שוד המזון הגדול: כיצד פוליטיקאים גנבו 14.5 מיליארד דולר מעניי הודו

בהונאה פשוטה, גנבו פוליטיקאים ואנשי עסקים את המזון המסובסד לעניים ומכרו אותו במחירי שוק

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

רם קישן, בן 52, עיוור למחצה ומורעב למחצה, מחזיק בידיו את הסיבה לרעבו: כרטיס בלוי המזכה אותו בקצבאות מסובסדות, שהפכו כעת לסמל של שוד האוכל הגדול בהודו. קישן לא קיבל דבר מחנות הכפר כבר 15 חודשים. אך במרחק 20 דקות נסיעה מהכפר, סטנאפור, מעבר לשדות יבשים וכפרים קטנים בהם משחקים ילדים עם בטן מנופחת מרעב, יושב מתקן אחסון אדיר עמוס בחיטה ואורז. על פי חוק, 57 אלף טונות מזון אלו נועדו לקישן ול-105 משקי הבית האחרים בסטנאפור להם יש תלושי מזון. הם מיועדים לחלק מבין 350 מיליון המשפחות החיות מתחת לקו העוני בהודו – 50 סנט ליום.

במקום זאת, מזון בשווי 14.5 מיליארד דולר נבזז על ידי פוליטיקאים מושחתית וארגוני הפשע שלהם בעשור האחרון - וזאת רק במדינת אוטר פראדש בה חי קישן, לפי נתוני בלומברג. השוד פגע בכלי היחיד של הודו להילחם ברעב - מערכת הפצה ציבורית בת 50 שנה, שלא הצליחה להעביר יבול שיא לצלחות הרעבים בהודו.

עקורים באסאם

"זוהי השחיתות המרושעת והאכזרית ביותר כיוון שהיא פוגעת בעניים והפגיעים ביותר בחברה", אומר נארש סקסנה, שכנציב בית המשפט העליון בהודו, מפקח אחר תכניות המלחמה ברעב ברחבי הודו. "מזעזעת אף יותר, חוסר הנכונות למנוע זאת".

הונאה זאת, כמו רבות הקשורות בפוליטיקאים בהודו, אינה נענשת. משטרה הכפופה למחוקקים מושחתים, סוכנות מחוסרת תקציבים למלחמה בשחיתות, ומערכת משפט גוררת רגליים, הובילו יחדיו ל-5 חקירות חופפות ב-7 השנים האחרונות - ואפס הרשעות.

הודו מנהלת את רשת הפצת המזון הגדולה בעולם עבור עניי המדינה, מאז משבר המזון ב-1965 בעקבות שתי עונות מונסון חלשות. בשנה שעברה הוציאה ממשלת הודו 13 מיליארד דולר על רכישה ואחסון של סחורות כמו חיטה ואורז, נתון הצפוי לצמוח השנה.

אך 21% מכלל המבוגרים וכמעט מחצית מילדי הודו מתחת לגיל 5 סובלים מתזונה לקויה. כ-900 מיליון הודים אוכלים פחות מהמינימום המומלץ על ידי הממשל. מחירי המזון המקומיים טיפסו יותר מ-70% ב-5 השנים האחרונות והתלות בסובסידיות הממשלתיות גדלה.

הרעב חמור בכפרים מאשר בערים. הודים החיים באזורים כפריים אוכלים 2,020 קלוריות ביום בממוצע לעומת ממוצע עולמי של 2,800 ו-11% פחות לעומת תזונתם ב-1973, לפי נתוני הממשל והאו"ם.

מהמחסנים הממשלתיים, מיליוני טונות מזון נשלחים מדי חודש למדינות השונות בהודו, בהן אוטאר פראדש, שאמורות לחלק אותם במחירים מסובסדים לעניים. כ-10% מהמזון בהודו נרקב או הולך לאיבוד בטרם הפצתו. 3 מיליון טונות חיטה במאגרי החירום מצויות שם כבר יותר משנתיים, לפי נתוני הממשל.

אך הבזבוז אינו מסביר את מלוא הפער בין המזון שמגיע לממשלה לזה שמגיע לבסוף לעניים. רק 41% מהמזון שמוקצה לעניים הגיע אליהם ב-2005, לפי דו"ח של הבנק העולמי שהזמינה ממשלת הודו והתפרסם בשנה שעברה. באוטאר פראדש, שם השר האחראי לדוכני מזון מואשם בניסיון רצח, חטיפה, שוד מזויין והונאת בחירות, הגיעו רק 20% מהמזון ליעדם. 100% מהמזון שיועד לעניין במחוז של קישן נגנב ב-3 השנים האחרונות, לפי לשכת החקירות המרכזית של הודו, הרשות הממשלתית האחראית על מאבק בשחיתות.

כשקישן ותושבים אחרים בסטנאפור ביקשו את קצבאותיהם החודשיות בחנות המסובסדת של הכפר, הם מצאו דלת נעולה או שנאמר להם לחזור בחודש הבא - כך מספר ג'אוויד אחמד, המוביל את חקירת הלשכה כבר יותר מ-3 שנים. "מי מחזיקים כרטיס תלושי מזון? אנשים ללא השפעה", הוא אמר. "הם הם מגיעים לחנות המסובסדת ואין חיטה מסובסדת, אפשר פשוט להגיד להם להתחפף".

ההונאה עצמה פשוטה - כה פשוטה עד כי עד 2007, פוליטיקאים מושחתים ב-30 מבין 71 מחוזות אוטאר פראדש, כבר העתיקו אותה, לפי מסמכי החקירה. כל שעליהם היה לעשות היה לשלם לממשלה את מחירי המזון המסובסדים. לאחר מכן, במקום למכור את המזון לכפריים במחירים נמוכים, הם מכרו אותו לסוחרים במחירי השוק.

המזון שנרכש על ידי הממשלה המרכזית מועבר למחוזות כמו סיטאפור, בה נמצא סטנאפור, ומאוחסן עד שמנהלי שיווק חותמים על העברתו לחנויות המסובסדות. בעלי החנויות מגיעים עם צ'ק בנקאי עבור המחיר המסובסד של המזון - לעתים כעשירית ממחיר השוק. בעלי החנויות אמורים למכור את המזון לתושבי הכפרים ללא רווח.

האדם הראשון שהבין כיצד ניתן לבצע את ההונאה בצורה המונית היה אדם בשם אום פרקש גופטה, לדברי אחמד. "גופטה בהחלט היה אבי ההונאה", הוא אומר. "עם הזמן, כל מחוז מצא דרכים יעילות יותר למערכת שלו". גופטה נבחר לבית המחוקקים של אוטאר פראדש 6 פעמים, וניהל עסק משפחתי של מסחר בתבואה. ב-2009 התמודד לפרלמנט הלאומי, אך אז הוגש נגדו כבר כתב אישום שכלל 69 סעיפים פליליים, בהם 5 מקרי רצח, 2 שודים מזויינים, וניהול ארגון פשע, לפי הצהרה שהגיש לועדת הבחירות של הודו.

ביוני 2011 הוגשו נגדו גם אישום של זיוף מסמכים ודברים אחרים הקשורים בהונאת המזון. הוא מת באפריל, בגיל 69, מהתקף לב, בטרם החל משפט המזון, ולא הורשע באף עבירה אחרת. בינתיים, הוא הדמות הפוליטית היחידה שנעצרה בהקשר הונאת המזון, וגם צו מעצר זה הושג רק לאחר שגופטה תקף את אחד מחוקרי הלשכה.

גופטה עקף את המערכת באמצעות שימוש בחברת קש בשם נאימיש אויל אינדסטריז, ששילמה עבור מזון מסובסד, אספה אותם במשאיות של גופטה ולאחר מכן מכרה את המזון לחברות פרטיות, לפי החקירה. גופטה ומשפחתו שילשלו לכיסם את הרווח. "הממשלה מקבלת את כספה, אך המזון אינו מגיע לחנויות המסובסדות", אומר אחמד. "כיוון ששילמו מסים, שילמו על העברת הסחורות וסיפקו אותן, אף אחד לא שאל מהיכן השיגו אותן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש