האימפריה של לן בלווטניק: מסחורות וכימיקלים ועד למל גיבסון ומטאליקה

הרוכש הטרי של כלל תעשיות ניצב במקום ה-72 ברשימת עשירי העולם ומחזיק במגוון חברות בתחומי הסחורות, המדיה והנדל"ן ■ בשנה שעברה קנה את וורנר מיוזיק ב-3.3 מיליארד דולר

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית דומקה
רונית דומקה

מדי כמה שנים צף ועולה בתקשורת הישראלית שמו של לן בלווטניק, אוליגרך
יהודי-רוסי-אמריקאי המתעניין בהשקעות בישראל, ורכש הלילה את כלל תעשיות. ואולם, מקורביו טוענים כי אינו אוהב את הכינוי "אוליגרך", המוצמד כמעט לכל איש עסקים מצליח ממוצא רוסי וכי ההשקעה בישראל היא על בסיס עסקי בלבד.

בלווטניק, המחלק את זמנו בין ניו יורק ללונדון, נמצא כיום במקום ה-72 ברשימת עשירי העולם של המגזין "פורבס" עם הון של 11.9 מיליארד דולר, אותם צבר בזכות ענקית התעשייה שלו אקסס אינדוסטריז, אימפריה הכוללת אחזקות בתחומי הסחורות, הכימיקלים, המדיה והנדל"ן.

לן בלווטניקצילום: פורבס

2011 היתה שנה טובה לבלווטניק, במהלכה הוסיף להונו 1.8 מיליארד דולר, בזכות ביצועים טובים של חברות הנפט והכימיקלים שברשותו. למרות שאת הונו עשה בזכות השקעה בחומרי גלם וסחורות, בשנים האחרונות התמקד בלווטניק בתחום המדיה והבידור.

בשנה שעברה, רכש בלווטניק את וורנר מיוזיק, חברת התקליטים השלישית בגודלה בעולם, בה חתומים בין היתר ברונו מארס ומטאליקה, תמורת 3.3 מיליארד דולר. הוא ניסה ללא הצלחה למזג את החברה עם המתחרה EMI.

וורנר לא זרה לבלווטניק, היות שהוא כבר השקיע בה ב-2004 וישב בדירקטוריון שלה במשך ארבע שנים. מלבדה, בלווטניק השקיע בשנים האחרונות בחברות מדיה נוספות. אקסס מחזיקה בנתח השליטה באמדיה, חברת הפקות הטלוויזיה הגדולה ברוסיה, בשירות הצפייה בתשלום בבריטניה טופ אפ טי וי, וב-2009 אף רכשה את זרוע ההפצה של אייקון, חברת ההפקות של מל גיבסון. בכך, קיבלה את הזכויות הבינלאומיות על עבודת השחקן לצד ספריית סרטים הכוללת להיטים כמו "הנהג של מיס דייזי" ו"רוקד עם זאבים".

בלווטניק לא פסח גם על סטארט אפים וחברות טכנולוגיה, ובמהלך השנה שעברה השקיע באמצעות אקסס 9.5 מיליון דולר במיזם הישראלי Get Taxi, שפיתח אפליקציה המאפשרת למשתמשים להזמין מונית באמצעות הסמארטפון.

ב-2008 רכש בלווטניק נתח של 20% בחברת התקשורת RGE של אביב גלעדי, שבין אחזקותיה נמנים ערוץ הספורט וערוץ הילדים, וכמה חודשים לאחר מכן התעניין ברכישת "מעריב". אנשיו אמרו אז ל-TheMarker, כי אין סיבה מיוחדת לכך שנכנס לישראל וכי מדובר במהלך עסקי גרידא. "בלווטניק ואנשיו יודעים שמדובר בשוק מתפתח ורוצים לבחון אותו מקרוב. אין לו כוונות להיות מאכער", אמר אז מקורב לבלווטניק.

ויקטור וקסלברג

ניצל את התמוטטות בריה"מ

לן (לאוניד) בלווטניק נולד לפני 54 שנה, למשפחה יהודית במינסק שבבלארוס ולמד במכון להנדסת תעבורה במוסקבה. עם סיום לימודיו, ב-1978, היגר לארה"ב. בלווטניק המשיך בלימודים לתואר שני בבית הספר למדעי המחשב באוניברסיטת קולומביה, אך לאחר מכן החליט לעבור לעולם העסקים, וסיים תואר שני במינהל עסקים בבית הספר היוקרתי של אוניברסיטת הרווארד. עם סיום התואר, החל לעבוד כשכיר בפירמת רואי החשבון ארתור אנדרסן (שהתפרקה ב-2001 בעקבות קריסת חברת האנרגיה אנרון). לאחר מכן, החל בלווטניק לעבוד בחברת ההשקעות הפרטית אטלנטיק פרטנרס, וכעבור זמן קצר החל לפעול בתחום הנדל"ן.

ב-1986 הוא ייסד את חברת אקסס אינדוסטריז, שהשקיעה בעיקר באירופה, בארה"ב ובדרום אמריקה. כמו אוליגרכים רבים, ניצל בלווטניק את קריסתה של ברית המועצות כדי לפתוח בשורת רכישות בתעשיות הפחם, הנפט, האלומיניום והפטרו-כימיקלים של רוסיה העתירה במשאבים. לצורך השקעותיו ברוסיה, חבר בלווטניק לחברו לספסל הלימודים ויקטור וקסלברג ולמיכאיל פרידמן, והשלושה עשו את הונם הראשוני באמצעות רכישת חברת הנפט הרוסית TNK ומיזוגה ב-2003 עם הזרוע הרוסית של ענקית הנפט BP. בלווטניק הוא גם אחד המשקיעים ברוסאל, חברת האלומיניום הגדולה בעולם, הנמצאת בשליטתו של המיליארדר אולג דריפסקה.

בזכות השקעת בלווטניק והקשרים ההדוקים עם השלטון הרוסי, נהפכו וקלסברג ופרידמן לשניים מהאנשים העשירים ביותר ברוסיה. בלווטניק - בניגוד לשני שותפיו ל"טריו", כפי שמכונה השותפות בעיתונות הרוסית - החליט כבר בתחילת הדרך לטפח במקביל גם את עסקיו בארה"ב ובמערב אירופה, ולהישאר השותף השקט מבין השלושה בכל הקשור לחשיפה ציבורית ולקשרים עם השלטונות. ההחלטה השתלמה לו בהמשך, לא רק מבחינה כלכלית, אלא גם תקשורתית.

ב-2008 עלתה BP TNK לכותרות בעקבות מאבק על השליטה בחברה, ששווייה היה 32 מיליארד דולר. BP טענה, כי השותפים הרוסים ניסו לדחוק את רגליה מרוסיה ולהשתלט על החברה, וכי רשויות החוק ברוסיה ניהלו נגדה "מסע הטרדה מתואם".

בשיאו של המאבק, ביולי 2008, נמלט מנכ"ל BP הבריטי רוברט דאדלי מרוסיה, ונאלץ להתפטר חצי שנה מאוחר יותר. השותפים הרוסים, שהכחישו את הטענות על הטרדת אנשי BP, מינו הנהלה חלופית.

בוב דאדלי, הפסדי החברה לא הפריעו לו לגרוף מיליוניםצילום: בלומברג

בהיותו השותף השקט ביותר בחברה, נותר שמו של בלווטניק נקי למדי בהקשר של מאבקי השליטה. הפרסומים בתקשורת הבריטית תקפו את שותפיו, הנחשבים מקורבים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, והאשימו אותם בשוד השותפות בסגנון המאפיין את השתלטות המאפיה על עסקים לגיטימיים.

פרשה אחרת שהעיבה על עסקיו של בלווטניק בשנים האחרונות היתה פשיטת הרגל של ענקית הכימיקלים ליונדלבזל, שבבעלות אקסס. לחברה היו התחייבויות אג"ח בסך עשרות מיליארדי דולרים, מה שהוביל אותה להכריז על פשיטת רגל בינואר 2009. ב-2010 ניסה קונצרן ריליינס ההודי לרכוש את החברה ב 14.5 מיליארד דולר, אך ההצעה נדחתה.

בטן מלאה על ג'יי.פי מורגן

הרבה לפני הפסד המסחר העצום של ג'יי.פי מורגן צ'ייס, לבלווטניק כבר היתה בטן מלאה על הבנק שלטענתו הסב לו הפסד גדול בזמן המשבר. ב-2010 הגיש בלווטניק תביעה נגד ג'יי.פי מורגן, בטענה כי הבנק ניהל שלא כשורה את חשבון ההשקעות שלו, בו החזיק מיליארד דולר בנכסים שבבעלות אקסס אינדסטריז.

בלווטניק טען שבנקאי בג'יי.פי מורגן גרם לו הפסד של 100 מיליון דולר, לאחר שהימר על ניירות ערך מגובי משכנתאות סאבפריים, אף שאמר לאקסס כי השקיע במכשירי השקעות שמרניים, ולא בניירות הערך שנהפכו למרכז משבר המשכנתאות האמריקאי. המשפט עדיין מתנהל.

מלבד ענייניו העסקיים, בלווטניק הוא גם פילנתרופ התומך בפרויקטים חינוכיים רבים. הוא חבר במועצת המנהלים של אוניברסיטת קיימברידג' ואוניברסיטת תל אביב, וכן חבר בוועדה של אוניברסיטת הרווארד לניהול משאבי האוניברסיטה. ב-2008 תרם 5 מיליון דולר לבית הספר למדעי המחשב של אוניברסיטת תל אביב, הנקרא על שמו.

ב-2010 התחייב בלווטניק לתרום 75 מיליון ליש"ט להקמת בית הספר לממשל על שם בלווטניק באוניברסיטת אוקספורד, המכשיר בוגרים מצטיינים מכל רחבי העולם לכישורים ותחומי האחריות בתחום הממשל. היתה זו בין התרומות הנדיבות ביותר ב-900 שנותיה של אוניברסיטת אוקספורד.

בנוסף, בלווטניק תורם לגלריה הלאומית לאמנות בארה"ב, למוזיאון מטרופוליטן לאמנות, ובבריטניה למוזיאון טייט, לגלריית הדיוקנאות הלאומית, לאקדמיה המלכותית לאמנויות ולגופים נוספים רבים.

אקסס משקיעה בשנים האחרונות במגוון תחומים, וצברה אחזקות קטנות בחברות כמו מותג ההלבשה לנשים טורי בירץ' וחברת המדיה פרפורם. בבעלות החברה נמצאים גם מלונות ונדל"ן מסחרי בארה"ב, אמריקה הלטינית ואירופה. היא מושקעת בין היתר בחברת הנדל"ן הארגנטינאית פאינה גרופ, שבבעלותה נכסים בפטגוניה ובאורוגוואי.

בלווטניק עצמו מחזיק בבתי יוקרה ברחבי העולם, בהם בית בניו יורק שרכש ב-2007 מאדגר ברונפמן ב-51 מיליון דולר. בלונדון, מחזיק בלווטניק באחוזה בקנסינגטון פאלאס גרדנס, הרחוב היקר בבריטניה. את האחוזה, ברחוב המכונה גם "שדרת המיליארדרים", רכש בלווטניק ב-2005 בסכום המוערך ב 75 מיליון דולר, ועם שכניו נמנים המיליארדרים לקשמי מיטאל ורומן אברמוביץ'.

סגנון הניהול של בלווטניק נחשב "אמריקאי" מאוד. הוא נוהג לקחת את המנהלים הטובים ביותר בכל תחום, ולהעניק להם שכר גבוה מאד ביחס לשוק. העובדה שהחברות שלו הן פרטיות ולא ציבוריות מקלה עליו בכך. רוב המנהלים שלו הם יוצאי חברות מתחרות, ש"נחטפו" על ידי ציידי ראשים. הוא עצמו אינו פעיל ברמה הניהולית השוטפת, אלא רק ברמה האסטרטגית.

בלווטניק שומר בקנאות על פרטיותו ואינו נוהג להתראיין לכלי התקשורת. למרות קשריו הענפים ברוסיה, הוא משתדל לבדל את עצמו מאוליגרכים אחרים, ולהרחיק מעליו את הדימוי של מושך בחוטים בעזרת קשרים במסדרונות השלטון. חברת יחסי הציבור שלו, ברנסוויק, הפועלת מלונדון, מקפידה על כך שיהיה רחוק מעיני התקשורת - כמעט בכל מחיר.

עם זאת, שמו של בלווטניק מופיע מדי פעם במדורי הרכילות בעיתונים אמריקאים ובריטים. ב-2007, למשל, הוא חגג את יום הולדתו ה-50 בבית מלון שרכש בריביירה הצרפתית, במסיבה שאליה הזמין 500 אורחים וכללה הופעות של הזמר פרינס וכוכבי אופרה מרוסיה. בנובמבר האחרון, הוא חגג לצדם של של רוברט דה נירו ונעמי קמפבל במסיבת יום ההולדת של ליאונרדו דיקפריו, בה גויסו 1.3 מיליון דולר למטרות צדקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות