יותר גנים מבגוף האדם: פוצח גנום העגבניה

לאחר 9 שנים הושלם הריצוף שיעזור ביצירת מינים חדשים של הירק האדום; לעגבניה 31,760 גנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

העגבניה שאתם מוסיפים לסלט מכילה לא פחות מ-31,760 גנים, 7,000 יותר גנים מאשר האדם, כך התברר עם סיום ריצוף הגנום של הירק האדום על ידי חוקרים מ-14 מדינות שנמשך 9 שנים.

הגילוי של ריבוי הגנים הופך כעת למשימה מסובכת עבור המדענים שפצחו בפרויקט בתקווה כי יוכלו להנדס עגבניות טובות יותר בעתיד. העגבניות שנבדקו היו כאלה שנעשה בהם שימוש לייצור קטשופ וכן עגבניות בר שמקורן בפרו - המדינה ממנה לראשונה הגיעו העגבניות.

עגבניות בשוק. "עלינו לדאוג שתהיה תחרות גם בקמעונות. יש לנו עוד עבודה"צילום: איליה מלניקוב

העגבניה שחוקרים בתחום מתייחסים אליה כאל פרי, היא ירק לפי החלטת בית המשפט העליון בארה"ב ויש לה אף בן דוד נוסף במשפחת הירקות - תפוח האדמה. 92% מהגנום של שני הירקות זהה לפי ממצאי החוקרים שפורסמו ביום רביעי השבוע. למרות שכל הגנים פוענחו בעגבניה ובתפוח האדמה, לא כולם זוהו, כך אמר דניאל זמיר, חוקר גנטיקה מהאוניברסיטה העברית שהיה חלק משני המחברים העיקריים של הדו"ח.

העובדה שיש לעגבניה יותר גנים מבגוף האדם לא אומר שהיא יותר מתוחכמת אלא שהיא בחרה באסטרטגיה אחרת לנהל את התאים שלה. בני אדם משתמשים בטכניקה המכונה שחבור חליפי המאפשר לשעתק קטעים שונים של גנים ממקטע יחיד.

מגדלי צמחים הצליחו במשך השנים לפתח מינים שונים של עגבניות בהתאם לדרישות הצרכנים, כמו עגבניות עם חיי מדף ארוכים או עגבניות עם טעם או מרקם שונה. ריצוף גנום העגבניה יכול ליצור סדר בעולם שכפולי העגבניה שכן המגדלים יוכלו להסתמך על תכונות חיצוניות וגם על ד.נ.א.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר