גוף בוררות בינלאומי הורה לרוסיה לפצות משקיעים בגין הלאמת יוקוס

המכון לבוררות של לשכת המסחר של שטוקהולם העריך את שווי חברת הנפט בעת הלאמתה ביותר מ-60 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גוף בוררות בינלאומי הורה לממשלת רוסיה לפצות קבוצה של משקיעים ספרדים בגין הפסדים שספגו בעקבות החלטת ממשלת רוסיה להלאים את חברת הנפט יוקוס, מסרה היום פירמת עורכי הדין קובינגטון אנד בורלינג, אשר ייצגה את המשקיעים.

המכון לבוררות של לשכת המסחר של שטוקהולם העריך את שוויה של יוקוס, לשעבר חברת הנפט הגדולה ברוסיה, ביותר מ-60 מיליארד דולר בעת הלאמתה.

מיכאיל חודורקובסקיצילום: אי-פי

המשקיעים מספרד דרשו את הפיצויים על סמך הסכם השקעות עליו חתומות ספרד ורוסיה. גוף הבוררות פסק כי ממשלת רוסיה הגישה תביעות מס לא חוקיות נגד יוקוס אשר איפשרו לה להשתלט על חלק מנכסי יוקוס ובסופו של דבר לגרום לחברה להגיע לפשיטת רגל.

"גוף הבוררות פסק כי תביעות המס נגד יוקוס היו תירוץ להשתלטות על נכסי יוקוס והעברתם לידי רוזנפט", נאמר בהודעת קובינגטון אנד בורלינג בעקבות הפסיקה. "הממצאים תומכים בטענות התובעים לפיהן המטרה האמיתית של ממשלת רוסיה היתה להחרים את נכסי יוקוס, ולא לגבות מסים". תביעת המשקיעים מספרד נגד ממשלת רוסיה הוגשה בחודש מאי 2007.

"התביעה מבוססת על עיקרון חשוב: אם רוסיה מפרה את התחייבויותיה הקבועות באמנות ופוגעת במשקיעים, יהיו לכך השלכות", אמר מרני צ'יק, שותף בפירמת קובינגטון אנד בורלינג, אשר ייצג את המשקיעים מספרד. "החלטת הפאנל קובעת כי רוסיה צריכה לשאת באחריות, ומעניקה פיצויים לבעלי מניות לשעבר של יוקוס", הוסיף צ'יק.

מייסד יוקוס, מיכאיל חודורקובסקי, נידון בשנת 2005 לעונש של שמונה שנות מאסר בגין הונאה והעלמת מס. במשפט שני נגדו, הוא נידון בדצמבר 2010 לעונש של שבע שנות מאסר נוספות, אשר בהמשך הומרו בשש שנות מאסר, והוא צפוי להשתחרר מהכלא רק בשנת 2016. חודורקובסקי טוען כי הוא נפל קורבן לרדיפה פוליטית, אולם הרשויות ברוסיה הכחישו זאת.

הפסיקה הנוכחית גוף הבוררות הבינלאומי היא השנייה שקובעת כי יש לשלם פיצויים למשקיעים ביוקוס. בתביעה דומה בשנת 2010, פסק פאנל בוררות כי ממשלת רוסיה צריכה לפצות את בעלי מניות המיעוט ביוקוס, והורתה לממשלה לשלם פיצויים בסך 3.5 מיליון דולר לחברה מסונפת של קרן הגידור האמריקאית אליוט אנד אסושיאייטס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קסטרו מבצע מבצעים

"לא הייתי מאשר דבר כזה בחיים": האמת על "המבצע ההזוי" של קסטרו

רובע האמרבי בסטוקהולם. חברות הנדל"ן השוודיות איבדו 30% מערכן השנה

"התפרקות גדולה": אירופה מתכוננת לתיקון חריף בשוק הנדל"ן