ההמצאות הפיננסיות של וול סטריט הרסניות? תלוי איך משתמשים בהן

למרות הטענה שהכלים הפיננסיים המורכבים של וול סטריט החריפו את המשבר, הבעיה אינה בחדשנות הפיננסית - אלא דווקא באופן שבה היא מיושמת וברגולציה עליה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

>> פעם שלטה השקפתו של אלן גרינספאן בנוגע לחדשנות. יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר האמין כי שיטות וכלים חדשים מגבירים את הגמישות ואת החסינות של המערכת הפיננסית בארה"ב. איגוח משכנתאות - אריזתן של משכנתאות בניירות ערך שנמכרו למשקיעים - גיוון ופיזר את הסיכונים, וחוזי ביטוח נגד חדלות פירעון (CDS), ששימשו כביטוח אג"ח, הגנו על המלווים מפני זעזועים.

כעת פופולרית ראיית העולם של פול וולקר, ששימש בתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי לפני גרינספאן. וולקר טען כי מאז הכספומט, המערכת הפיננסית לא השיקה אף רעיון שימושי. לדבריו, במקום למנוע את המשבר ב-2008, המצאותיה של וול סטריט הביאו להחרפתו, מכיוון שהמערכת הפיננסית יצרה כלים מורכבים מדי מכדי להעריך את ערכם, הפיצה חוסר ודאות בנוגע למקום הימצאם של נכסים רעילים ויצרה סיכונים מרוכזים.

שיפוטו של גרינספאן היה ודאי מוטעה: במקום לנפנף את המשבר, כלכלת ארה"ב נסוגה במובנים מסוימים בכעשר שנים. אבל גישתו של וולקר מתעלמת מיתרונות רבים. איגוח הוא מקור חשוב לאשראי - אירופה היתה במצב טוב יותר לו היתה תלויה פחות בבנקים - וה-CDS נחשבים שימושיים מספיק כדי לזכות באישור רגולטורי גם בשוק השמרני של הודו.

בכל מקרה, מאזן החדשנות של וול סטריט ב-25 השנה האחרונות לא כולל רק כלים שהיו קשורים ישירות במשבר. הוא כולל גם תעודות סל (ETF), שהובילו לירידה בעלויות למשקיעים פרטיים; אג"ח קטסטרופה, המסייעות לחברות ביטוח לפזר את הסיכון שבאסונות טבע; מוצרי מיקרו-מימון שנועדו לסייע לעניים, וטכנולוגיות תשלום חדשניות.

פול וולקרצילום: בלומברג

יצירתיות פיננסית משמשת לעתים קרובות למטרות לא פרודוקטיביות - למשל, לשם עקיפת רגולציה - אבל היא גם נדרשת לפתרון בעיות אמיתיות. כך, אפשר להסתכל על המאמצים להתאים את השווקים לעלייה בתוחלת החיים, כדי להעביר את הסיכון מקרנות הפנסיה לשוקי ההון. ואם משבר החוב בגוש היורו יניב יורובונדס, אג"ח משותפות לחברות בגוש היור, הבנקים צפויים להשתתף בתכנונן.

גם רעיונות גרועים אינם בהכרח בעיה כשהם עולים לראשונה. אם רק מעטים נכווים ממוצר גרוע, אין לכך השפעה ממשית על השוק בכללותו. הממדים האדירים הם מה שמדאיגים בעולם הפיננסי - כשמוצרים או טכניקות נהפכים למערכתיים, לכולם יש עניין בניהול נכון שלהם.

הלקח האמיתי מעידן אלן גרינספאן

השווקים הפיננסיים מאמצים לעתים מוצרים חדשים במהירות מדהימה. ה-CDS הומצאו בשנות ה-90. ב-2007 כבר הגיע שווי הביטוח הכולל שלהם ל-62.2 טריליון דולר. מוצרים גם משתנים בתדירות גבוהה, בין השאר מכיוון שלא מקובל לקבע אותם בפטנט. בדירוג מספר הפטנטים של חברות אמריקאיות ב-2011, החברה הפיננסית שדורגה במקום הגבוה ביותר היתה אמריקן אקספרס, שהגיעה למקום 259.

אלן גרינספאן

לבעיה של צמיחה ושינוי מהירים יש שני פתרונות עיקריים. הראשון הוא מוכנות של הרגולטורים להניף דגל אדום. דוגמה טובה לגישה זו נראתה בשנה שעברה, כאשר קרן המטבע הבינלאומית (IMF) ורגולטורים אחרים הביעו חששות מפני ההתפתחות המהירה של שוק תעודות הסל, ובמיוחד בפינה אחת של התעשייה המשתמשת בנגזרים להשגת תשואות רצויות. האזהרות הובילו לסדרת בדיקות פנימיות בשוק זה - ולשיפור הדיווח בו.

הפתרון השני הוא להבטיח כי התשתיות של המגזר הפיננסי יעמדו בקצב החדשנות. כאשר יש ביקוש למוצר, צוותי המכירות יכולים להפיק אספקה כמעט בלתי מוגבלת. אבל שירותי התמיכה לעתים מפגרים מאחור.

מומחים מקבלים צמרמורת כשהם חושבים מה היה קורה ב-2008 אילו רגולטורים לא היו פועלים ב-2005 לעשיית סדר בבלאגן של שוק ה-CDS. אפילו אז, הרגולטורים החמיצו את החשיפה האדירה שלקחה על עצמה ענקית הביטוח AIG באמצעות עסקות חוץ-בורסאיות. הנתונים על עסקות אלה נאספים כיום וזמינים לרגולטורים, מה שעשוי להקל על איתור חולשות ופרצות כאלה.

הרבה יותר קל להיות זהירים אחרי משבר. אבל האופוריה צפויה לחזור בהדרגה למערכת - כבר כיום, למשל, יש תחושה בטוחה מדי בשימוש המוגבר בחברות סליקה ובעסקות מגובות נכסים. וולקר צודק בכך שהבשלת הכלים הפיננסיים גוררת עמה סיכונים חדשים. אבל אין טעם, וגם אי אפשר, לעצור את הקדמה ואת התפתחותה של המערכת הפיננסית. הלקח האמיתי מעידן גרינספאן הוא שתמיד יש צורך בהון איכותי כדי להגן על המערכת הפיננסית מפני התפוצצות בועות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?