ההתבגרות של מארק צוקרברג; המנכ"ל בן ה-28 שמנהל 100 מיליארד ד'

מייסד ומנכ"ל פייסבוק ידוע כאדם שופע ביטחון עצמי, שלעתים אף נתפש על ידי אחרים כמתנשא ■ אך לאורך הדרך שלו אל הפסגה של עמק הסיליקון, הוא ידע גם לגייס לצדו מנטורים שסייעו לו, בהם ביל גייטס וסטיב ג'ובס

אוולין רוסלי, ניקול פלרות וניק בילטון
אוולין רוסלי, ניקול פלרות וניק בילטון

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים- לחצו כאן

ניו יורק טיימס

מארק צוקרברגצילום: בלומברג

קרדיט: רויטרס

התאריך הוא 7 במאי, שבוע לפני יום הולדתו ה-28 של מרק צוקרברג, וכפי שידוע בוול סטריט, בעמק הסיליקון ובעולם כולו - משהו גדול מתקרב: העסקה שתוכיח, אחת ולתמיד, שפייסבוק משנה כמעט את כל מה שהכרנו, או לחלופין, שהטירוף סביב מדיה חברתית ופייסבוק יוצא מכלל שליטה.

באולם הנשפים במלון שרתון ניו יורק במנהטן, בכירי פייסבוק, משווקי ההנפקה והבנקאים שלה מתזמרים את ההנפקה הראשונה שלה לציבור (IPO), לפי שווי של כמעט 100 מיליארד דולר. 100 מיליארד דולר תמורת חברה שלא היתה קיימת עד לפני שמונה שנים.

מי שיש לו הכי הרבה מה להרוויח - או להפסיד - בהנפקה, הוא מרק אליוט צוקרברג, הגיבור-נבל מהסרט "הרשת החברתית", משמיד עולמות, מחרב זמן, והאחרון בשורת מהפכנים שהראשון בהם היה גוטנברג, ששינו את האופן שבו אנו מתקשרים זה עם זה וחושבים.

הטיימליין של צוקרברג בפייסבוק

כמעט כולם כבר מכירים את הסיפור של צוקרברג בקווים כלליים. ילדותו בדובס פרי במדינת ניו יורק, המאבקים בהרווארד על הגירסה המקורית של פייסבוק, ההתקדמות בעמק הסיליקון. כעת, ההנפקה תפתח פרק חדש - או כרך חדש - באחד מהסיפורים העסקיים הנהדרים של זמננו. ההנפקה עשויה גם להפוך את צוקרברג לעשיר כקורח: בן רגע, הונו עשוי לזנק ל-18.7 מיליארד דולר.

אך השאלה שמעסיקה רבים היא האם צוקרברג באמת מוכן לכל זה? האם הוא בוגר מספיק כדי לעמוד בראש חברה ציבורית ששוויה גבוה מזה של מקדונלד'ס או גולדמן סאקס? התשובה לשאלות אלה תקבע את עתידה של פייסבוק, כמו גם את זה של בעלי המניות החדשים שלה. בראשונה, צוקרברג יישפט בזמן אמת על ידי שוק המניות חסר הרחמים.

"המשקיעים מהמרים והשאלה הוא תמיד אם המייסד עוד יכול להתקדם", אמר בראיון ריד הופמן, אחד ממייסדי הרשת החברתית לינקדאין, המייעץ לצוקרברג ונמנה עם המשקיעים המוקדמים של פייסבוק. "וצוקרברג בינתיים מצליח היטב".

כמעט מכר את עצמו בזול ליאהו

סמנכ"לית התפעול שריל סנדברג, סטיב ג'ובס וביל גייטסצילום: בלומברג

קשה להתווכח עם הטענה הזו, אך השאלה היא לאן ממשיך צוקרברג כעת כמנכ"ל. הוא סירב להתראיין לכתבה זו, אך ראיונות שנערכו עם עשרות משקיעי הון סיכון ויזמים בעמק הסיליקון, כמו גם עם עמיתים בפייסבוק ואחרים שליוו אותו בדרך למעלה, מציירים תמונה מבטיחה. מתחת לסווטשירט נמצא מנהיג המתמלא והולך ביטחון, כזה שלמד מכישלונותיו - והיו כמה כשלונות גדולים - כמו גם מההצלחה המדהימה שלו.

חברים ועמיתים מסכימים כי צוקרברג מתעתד להיות מנכ"ל לטווח ארוך. לדבריהם, גם כיום, כשהוא על סף כניסה למועדון המיליארדרים, צוקרברג מודע היטב למגבלותיו. בנקודות החזקות שלו - עיצוב מוצר ואסטרטגיה - הוא נוטה למיקרו-ניהול.

בנקודות החלשות שלו - ניהול יומיומי ותפעול - הוא מגייס אנשים מיומנים ממנו. הוא גייס מתכנתים ומנהלים מהשורה הראשונה, בהם שריל סנדברג המרשימה, סמנכ"לית התפעול בחברה. ידידים ועמיתים אומרים כי סנדברג תידרכה את צוקרברג בנוגע ליחסים עם עובדיו ולניהול העסק.

במקביל, צוקרברג השקיע גם במערך יועצים אישי מחוץ למטה פייסבוק, השוכן במנלו פארק שבקליפורניה. הוא אימץ לעצמו כיועצים כמה ענקים מתחום הטכנולוגיה, כמו ביל גייטס וסטיב ג'ובס, כמו גם משקיעי הון סיכון כמייסד נטסקייפ מרק אנדריאסן, ואנשי מדיה כמו יו"ר ומנכ"ל וושינגטון פוסט, דונלד גרהם.

משקיע הון סיכון אחר מספר שכאשר פגש את צוקרברג ב-2005, הצעיר רצה לא רק את ההשקעה - הוא רצה גם היכרות עם גייטס. לבסוף הוא השיג את ההיכרות הזו בכוחות עצמו, וכיום גייטס מייעץ לו תכופות בנוגע לנושאי פילנתרופיה וניהול.

"מה שהכי מרתק במרק הוא האופן שבו הוא פיתח את עצמו כמנהיג", אומר מנכ"ל סיילספורס, מרק בניוף, שמכיר את צוקרברג כבר כמה שנים. "לא רק שהיה לו חזון לענף, היה לו גם חזון לעצמו".

צוקרברג עשוי עדיין להיתפס לעתים כמי שלא ממש שייך חברתית, בייחוד בוול סטריט המחוייטת, אך אפילו שם כבר התרגלו למוזרויות שלו. נכון, אלילי טכנולוגיה כמו ג'ובס וגייטס קראו כבר מזמן תיגר על הסטראוטיפים של המראה וההתנהגות של מנכ"ל, אך כאשר צוקרברג פרץ לזירה - ההצלחה של פייסבוק מתחה את הגבולות האלה עוד יותר.

הרבה נכתב בשנים האחרונות על מותו של "המנכ"ל האימפריאלי", המנהיג ממרחק וצורח על נתיניו. צוקרברג נראה כהיפך הגמור במבט ראשון. עם זאת, אלה שמכירים אותו אומרים כי יש בו לא מעט אימפריאליזם. ג'ו גרין, שותפו למעונות בהרווארד, אומר כי בייחוד בימים המוקדמים של פייסבוק, צוקרברג היה כה מלא ביטחון עצמי עד שיש שראו בו אדם מתנשא. לדברי גרין, הוא לא הצטיין בתקשורת בין אישית. "אפשר לראות בזה חיסרון, אבל צריך רמה לא סבירה של ביטחון עצמי בשביל להתחיל משהו כמו פייסבוק", הוא אומר.

ב-2006 צוקרברג כמעט איבד את אחיזתו בפייסבוק, בפרשה שהוא רואה בה את אחד מכישלונותיו הגדולים ביותר כמנכ"ל. באותה עת, דניאל רוזנצווייג, אז בכיר ביאהו, חיזר אחר פייסבוק בתקווה כי יאהו תרכוש אותה. צוקרברג דרש מיליארד דולר - כמאית מהשווי הצפוי של פייסבוק בהנפקה השבוע, וצוקרברג ורוזנצווייג סגרו באופן בלתי רשמי את העסקה בלחיצת ידיים. מניית יאהו צנחה באופן מיידי, ויאהו הורידה את הצעת הרכש שלה ל-850 מיליון דולר.

צוקרברג נשם לרווחה ודחה את ההצעה החדשה - תוך שהוא נשבע כי לעולם לא יחזור על הטעות. "אם אינכם רוצים למכור את החברה שלכם, אל תיכנסו לתהליך שבו אתם דנים על מכירת החברה", אמר צוקרברג בכנס סטארט-אפים באוניברסיטת סטנפורד באוקטובר האחרון. הוא החליט לשמור על השליטה בפייסבוק, ולאחר מכן דחק מהחברה עמיתים שתמכו במימוש העסקה עם יאהו.

אף פעם לא מוותר

ההחלטיות של פייסבוק עלתה לכותרות באופן שנוי במחלוקת בנושא הפרטיות ברשת. למשל, כאשר הציגה פייסבוק את פיד החדשות שלה ב-2006, צוקרברג היה משוכנע כי הוא ייהפך ללהיט, אך משתמשים רבים זעמו על כך שעמודי הבית שלהם ישדרו באופן אוטומטי כל שינוי בפרופיל ובפעילות. צוקרברג התנצל לבסוף, אך הותיר את המאפיין החדש כמעט ללא שינוי.

גם כיום הוא דוחק במשתמשים לשתף עוד ועוד מידע, וחוזר בו רק כשהתלונות גוברות. ביקון, תוכנת פרסום שחשפה בפייסבוק את הרכישות שביצעו משתמשים באתרים כמו אמזון, היתה כשלון.

צוקרברג נטש את ההתקשרות עמה, ומאוחר יותר גם הסדיר תביעה ייצוגית שהוגשה נגדו באמצעות תשלום 9.5 מיליון דולר להקמת מוסד להגנה על פרטיות. לאחר מכן הוא פשוט המשיך הלאה. "הוא אף פעם לא מוותר", אומר עובד לשעבר בפייסבוק. "אם הוא לא מצליח בצורה אחת, הוא ימשיך לנסות בדרכים אחרות".

צוקרברג מודע לכך שיש לו מה ללמוד מאחרים. ב-2005, יחד עם שון פרקר, ממייסדי נאפסטר והנשיא הראשון של פייסבוק, נסע צוקרברג לוושינגטון כדי לגייס השקעה מוושינגטון פוסט, מו"לית העיתון בעל אותו השם.

החברה לא השקיעה בסופו של דבר בפייסבוק, אך צוקרברג בילה ארבעה ימים עם דונלד גרהם, המנכ"ל והיו"ר, בניסיון ללמוד ממנו כיצד לנהל חברה גדולה. צוקרברג התרשם מהחשיבה לטווח ארוך בחברה, וגם ממבנה הבעלות שלה. כמו חברות מדיה רבות, לוושינגטון פוסט מבנה מניות כפול, המאפשר למשפחת גרהם לשמור על גרעין השליטה, גם באמצעות מיעוט מניות. צוקרברג יישם בפייסבוק מבנה מניות דומה.

פרקר עצמו היה בעל השפעה רבה על פייסבוק בתחילת הדרך. לאחר שנכווה במיזמים משלו, פרקר יצר בפייסבוק בסיס משפטי לשמירת השפעתו של צוקרברג בדירקטוריון, עם שני מושבים. פרקר גם סייע בגיוס רבים מהעובדים הראשונים בחברה.

על גיוס עובדים למד צוקרברג גם מסטיב ג'ובס, שעמו יצר קשר כבר בתחילת דרכה של פייסבוק. ידוע כי השניים היו נוהגים ללכת יחדיו ברחבי פאלו אלטו. סטיב ג'ובס נהג לראיין עובדים פוטנציאליים בעת הליכות שכאלה, מנהג שאומץ גם על ידי צוקרברג. עובדים שגויסו על ידי צוקרברג באופן זה מספרים כי המסלול היה מסתיים לרוב בעמדת תצפית, שם היה צוקרברג מצביע על נקודות ציון באופק ופורש בפניהם את חזונו לעתיד.

"הוא היה מצביע על מטה אפל, HP ועוד כמה חברות, ואז על פייסבוק, ואומר כי בסופו של דבר היא תהיה גדולה מכל החברות האלה, וכי אם אצטרף לחברה אהיה חלק מזה", סיפר עובד שגויס באופן זה.

הסגנון של צוקרברג לרוב ישיר. "לא צריך לערב עורכי דין. בואו פשוט נסגור את זה בינינו", הוא משפט שצוקרברג משתמש בו לעתים קרובות כשהוא מעוניין לרכוש חברה. הוא גם הוכיח את עצמו כסוחר ממולח בכל הנוגע לרכישת סטארט-אפים. בין השאר, לקראת סגירת עסקת אינסטגרם לפי שווי של כמיליארד דולר, צוקרברג ישב עם מנכ"ל אינסטגרם, קווין סיסטרום, בחצר ביתו שבפאלו אלטו. "בשעה שעורכי הדין ישבו בפנים וצפו בסדרה 'משחקי הכס'", סיפר אדם שהיה נוכח בפגישה, "שני בני 20 ומשהו סגרו בעצמם את תנאי העסקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"