חלום בלהות יווני: רמת החיים תצנח, האבטלה תזנק ל-34%

בדו"ח קודר מזהיר הבנק הגדול ביוון: עזיבת גוש היורו תחתוך את רמת החיים במחצית; התמ"ג יצנח ב-22% והאינפלציה תרקיע שחקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עזיבה של גוש היורו תגרום ליוונים לאבד יותר ממחצית מהכנסתם השנתית, בעוד שהאבטלה והאינפלציה ירקיעו שחקים, כך הזהיר הבנק הגדול ביוון, נשונל בנק אוף גריס (NBG).

"יציאה מגוש היורו תגרום לצניחה בתנאי המחיה של האזרחים ביוון - עם ירידה של 55% לפחות בתמ"ג לנפש", כתבו מחברי המחקר של NBG, אשר מתפרסם שבועיים וחצי לפני הבחירות החוזרות ביוון ועל רקע הערכות שונות לגבי פרישה של יוון מגוש היורו.

מפגינים ביוון

"זה ישפיע במיוחד על מעוטי ההכנסה בשל פיחות של 65% במטבע המקומי החדש, וצניחה של 22% בתמ"ג, לאחר נסיגה של 14% שכבר אירעה בין 2009 ל-2011", נכתב בדו"ח. בנוסף, צפויה האבטלה לזנק ל-34% והאינפלציה תגיע ל-30% ולאחר מכן תמשיך לעלות. כיום האבטלה ביוון היא סביב 22% בעוד שהאינפלציה היא 2%.

יוון תקיים בחירות כלליות חדשות ב-17 ביוני, לאחר שבבחירות שנערכו בתחילת החודש לא קיבלה אף מפלגה רוב מספק בכדי להרכיב קואליציה. סקרים ביוון מצביעים על מירוץ צמוד בין מפלגת הדמוקרטיה החדשה, התומכת בתוכנית החילוץ הבינלאומית שמחייבת את יוון להמשיך במדיניות הצנע המחמירה, לבין מפלגת השמאל סיריזה, המתנגדת לחילוץ.

מנהיגי האיחוד האירופי הזהירו את יוון מההשלכות של אי קיום התנאים לתוכנית החילוץ, ואיימו כי יפסיקו את המימון ליוון - מה שעלול להוביל אותה במהירות לחדלות פירעון ולעזיבת גוש היורו.

הממשלה הזמנית ביוון מנסה בינתיים להתמודד עם הירידה בהכנסות ממסים, ואמרה כי תעשה הכל על מנת להבטיח שלא יאזל למדינה המזומן בעיצומה של תקופה פוליטית סוערת. "הסוגיה הראשונה שבה אנחנו מטפלים היא להגדיל את ההכנסות ולרסן את ההוצאות, כדי להבטיח שנישאר במסגרת יעדי התקציב", אמר דובר הממשלה, דימיטריס ציודרס. "כרגע זו הדאגה העיקרית של הממשלה. אך נעשה כל מה שיידרש על מנת שלא תהיה בעיה עם התשלומים וההתחייבויות של המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית