפו לשעבר, רומן אברמוביץ', בטענה כי גנב ממנו את עסקיו; השופטת קבעה בתוך רבע שעה: ברזובסקי לא אמין, לא הוכח שאברמוביץ' איים עליו

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

מאבק משפטי של מיליארדי דולרים בין האוליגרכים הרוסים רומן אברמוביץ' ובוריס ברזובסקי, שהגיע בשבוע שעבר לסיומו בבית משפט בלונדון, החל באזור הקניות היוקרתי נייטסברידג' בלונדון ב-2007.

ברזובסקי, אחד מאויביו המושבעים של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בדיוק יצא מחנות דולצ'ה וגבאנה כאשר זיהה את אברמוביץ', מקורבו של פוטין, עורך קניות בחנות הרמס הסמוכה. ללא היסוס, הסתער ברזובסקי לתוך החנות, חלף על פני שומרי ראשו של אברמוביץ', והטיח בשותפו לעסקים לשעבר: "יש לי מתנה בשבילך", תוך שהוא משליך לעברו דף עם כתב תביעה בהיקף של מיליארדי דולרים שהגיש נגדו. הדף נפל לרצפה, אך בכך החל המאבק המשפטי שהסתיים בשבוע שעבר, כאשר בית משפט בלונדון דחה תביעה בסך 6.8 מיליארד דולר שהוגשה נגד המיליארדר אברמוביץ', בעליו של מועדון הכדורגל צ'לסי, על ידי שותפו לעסקים לשעבר, ברזובסקי, שלפיה הראשון גרם לאחרון למכור את מניותיו בשתי חברות רוסיות תוך שימוש באיומים.

רומן אברמוביץ'. פיטר מאמן שמיני בשמונה העונות האחרונות

ראשיתה של הפרשה ב-1994, בשיט ביאכטה פרטית באיים הקריביים שערך ברזובסקי, האוליגרך המפורסם ביותר ברוסיה באותם ימים ואחד מאנשי העסקים במעגל הקרוב של הנשיא דאז, בוריס ילצין. ברזובסקי הכיר את מרבית האנשים על סיפון היאכטה, אבל היה שם גם פרצוף אחד חדש: בחור צעיר וביישן למראית עין, בן 28, צעיר מברזובסקי ב-20 שנה, בשם רומן אברמוביץ', שקנה את הצלחתו בתור סוחר נפט. "הוא ידע היטב איך לגרום לאנשים לחבב אותו", העיד ברזובסקי מאוחר יותר במשפט, במרירות מסוימת. "הוא ידע איך לעורר רושם שהוא צנוע".

באותו שיט, הציע אברמוביץ' לברזובסקי תוכנית שתסייע לו לממן את הוצאות ערוץ הטלוויזיה הגדול ביותר ברוסיה, שאותו שרכש ברזובסקי במטרה לצבור השפעה פוליטית. אברמוביץ' הציע לסייע במימון פעילות הערוץ, בתמורה לכך שברזובסקי ינצל את קשריו בקרמלין כדי לקדם את הפרטתן של שתי חברות נפט ממשלתיות, כדי שאברמוביץ' ירכוש אותן וימזג אותן לכדי חברת נפט ענקית.

השניים לחצו ידיים להסכמה על העסקה ליצירת חברת סיבנפט, ששוויה יגדל בהמשך ליותר מ-13 מיליארד דולר. דבר לא נכתב על נייר, ותנאי ההסכם שבעל פה הם שיעמדו אחר כך במוקד המאבק המשפטי שינהלו השניים כעבור 18 שנה. ברזובסקי יטען בהמשך כי הוסכם כי חברת הנפט תהיה בבעלות משותפת של השניים, ואילו אברמוביץ' יאמר כי ההסכם היה כי החברה תהיה בבעלותו הבלעדית.

בעקבות שיט היאכטה ב-1994, החל ברזובסקי להפעיל את קשריו אצל הנשיא ילצין כדי לקדם את הפרטת נכסי הנפט, והבטיח כי ההכנסות מההפרטה יסייעו לו לממן את ערוץ הטלוויזיה ולקדם את בחירתו מחדש של ילצין. ברזובסקי גם דאג לכך שאברמוביץ' יזכה במכרז, על ידי כך ששיכנע מתמודדים מתחרים להגיש הצעות נמוכות או לפרוש מהמכרז. התוכנית הצליחה, אברמוביץ' זכה בסיבנפט, וברזובסקי הצליח ב-1996, בעזרת ערוץ הטלוויזיה הממומן היטב שבבעלותו, להבטיח את בחירתו מחדש של ילצין.

"ברזובסקי מתייחס לאמת כמושג גמיש"

בשנים הבאות העביר אברמוביץ' לברזובסקי מדי שנה עשרות ולעתים אף מאות מיליוני דולרים, למימון מסע קניות של בתי יוקרה, תכשיטים ופריטי יוקרה אחרים שערך ברזובסקי. אברמוביץ' יטען בהמשך כי התשלומים נועדו להבטיח כי ברזובסקי, שנעשה בעל השפעה עצומה בממשלת רוסיה, ישמור על האינטרסים שלו מול שלטונות רוסיה. אלא שימי הזוהר של ממשל ילצין התפוגגו והלכו, וברזובסקי החליט לנצל את ערוץ הטלוויזיה שלו כדי להריץ את ראש FSB, לשעבר ק.ג.ב, ולדימיר פוטין, לנשיאות. לאחר שפוטין נבחר, הוא הפנה את גבו לברזובסקי והורה לאוליגרכים להתרחק מפוליטיקה.

היאכטה "אקסטזה" של רומן אברמוביץ'צילום: בלומברג

ברזובסקי עוד הספיק לנצל את ערוץ הטלוויזיה שלו כדי לנגח את פוטין, לפני שהאחרון הורה לפתוח בחקירת שחיתות נגד הערוץ, שוטרים חמושים פשטו על משרדיו, וברזובסקי נאלץ לעזוב לצרפת. ברזובסקי פנה לאברמוביץ' לעזרה, אבל גילה שנאמנותו עברה לפוטין.

אלא שלדברי ברזובסקי, שיאה של בגידתו של אברמוביץ' בו הגיע ב-2001, כשהאחרון השתמש בקשיו בקרמלין כדי לאלץ את ברזובסקי למכור את הנתח שלו בסיבנפט במחיר נמוך בהרבה משוויו האמיתי. ברזובסקי טען עוד כי אברמוביץ' איים עליו שממשלת רוסיה תיקח את הנתח שלו בחברה, אם לא יסכים למכור אותו, ולטענתו הסב לו הדבר הפסדים של 5 מיליארד דולר. אברמוביץ' רכש את הנתח של ברזובסקי בסיבנפט ב-1.3 מיליארד דולר, לפני שמכר את חלקו בחברה ב-2005 לגזפרום ב-10 מיליארד דולר. "הוא התנהג כמו מאפיונר", אמר ברזובסקי. "אז גם התברר לי כמה אברמוביץ' אכזרי".

בשנים שחלפו מאז, נאלץ ברזובסקי לחיות כגולה פוליטי בבריטניה, והונו הצטמק והלך. בה בעת, עסקיו של אברמוביץ' שיגשגו בחסות פוטין, והונו האישי מוערך כיום ב-14 מיליארד דולר.

במהלך המשפט שנערך השנה בלונדון, האשימו שני הצדדים זה את זה בחוסר יושר וברדיפת בצע. אברמוביץ' דחה את הטענות נגדו, ואמר כי ברזובסקי מעולם לא החזיק במניות של סיבנפט, וכי במסגרת העסקה בין השניים שילם לברזובסקי "סכומים גדולים במזומן" בתמורה לפטרונות פוליטית, כפי שהיה מקובל ברוסיה בשנות ה-90, וכי הסכום ששולם עבור סיבנפט היה האחרון בתשלומים אלה.

בבוקר יום שישי האחרון, כשברזובסקי הגיע לבית המשפט בלונדון, הוא היה נינוח ומחויך. כשנשאל אם הוא צפוי לזכות בתביעה שהגיש נגד אברמוביץ', ענה: "אני בטוח בכך. אני מאמין במערכת המשפט הבריטית". אלא שכעבור רבע שעה, אותה מערכת - בדמותה של השופטת אליזבת גלוסטר - העניקה לברזובסקי בעיטה הגונה בישבן, כאשר פסקה כי אברמוביץ' לא איים עליו, במפורש או במרומז, כי כדאי לו למכור את מניותיו בסיבנפט. חמור מכך, תדמיתו ספגה מהלומה קשה.

אתר קידוח של חברת סיבנפט בסיבירצילום: בלומברג

"הגעתי למסקנה כי ברזובסקי הוא עד בלתי מרשים, ולא אמין באופן בסיסי, המתייחס לאמת בתור מושג זמני וגמיש", קבעה השופטת. "לעתים העדויות שמסר היו לא ישרות בכוונה תחילה, ולפעמים היה ברור כי הוא ממציא את עדותו תוך כדי תנועה, עקב קשיים שבהם נתקל בבואו לענות על שאלות באופן שתואם את טענותיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה