ריאליטי בחירות |

צוות חשאי ברשת טלוויזיה מקסיקאית סייע לניצחון פניה נייטה

לאחר 12 שנה שבהן שלטה במקסיקו מפלגת השמרנים ניצחה בבחירות מפלגת המהפכה, ששלטה במדינה 70 שנה ■ בראש המפלגה, ששנות שלטונה התאפיינו בשחיתות ובהשתקת מתנגדים, עומד הפעם מנהיג צעיר וכריזמטי, אנריקה פניה נייטו, שידוע בקשריו הפוליטיים ועם התקשורת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המפלגה שניצבה בשלטון במקסיקו במשך מרבית המאה ה-20 צפויה לחזור לשלטון לאחר היעדרות של 12 שנה, ועל רקע ביקורות חריפות על קשרים בלתי הולמים בין המנצח בבחירות לנשיאות לרשת הטלוויזיה הגדולה במדינה.

מספירת הקולות הרשמית עולה כי אנריקה פניה נייטו, ממפלגת PRI, זכה במירב הקולות. זמן קצר לאחר מכן הצהיר מנהל הקמפיין של פניה נייטו, לואיס וידגראי, על ניצחונו. "מדובר בניצחון מהדהד", אמר וידגראי. לדבריו, הוא מקווה ש-PRI תזכה ברוב גם בסנאט ואולי גם בבית התחתון של הקונגרס במקסיקו. פניה נייטו, שכינה את הניצחון שלו "חגיגה לדמוקרטיה", זכה ב-38% מהקולות. המועמד השמאלני, אנדרס מנואל לופס אוברדור ממפלגת הדמוקרטיה המהפכנית, הגיע למקום השני עם 31% מהקולות; וחוספינה ואסקס, מועמדת מפלגת השלטון השמרנית, ניצבת במקום השלישי עם 25% מהקולות. הקמפיין שלה נפגע מכשלונו של הנשיא היוצא, פליפה קלדרון. להשתלט על מלחמות הסמים, ולהחזיר את מקסיקו לצמיחה כלכלית מהירה. שיעור ההצבעה היה כ-62%.

אנריקה פניה נייטוצילום: רויטרס

PRI שלטה במקסיקו במשך 71 שנה, עד שהפסידה בבחירות ב-2000. כעת היא חוזרת בהובלת פניה נייטו הצעיר והכריזמטי, שהבטיח לפתוח את מונופול הנפט הממשלתי למשקיעים זרים, להגדיל את הכנסות הממשל ממסים ולפתוח את שוק העבודה.

חלק מהמצביעים חששו כי בחירת פניה נייטו מבשרת על חזרת השנים של PRI, שהיו ידועות לשמצה בשחיתות, הונאה ונטייה אוטוריטרית שבמסגרתה הושתקו מתנגדי השלטון. חלק ממתנגדי PRI ייחסו את ההובלה הגדולה של פניה נייטו ליחסיו עם חברת הטלוויזיה הגדולה במקסיקו - טלוויסה.

החששות התגברו על רקע חשיפה בשבוע שעבר כי חטיבה בטלוויסה הוקמה במטרה לממן את הקמפיין של פניה נייטו - בניגוד לטענות החברה לאובייקטיביות ולהכחשות פניה נייטו לקשרים קרובים עם טלוויסה.

החטיבה הזמינה ב-2009 סרטונים שקידמו את פניה נייטו ואת מפלגת PRI, והשמיצו את יריביו. מסמכים שהגיעו לידי "גרדיאן", מעידים כי החטיבה הפיצה את הסרטונים לאלפי כתובת מייל וקידמה אותם ביו-טיוב ובפייסבוק - שם עדיין ניתן למצוא את חלקם. טלוויסה לא מסרה תגובה על המסמכים, אך הכחישה טענות כי העדיפה את PRI, ואמרה שביצעה עבודה פוליטית לכל המפלגות הגדולות.

הבכירים היו מעורבים

טיב היחסים בין פניה נייטו לטלוויסה היה אחד הנושאים העיקריים בבחירות, מאז החלה תנועה של סטודנטים להתמקד במניפולציה של התקשורת בדעת הקהל לטובת פניה נייטו. סטודנטים קיימו הפגנות נגדו ביום ראשון, והאשימו את ערוצי הטלוויזיה המרכזיים בסיקור מוטה לטובתו - בייחוד טלוויסה, הרשת הגדולה במקסיקו. פניה נייטו הופיע לעתים קרובות בסיקור של טלוויסה, בפרסומות ובתשדירי שירות. הוא נשוי לאחת מכוכבות אופרות הסבון הגדולות של טלוויסה, אנחליקה ריברה, שפעלה רבות לקידומו.

המסמכים, הכוללים עותקים סרוקים של חוזים חתומים, כמו גם הוראות והצעות פעולה, מעידים כי בכירים בטלוויסה וחברות בת שלה לקחו חלק בפרויקט, והפעילו עובדים בחברה לטובת פניה נייטו לקראת הבחירות לקונגרס ב-2009, ונגד לופס אוברדור. הצלחת פניה נייטה בבחירות לקונגרס ב-2009 סללה את דרכו למועמדות לנשיאות. טלוויסה טוענת כי מדובר בהוצאת דיבה, ובתגובה ל"גרדיאן" כתבה כי: "מדאיג שעיתון יוקרתי כמו 'גרדיאן' מפרסם מאמר שכזה, ללא אימות", טענה כי המסמכים אינם אמיתיים, ודרשה התנצלות.

מקור אמר ל"גרדיאן" שהצוות בטלוויסה עבד כמעט בחשאיות במשרדי התחנה, כשחבריו חתומים על הסכמי שמירת סודיות. החברה עודדה אותם שלא להשתמש בכתובות האינטרנט והמייל שלהם בטלוויסה כדי להפיץ תכנים. מקור אחר אמר שחברות חיצוניות שהפיקו חומרים עבור טלוויסה הוחתמו אף הן על הסכמי סודיות, ונדרשו לקחת אחריות משפטית מלאה על כל תלונה על התכנים שהפיקו.

אחת ממובילות הצוות היתה אלחנדרה לגונס, אז ראש מחלקת טלוויסה אינטראקטיב מדיה, שלאחר מכן עברה להוביל את הקמפיין של מחליפו של פניה נייטו בתפקיד מושל מחוז מקסיקו, וכיום משמשת בכירה בקמפיין של פניה נייטו עצמו.

הקמפיין התמקד בכלכלה

פניה נייטו הבטיח להחזיר את הביטחון לערים שנפגעו קשות ממלחמות הסמים, ולבצע רפורמה נרחבת בפמקס, מונופול הנפט הממשלתי. PRI היתה המפלגה שהלאימה את מגזר הנפט, ב-1938, ואף שהפרטתו מחדש לא נחשבת צעד פשוט, יש הטוענים כי רק ל-PRI יש את ההון הפוליטי שיאפשר זאת.

אף נושא בודד לא בלט בבחירות במקסיקו. הסקרים הראו שהמצביעים מרגישים עייפות וחוסר שביעות רצון כללית מ-12 שנות שלטון המפלגה השמרנית, ומשש שנות כהונתו של קלדרון, שלא עמד לבחירה מחודשת משום שחוקת מקסיקו מגבילה את הנשיאים לכהונה אחת.

פניה נייטו מיקד את הקמפיין בכלכלת מקסיקו, והבטיח ליצור משרות ולהעלות את השכר, תוך שהוא פותח את פמקס למשקיעים פרטיים.

פניה נייטו, 45, טיפס במעלה בדרגות ב-PRI במחוז מקסיקו הסובב את מקסיקו סיטי - מחוז שבו כמה מקרובי משפחתו מחזיקים בעמדות בכירות. מתנגדי PRI חושדים כי הגווארדיה הישנה של המפלגה מסתתרת מאחורי פרצופו הצעיר.

חלק מבוחרי PRI אמרו שהם תומכים בה מתוך מסורת ותחושת נוסטלגיה לתקופה שהם זוכרים כיציבה יותר. ואולם אחרים, שעוד זוכרים כיצד PRI החזיקה בשלטון במשך עשורים באמצעות זיוף בחירות, שחיתות ופטרונאז', חששו להחזיר לידיה את הכוח. "ל-PRI היתה הזדמנות במשך 70 שנה, והמדינה לא התקדמה. למדינתנו יש הרבה פוטנציאל, אבל הממשלה מעולם לא העניקה חשיבות לעם", אמר מויזס בסיליו, תומך של לופס אוברדור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו