שידוך המאה: משפחת רוטשילד ומשפחת רוקפלר ימזגו נכסים

שתיים מהשושלות החשובות בעולם הבנקאות והעסקים ימזגו שניים מנכסי ההשקעות המשפחתיים

שניים מהשמות הנוצצים ביותר במגזר הפיננסי הבינלאומי מתמזגים: חברת ההשקעות של משפחת רוטשילד הסכימה לרכוש נתח בחברת ההשקעות של משפחת רוקפלר, על מנת לזכות בדריסת רגל משמעותית יותר בארה"ב.

RIT קפיטל פרטנרס של משפחת רוטשילד הודיעה ביום רביעי כי תרכוש מידי הבנק הצרפתי סוסייטה ז'נרל את אחזקותיו בחברת רוקפלר, 37% מהחברה, תמורת סכום בלתי ידוע. המיזוג הטרנס-אטלנטי יקרב בין דיוויד רוקפלר, בן 96, וג'ייקוב רוטשילד, בן 76 - שני ראשי משפחות שהקשרים ביניהם נמשכים כבר יותר מיובל.

חברת רוקפלר אנד קו הוקמה ב-1882 על ידי ג'ון ד. רוקפלר, לניהול עושרו האישי. מאז התפתחה החברה והפכה לחברת ייעוץ השקעות המנהלת נכסים בהיקף 34 מיליארד דולר. שושלת הבנקאות של משפחת רוטשילד התחילה בסוף המאה ה-18, כאשר מאייר אמשל רוטשילד הקים בפרנקפורט עסק מסחר ובנקאות בפרנקפורט.

דוד דה רוטשילדצילום: בלומברג

משפחת רוטשילד היתה מעורבת בכמה מהעסקות המשפיעות בהיסטוריה, כמו מימון מלחמתה של בריטניה בנפוליאון במאה ה-19 והענקת הלוואות לממשלה הבריטית לשם רכישת תעלת סואץ. משפחת רוקפלר היתה מעורבת בעסקות והחלטות פוליטיות ודיפלומטיות רבות של ארה"ב במאה ה-20, ודיוויד רוקפלר עצמו תיווך בין נשיאי ארה"ב למנהיגים כמו פידל קסטרו וניקיטה חרושצ'וב.

RIT וחברת אדמונד דה רוטשילד, אף היא בשליטת המשפחה, הודיעו מוקדם יותר השנה על הקמת מיזם משותף בניסיון לחזק את פעילויות ניהול הקרנות וההשקעות שלהן. RIT קפיטל פרנטרס, קרן ההשקעות הבריטית בראשה עומד ג'ייקוב רוטשילד, וקבוצת אדמונד דה רוטשילד, אינן חלק מהקבוצה בראשה עומד דוד דה רוטשילד.

בנפרד, הודיעה השנה משפחת רוטשילד על מיזוג בין הבנקים שלה בצרפת ובבריטניה, על מנת להדק שליטתה בנכסים, לקראת פרישתו של מנכ"ל שני הבנקים, דוד דה רוטשילד. רוטשילד א סי בנק, חברת האחזקות הצרפתית של המשפחה, הכוללת את בנק המיזוגים והרכישות בצרפת בין היתר, תתמזג עם רוטשילד קונטיניואיישן הולדינגס, המחזיקה בנכסים בבריטניה בהם בנק NM רוטשילד אנד סונס. המיזוג יתבצע תחת מניית הענף הצרפתי, פאריס אורליאנס.

פאריס אורליאנס תשנה את המבנה החוקי שלה, לשותפות מוגבלת, על מנת להעניק למשפחה שליטה לטווח ארוך. דה רוטשילד אמר לעיתון הצרפתי "לה פיגארו" כי בכוונתו לפרוש בין גיל 72 ל-76. בנו, אלכסנדר דה רוטשילד, בן 32, הצטרף לחברה ב-2009. בראיון שנערך ב-2005 אמר דוד דה רוטשילד כי ייתכן שעם הגיעו לגיל 37, יוכל בנו לקבל תפקיד מרכזי בחברה. ההחלטה היא חלק מתהליך מיזוג בין שני ענפי המשפחה, שהחל כאשר דוד דה רוטשילד קיבל לידיו את ניהול הענף הבריטי, עם פרישתו של בן דודו אוולין דה רוטשילד. דוד הוא הצרפתי הראשון המנהל את הענף הבריטי של העסק המשפחתי, אך הבעלות על בנק ההשקעות נותרה מחולקת בין שני ענפי המשפחה.

דוד דה רוטשילד נולד בארה"ב, כאשר הוריו ברחו מהמשטר הנאצי במלחמת העולם השנייה. המשפחה שבה לאירופה עם תום המלחמה, ובשנות ה-60' עמלו אוולין ובן דודו ג'ייקוב על שיקום הבנק הבריטי. בפאריס, אביו של דוד, גי, הרחיב את הבנק הצרפתי, שלימים הולאם על ידי נשיא צרפת פרנסואה מיטראן. דוד הקים חברת ניהול השקעות לאחר מכן, לה קרא פאריס אורליאנס בנק.

דיוויד רוקפלר הוא נכדו של ג'ון ד. רוקפלר, איל הנפט שייסד את חברת סטנדרד אויל, מונופול הנפט האדיר של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, שלימים פורק בעקבות חקיקת הגבלים עסקיים בארה"ב, וכיום חלקיו השונים מצויים בבסיסן של חברות הנפט הגדולות אקסון מוביל, BP, שברון, קונוקו פיליפס ואחרות. אביו, ג'ון ד. רוקפלר ג'וניור, הקים את מרכז רוקפלר הנודע במנהטן. דיוויד רוקפלר, נוסף על היותו בנקאי, עסק רבות בפוליטיקה, ונהנה מקשרים עם כל נשיא בארה"ב מאז דווייט אייזנהאואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה