מספר 2 של ברננקי - האישה שבכוחה למנוע מיתון בארה"ב

אם אובמה ייבחר וברננקי יפרוש, מועמדת מובילה לכהן כיו"ר הבנק הפדרלי היא הסגנית - ג'נט ילן ■ ילן: "מתנגדת לרעיון שהבנק המרכזי צריך להתמקד רק באינפלציה ולא בתעסוקה" ■ הרפובליקנים צפויים להתנגד בשל השקפתה הפרו-קיינסיאנית

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

אם הבנק הפדרלי יספק חבילת תמריצים מוניטריים נוספת, בניסיון להחזיר את הכלכלה האמריקאית לחיים, יהיה זה בין היתר הודות לכוח השכנוע של פרופ' לשעבר מברקלי. מהמשרד הפינתי שלה במורד המסדרון מיו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, ג'נט ילן - אחת מקובעות המדיניות הכלכלית המשפיעות בעולם - תומכת בפעולה נועזת של הבנק המרכזי בארה"ב, בתקופה בה פוליטיקאים רבים מתייחסים ל"תמריצים" כמילה גסה.

בעוד הקונגרס מצוי במחלוקת מול הבית הלבן אודות הוצאות ממשלתיות ומיסוי, בשנה שלקראת הבחירות, נראה שהבנק הפדרלי הוא המוסד היחיד המוכן או מסוגל למנוע מההתאוששות החלשה להתפוגג כליל.

הכוח בבנק הפדרלי מרוכז בידיים בודדות - ובראשן ברננקי, ויד ימינו, ילן. ריכוז כוח זה הופך את ילן לרבת השפעה על מדיניות המשפיעה על הכלכלה הגדולה בעולם - ועל יתר העולם. "כוחה בבנק הפדרלי גדל ביציבות", אמר אלפרד ברודאס, נשיא לשעבר בבנק הפדרלי של ריצ'מונד, שעבד עם ילן כאשר רק הצטרפה לבנק הפדרלי לפני כמעט 20 שנה - ולעתים קרובות חלק על דעותיה. "אני חושב שהיום ילן, יחד עם היו"ר ואולי עוד אחד או שניים, הם האנשים המשפיעים ביותר במערכת", הוסיף ברודאס.

ג'נט ילןצילום: ויקיפדיה

יש החושבים שילן עשויה להיות בחירה ברורה לניהול הבנק הפדרלי, אם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, יצליח להיבחר בשנית בנובמבר, ואם לברננקי נמאס מתפקיד יו"ר הבנק המרכזי לאחר תום כהונתו בינואר 2014. ילן, שתחגוג את יום הולדתה ה-66 ב-13 באוגוסט, נבחרה על ידי אובמה כסגנית יו"ר הבנק הפדרלי ב-2010, הן על סמך הישגיה האקדמיים והן על סמך נסיון עבודתה בממשל דמוקרטי.

ילן, בתו של רופא בברוקלין שטיפל במטופלים בביתו, סיימה בהצטיינות את לימודיה באוניברסיטת בראון, בטרם פנתה לקריירה בכלכלה, בעקבות נאום של הכלכלן חתן פרס הנובל ג'יימס טובין. טובין היה יועץ כלכלי של נשיא ארה"ב ג'ון פ. קנדי, והושפע רבות מג'ון מיינרד קיינס, שטען כי ממשלות יכולות להימנע ממיתון כלכלי גדול, כמו השפל הגדול של שנות ה-30', באמצעות הגדלת ההוצאה הציבורית. "היה משהו בתחושת המוסריות והאחריות החברתית שלו שהרשים אותי מאוד", סיפרה ילן בראיון לרויטרס ביולי.

ב-1994, כשלימדה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, התבקשה על ידי ממשל קלינטון להתמנות למועצת הבנק הפדרלי. "חשבתי על זה מהרגע שנכנסתי לכלכלה, כך שזה היה חלום שהתגשם", אמרה. אחת המשימות הראשונות שלה בבנק, תחת הנהגתו של אלן גרינספאן, הייתה לטעון כנגד יעדי אינפלציה מדוייקים בדיון מול ברודאס, הידוע כלוחם באינפלציה. אלא שילן דווקא הייתה מתומכות הצבת יעדי האינפלציה, בניגוד לגריסנפאן. כמעט 20 שנים לאחר הדיון המקדים ההוא, הכריז השנה הבנק הפדרלי על יעד אינפלציה משלו, 2% בשנה, לאחר קמפיין ממושך של ברננקי.

"אני פשוט מתנגדת לרעיון כי הדבר היחיד שהבנק המרכזי צריך להתמקד בו הוא אינפלציה, ולא תעסוקה", אומרת ילן כיום. "מעולם לא התנגדתי ליעד מספרי. אני לא חושבת שהוועדה המוניטרית יכולה לפעול בחוכמה, אלא אם חבריה יכולים להסכים על מה שאנחנו מסוגלים להשיג", היא מוסיפה.

ילן ידועה כמי שמתכוננת היטב מראש, וכותבת במפורט את טיעוניה בפגישות הבנק הפדרלי, בניגוד להסתמכות על נקודות דיון כפי שעושים כמה מעמיתיה. "היא לא זוכה בוויכוח באמצעות קריעה לגזרים של טיעוני המתחרים. היא מנצחת באמצעות הצגת מערך טיעונים כה מובנה, עד כי אחרים משתכנעים", אמר אדם שעבד עימה וביקש להישאר בעילום שם.

בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי

ביוני, היא דחפה את הוועדה המוניטרית לשקול ברצינות תמריצים מוניטריים נוספים, בשל החולשה בשוק התעסוקה, והחשש מהידבקות במשבר החובות של גוש היורו.

בעבר שימשה ילן כאחראית העיקרית על התקשורת מטעם הבנק הפדרלי. בסתיו 2010, הוטחו בבנק ביקורות חריפות הן בארה"ב והן מחוצה לה, לאחר סבב שני של רכישות אג"ח, שהגדיל את החששות מסכנת אינפלציה. ילן השתמשה בנאום בינואר 2011 על מנת לחלוק על הביקורות אחת אחת: שיעורי האבטלה הגבוהים בארה"ב נבעו מביקוש חלש, ולא מחוסר התאמה של הכישורים למקצועות המבוקשים; זרימת ההון למדינות אחרות עשויה לסייע; ומה שטוב לכלכלת ארה"ב, הוא טוב לעולם. "היא לקחה את התקשורת לרמה חדשה. הנאומים היו ניתוחים מצויינים של האופן בו הבנק הפדרלי רואה את הכלכלה", אמר עמית לשעבר.

אף שהיא מביאה השקפות משלה לשולחן הדיונים, ילן שואפת לקונצנסוס בין קובעי המדיניות של הבנק הפדרלי. "אני ממבינה שהוועדה המוניטרית צריכה לקבל החלטה, ואנחנו צריכים להחליט על משהו שיזכה בתמיכה מספקת", אמרה. למרות זאת, היא אינה מהססת להביע את עמדתה בנוגע לצורך באקטיביזם של הבנק הפדרלי על מנת להתמודד עם בעיית התעסוקה.

אם אובמה יצטרך למצוא מחליף לברננקי, הוא יוכל לנסות לעשות צעד היסטורי ולמנות את ילן כיו"רית הראשונה של הבנק הפדרלי - אך הוא צפוי להיתקל בהתנגדות קשה של הקונגרס, בעיקר מצד רפובליקאים, על רקע המדיניות הפרו-קיינסיאנית שלה.

"היא כלכלנית מאקרו נהדרת", אמר דונלד קוהן, שהקדים את ילן כסגן יו"ר הבנק הפדרלי. "היא מאוד חכמה. היא מכירה את המחקרים, והיא מסבירה את טיעוניה בזהירות רבה", הוסיף. "הכבוד שרוחשים לה, גם אנשים שחולקים עליה, וצורת החשיבה שהיא מביאה עימה, זה מה שהופך אותה לכה משפיעה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית