"כשהמשבר הכלכלי העולמי החריף - נטל הצנע נפל בעיקר על נשים"

כבר שנים שקארן קורנבלו, לשעבר יועצת בכירה לנשיא אובמה, לוחצת על ממשלות וארגונים לקדם נשים בכלכלה ■ לדבריה, הקיצוץ בהוצאות הממשלתיות באירופה - כמו הפחתת קצבאות ילדים - פגע בעיקר בנשים

ניו יורק טיימס
ניקולא קלארק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
ניקולא קלארק

קארן קורנבלו זוכרת את הרגע ב-2004, כשהבינה שהיא גורמת לשינוי בשיח על נשים. ככלכלנית בוגרת הארוורד וכמנהלת המדיניות של הסנטור הטרי דאז, ברק אובמה, היא כתבה במשך שנים על הצורך לעדכן את התפישה של המדיניות הכלכלית והמוסדות החברתיים - שגובשה לאחר מלחמת העולם השנייה - לעולם דיגיטלי עם כלכלה גלובלית, שבו מחצית מכוח העבודה בארה"ב הוא נשי, ויותר מ-70% מהאמהות עובדות לפחות במשרה חלקית. ואולם מרבית השיח נשאר במסגרות של סגנון החיים של האישה האמריקאית, ולא בהיבטים הכלכליים של חייה.

השיח השתנה כשבמסע הבחירות ב-2004 דיבר הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש בכנס רפובליקאי ארצי. "להורינו היתה בדרך כלל עבודה אחת, כישור בולט אחד, קריירה אחת, בדרך כלל בחברה אחת שסיפקה שירותי בריאות ופנסיה. רוב העובדים האלה היו גברים", אמר. "רוב המערכות החשובות ביותר - מערכת המס, הכיסוי הרפואי, תוכניות הפנסיה והכשרת העובדים - נוצרו עבור העולם של אתמול, לא לעולם של מחר".

אשה מחפשת בפח אשפה בשוק הכרמל בתל אביבצילום: אלון רון

קורנבלו, שצפתה בנאום בטלוויזיה, היתה המומה: נשיא רפובליקאי מבטא את התפישות שלה על במה כלל-ארצית. "הפלתי צלחת על רצפת המטבח שלי", הודתה בראיון עמה שנערך באחרונה. בסופו של דבר, ממשל בוש העביר רק יוזמות מדיניות אחדות לטובת נשים ו"משפחות ג'אגלינג" - כינוי להורים בעלי שתי קריירות, שאותו טבעה קורנבלו.

כיום קורנבלו, 49, משמשת שליחת ארה"ב לארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD), ובעלת תשוקה גדולה מתמיד להטמיע את הגישה שלפיה סוגיות נשים הן ביסודן כלכליות. התפישה שלה, לדבריה, היא לגייס כשגרירי הארגון בעיקר גברים שתמיכה בנשים וזכויותיהן עומדת בראש מעייניהם.

"גם אם כל מה שחשוב לך הוא צמיחה כלכלית, אתה חייב לדאוג לסוגיות מגדר", אמרה קורנבלו, שמטרות הארגון שלה כוללות מאבק בשחיתות, קידום פיתוח בר-קיימא ותמיכה במסחר באינטרנט. "נשים אינן נושא נפרד מהכלכלה - הן מהוות מחצית מהכלכלה".

"להרגיש כמו אם איומה ועובדת גרועה"

כאם שנאבקת כדי לאזן קריירה עם צרכים משפחתיים, קורנבלו אמרה שברוב שנות עבודתה היא התמרמרה נגד "האפשרויות המיושנות" שזמינות לרוב הנשים. "מאז ומתמיד הייתי אובססיבית לגבי הדרך שבה העולם והכלכלה משתנים, אבל הנשים לא", אמרה קורנבלו. "איך אנחנו יכולים לשנות את המוסדות, את התפישות ואת ההשקעות כך שיהיו הזדמנויות לנשים? העובדה שלכל זה יש ממד מגדרי הכתה בי רק כשהיו לי ילדים משלי. העובדה שקיבלתי מכה בראש מהסיפור רק כשנהפכתי לאם מביכה אותי".

אחרי הלימודים בהרווארד היא היתה הרגולטורית של טלקומוניקציה ואינטרנט בנציבות התקשורת הפדרלית, ולאחר מכן עברה למשרד האוצר, שם התקדמה מהר בסולם הדרגות עד שנהפכה לראש הסגל. ואולם כשהיתה בהריון עם בנה השני היא קיבלה החלטה שהיממה את עמיתיה: היא עזבה.

שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוקצילום: בלומברג

"פשוט לא יכולתי לשאת זאת עוד", אמרה. "הייתי בדילמה הקלאסית של להרגיש כמו אם איומה ועובדת גרועה". אחרי שנה בבית היא הצטרפה לצוות חשיבה, שם החלה לכתוב על מדיניות בתחום הטכנולוגיה, ועברה למחקר על הדרך שבה צעדי מדיניות משפיעים על אמהות ומשפחות. כשהצטרפה לצוות של אובמה בסנאט, התנאי שלה היה שתעבוד במשרה חלקית.

כשאובמה מינה אותה לשגרירה ב-OECD ב-2009, עברה הקריירה של קורנבלו למסלול המהיר. משפחתה הצעירה עברה לפאריס, שם בעלה, עורך דין בכיר בוושינגטון, נטל חלק גדול ממלאכת ההורות על שני בניהם. קורנבלו פעלה להעלות את המודעות לייצירת הזדמנויות כלכליות חדשות לנשים.

השנה הקימה קורנבלו מסד נתונים רחב של מדינות OECD למדידה של רמת ההשתתפות והביצועים של נשים בחינוך, בתעסוקה וביזמות. המטרה היא לספק נתונים סטטיסטיים השוואתיים שיסייעו לממשלות לפלס את הדרך עבור נשים.

"התרשמתי מכך שהיא נטלה יוזמה על משהו שבעבר לא היה על סדר היום", אמר טוריר איסבן, שגריר לשעבר ב-OECD מאיסלנד, שמייצג את מדינתו באיחוד האירופי. "למגדר אין כוח משל עצמו באופן אוטומטי".

נטל הצנע נופל בעיקר על נשים

כשהמשבר הכלכלי העולמי החריף, הבחינה קורנבלו כי העיסוק במגדר ירד מסדר יומן של ממשלות, כשמנהיגיהן - בייחוד באירופה - קיצצו בהוצאות הממשלתיות בניסיון לייצב את המערכת הכלכלית. גרוע מכך, נטל הצנע נופל בעיקר על נשים, באמצעות הפחתת תשלומי פנסיה וקצבאות ילדים, או פיטורים במגזר הציבורי.

"הכסף שיוצא על חינוך, רפואת ילדים ותמיכה במשפחות עניות, אינו רק עניין של צריכה - אלה השקעות מעודדות צמיחה בכלכלת ידע מודרנית", אמרה קורנבלו. "קיצוץ בתוכניות אלה זה כמו אכילת זרעי התירס שלנו". היא מונה את רשימת המדינות המעודדות שיתוף נשים בהתפתחות הכלכלית, בהן יפאן, דרום קוריאה ואיטליה, בעידן שלאחר סילביו ברלוסקוני.

אנשים שעבדו בצמוד עם קורנבלו מתארים אותה כמנהלת משא ומתן עקשנית, שיעילה בקידום האג'נדה שלה מאחורי הקלעים. "היא פועלת מתחת לרדאר", אמר צ'רלס היטאר, יו"ר הוועדה המייעצת למגזר התעשייה והעסקים, שמקדם את עבודת OECD בתחום. "גישתה כוללנית, כדי להגיע להיבטים שונים של החברה האזרחית".

"עסקים יכולים בקלות לשמש מטרה לביקורת על התקדמותה האטית בקידום נשים לתפקידים בכירים", הוסיף היטאר. "אבל קארן מעולם לא נהגה כך, ואנו מעריכים אותה על כך מאוד".

קורנבלו מודה שהיא לא תמיד מצליחה לאזן את הקריירה עם חיי המשפחה. בעלה ושני בניה, בני 11 ו-14, חזרו לוושינגטון מוקדם יותר השנה - מה שגרם לכך שהם מבלים כעת תקופות ארוכות בנפרד, למעט בחופשות. "זה נהיה קשה מאוד", היא אמרה, אך התעקשה שאין בה חרטות.

היא מצפה לחזור הביתה, בין אם אובמה ינצח או יפסיד בבחירות הקרובות. "אני לא חושבת שאעבוד אך ורק בנושאי מגדר", אמרה קורנבלו. "עם זאת, אני חושבת שהדרך שבה ניגשתי לכל דבר קשורה ברעיון שנשים מהוות מחצית מהכלכלה ומחצית מהמשפחות, כך שכל מוצר, כל טכנולוגיה שפורצת לשוק - תהיה חייבת לפנות גם לנשים".

קורנבלו אמרה שהיא אסירת תודה לנשים כמו שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, על שניצלו את מעמדן לפתוח מחדש את השיח שיצרה. "כעת עלינו להרחיב את השיח הזה לנשים עם פחות פריווילגיות - אמהות חד הוריות, נשים שלא מרוויחות הרבה", אמרה בהתייחס לכך שהטכנולוגיה צריכה לפנות לכל אחד, במקום להשאיר מאחור את הנחותים. "זה הולך להיות אתגר אמיתי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"