הולנד ידרוש מאירופה: במקום משמעת גרמנית - עידוד הצמיחה

בחירתו האפשרית של מועמד השמאל בצרפת תעלה את שתי המדינות החזקות באירופה על מסלול התנגשות כמעט בלתי נמנע, לאור הבדלי הגישות בין הולנד ומרקל לטיפול במשבר החוב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המועמד המוביל לנשיאות צרפת, הסוציאליסט פרנסואה הולנד, אמר ביום רביעי כי אם ייבחר הוא יבקש ממנהיגים אחרים באירופה לערוך דיון מחודש על האמנה הפיסקלית, על מנת לקדם את הצמיחה ביבשת. גרמניה, הכח המניע מאחורי האמנה המקדמת את צעדי הצנע במדינות עתירות החוב, לא ממש מקבלת בברכה את עמדתו של הולנד.

הולנד הודיע במסיבת עיתונאים ביום רביעי כי אם ייבחר, יציע מספר שינויים באמנה של האיחוד האירופי, שקיבלה תמיכה גורפת, אושרה בחודש שעבר, אך טרם נחתמה סופית. ראשית מבקש הולנד לקדם את רעיון היורו בונדס (אג"ח משותף של גוש היורו), לא ככלי ישיר לכיסוי חובות, אלא לטובת מימון של פיתוח תשתיות ופרויקטים שונים שיעודדו את הצמיחה. הגרמנים מתנגדים לכך.

המועמד הצרפתי אמר כי יקרא גם להטיל מס על העברות פיננסיות, בדומה ליריבו ניקולא סרקוזי, ולאפשר לקרנות של האיחוד האירופי שאינן בשימוש להוציא כספים לטובת צמיחה. בנוסף האיץ הולנד בבנק האירופי להשקעות לשים דגש רב יותר על יצירת מקומות עבודה בחלוקת הקצאות המימון שלו.

פרנסואה הולנד

"הסיכון הגדול ביותר עבור אירופה כעת", אמר הולנד, "הוא שהכלכלה האירופית תישאר תחת מיתון משום שהמגזר העסקי אינו מקבל אשראי במידה מספקת". לדעתו, קידום הצמיחה יסייע להקטין את היקף החובות, ולטענתו מנהיגים אירופים אחרים רואים עין בעין עם הגישה הזאת "כדרך אפקטיבית יותר להגיע לאותה מטרה של שליטה בחוב וצמצום הגירעון".

בנוגע ליחסיו עם קנצלרית גרמניה הידועה כתומכת בסרקוזי אמר הולנד כי הוא מוכן "לפתוח בשיחות עם מרקל". הולנד הבטיח כי את ביקורו הראשון כנשיא יעשה בברלין. "אין צורך ליצור קונפליקט, אפילו אם כל אחד מאיתנו אינו מסתיר את ההבדלים בגישות".

מרקל תמכה השבוע בדבריו של נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, כי אירופה צריכה צמיחה "באמצעות רפורמות מבניות". אולם אם הולנד מפתח תקוות כי מרקל והוא מדברים על אותן רפורמות, הוא צפוי לאכזבה. עמידתה האיתנה של מרקל על יישום צעדי הצנע כריפוי משבר החוב האירופי נובע משילוב של פוליטיקה פנים גרמנית ושכנוע פנימי עמוק בצדקת דרכה, שאינו צפוי להשתנות בטווח הקרוב, לדעת הפרשנים.

אנגלה מרקל

"מרקל רוצה להיבחר מחדש ב-2013, וסיכוייה עלולים להיפגע קשות אם היא תחליט לתמוך בצעדים מקדמי צמיחה במדינות אחרות", אמר הריברט דיטר, עמית בכיר במכון המחקר הגרמני ליחסים בינלאומיים פיננסיים בברלין. "דבר כזה פשוט אי אפשר לשווק לגרמנים".

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר