תישאר או לא תישאר?

כלכלנים מאמינים שיוון תישאר בגוש היורו משיקולים רציונלים; אך המשבר לא רציונלי

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

המשבר באירופה יכול להימשך עוד שנים. האמירה הזו נשמעת בלתי סבירה, אבל אם נחשוב שנה, שנתיים ואפילו שלוש אחורה, עוד לפני החילוץ הראשון של יוון, נבין שבמשבר הזה, הכל אפשרי.

בימים האחרונים עלתה מדרגה חרושת ההימורים על יציאת יוון מגוש היורו, התפרקות גוש היורו והתמוטטות ספרד. על אף שהנץ הפיסקלי של אירופה, אנגלה מרקל, כבר לא מתנגדת בעוצמה מלאה לרעיונות של עידוד הצמיחה והנפקת יורו-בונדס, קשה להאמין כי תשחרר את הרסן לפני שתפסיד בבחירות באוקטובר 2013. עד אז יכול להתחולל נזק כלכלי רב, ולהלן התרחישים האפשריים.

צילום: בלומברג

בתרחיש הראשון, יוון נשארת בגוש היורו, הצנע נמשך עם שינויים קטנים, השווקים מכים באג"ח, רוב כלכלות הגוש במיתון, רמת החיים ביוון מידרדרת קשות, בריחת הון, עסקים ועשירים מהמדינה מקשה על הממשלות לצמצם גירעונות.

מנהיגי אירופה משחררים סיוע, אם באמצעות קרן החילוץ ואם באמצעות הרחבת סמכויות הבנק המרכזי, בקיצוב. הרפורמות נמשכות, תוך מאבקים פנימיים קשים, האיבה בין מדינות באירופה עולה מדרגה. מדי כמה חודשים הסלמה במשבר מזעיקה את מנהיגי אירופה לוועידת חירום. בינתיים, הרס חברתי גובר והולך - דור של צעירים שלא משיגים עבודה לא יוכלו להתקדם בחיים אחרי שהמשבר יסתיים.

בתרחיש השני, יוון נשארת בגוש היורו, וגוש היורו מתקדם לכיוון איחוד תקציבי. מנהיגי אירופה מתגמלים את מאמצי הקיצוצים של יוון ומדינות הפריפריה, מדפיסים כסף ומשחררים את רסן הצנע. יוון מבצעת הסדר חובות נוסף, ששקול כמעט למחיקת כל חובותיה. ניצני צמיחה מתגלים לאחר שנתיים-שלוש.

בתרחיש השלישי, יוון פורשת מגוש היורו במפתיע. המעבר לדרכמה גורם לקריסת כל הבנקים שלה, הטלת מגבלות קשות על העברת הון ואולי חופש התנועה של האזרחים. רמת החיים ביוון קורסת, מרבית ההישגים והעושר שהושג מאז הצטרפה לאיחוד האירופי נמחקים.

התגובה של מנהיגות האיחוד מהירה וחזקה - הזרמות כספים והדפסת כסף כדי לתמוך באג"ח של איטליה וספרד, והתערבות מהירה לתמוך במגזר הבנקאי בספרד וברשויות האזוריות. האיחוד הפיסקלי מתקדם, בשיתוף של עוד מדינות פריפריה שלא רוצות בגורל דומה לשל יוון.

בתרחיש הרביעי, יוון פורשת מגוש היורו והטלטלה שנוצרת גורמת לקריסה באג"ח של ספרד, ואחריה איטליה. הנהגת האיחוד האירופי לא מצליחה להגיע להסכמה על סיוע ופתרון לבעיה. גוש היורו מתפרק לשני גושים - מדינות הליבה העשירות, כולל גרמניה, צרפת, הולנד, בלגיה, אוסטריה, נשארות עם היורו; שאר המדינות פורשות למטבעות מקומיים. הפאניקה מתפשטת בעולם כולו וגורמת למיתון גלובלי חוזר, שלוש שנים בלבד לאחר תום המיתון הגלובלי הקודם.

רוב הכלכלנים מאמינים באפשרות הראשונה כסבירה ביותר, משיקולים של כדאיות ורציונליות כלכלית. ואולם עד כה המשבר לא התנהל באופן רציונלי, ולכן כל ההימורים פתוחים.

עקבו אחרי בטוויטר @dafnamaor

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית