גולדמן סאקס וחברות פיננסים השקיעו באתר שקידם סחר בנשים

עד לשבוע שעבר היה גולדמן אחד הבעלים של Backpage.com, שבו פורסמו מודעות לשירותי מין של קטינות, בין היתר

>> הפורום הגדול ביותר לסחר בשירותי מין של קטינות בארה"ב הוא אתר שנקרא Backpage.com. זירת מסחר זו לנשים ונערות - חלקן קטינות וחלקן נשים שאולצו לעסוק בזנות - נמצא בבעלות של חברה פרטית 3בשם וילג' ווייס מדיה (Village Voice Media). עד כה לא היה ברור מי הבעלים שלה. ואולם כעת התעלומה נפתרה: הבעלים הם משקיעים הכוללים את גולדמן סאקס ועוד חברות השקעה פרטיות. לגולדמן היה נתח של 16%.

נציגי גולדמן סאקס התפלצו כששאלתי אותם בשבוע שעבר על הנתח שלהם באתר המוביל לפרסום מודעות זנות בארה"ב. החברה החלה למכור בקדחנות את מניותיה, וביום שישי התקשרה להודיע כי חתמה על הסכם למכור את מניותיה להנהלת האתר. "לא היתה לנו שום השפעה על פעילותה", אמרה לי אנדריאה רפאל, דוברת גולדמן סאקס.

אין ספק שרבות ממודעות שירותי הליווי בבקפייג' (Backpage) פורסמו על ידי בוגרים שעשו זאת מרצונם. ואולם ברור באותה מידה שבקפייג' משחק תפקיד מרכזי בסחר בקטינים ובנשים. בתביעה שהוגשה בניו יורק באחרונה, נטען כי ילדה בת 15 סוממה, נכבלה, נאנסה ונמכרה ללקוחות דרך בקפייג' ואתרים אחרים. האתר מחזיק ב-70% מהשוק למודעות זנות - לפי נתוני AIM. מפעילת האתר, וילג' ווייס מדיה, מנסה לסנן מודעות של סוחרי נשים ולהתריע לרשויות, אך מאמציה לא מרשימים את המשטרה או ארגונים הפועלים נגד סחר בנשים. על האתר מופעל לחץ להפסיק לפרסם מודעות לשירותי ליווי. לאחר שכתבתי בנושא, פנו 19 סנאטורים לחברה, ובעצומה באתר Change.org נאספו 220 אלף חתימות בקריאה לסגירתו.

נציג גולדמן ישב בדירקטוריון וילג' ווייס

שני הבעלים הגדולים של וילג' ווייס מדיה הם ג'ים לרקין ומייקל לייסי, שגם מנהלים את החברה, ומחזיקים בכמחצית מהמניות. בין שאר הבעלים, הידועים ביותר הם גולדמן סאקס, שהשקיעו בחברה ב-2000, לפני שבאקפייג' הצטרפה אליה במסגרת מיזוג ב-2006.

נציג של גולדמן, סקוט לייבוביץ', ישב בדירקטוריון וילג' ווייס מדיה במשך שנים רבות, ולדברי גולדמן התפטר בתחילת 2010.

ברצוני להבהיר כי מדובר בהשקעה קטנטנה על ידי חברה ענקית, ואין לי סיבה לחשוב שבכירי גולדמן ידעו על הקשר לסחר בנשים. גולדמן מתגאה בפעילותו בתחום קידום שוויון מגדרי: מיזם 10,000 women שלו עושה עבודה נפלאה בתמיכה בנשים בעסקים סביב העולם. קרן גולדמן היתה אחת מ-15 מממנות של סדרת טלוויזיה תעודית המתבססת על ספר שאני ואשתי כתבנו על נשים בעולם.

למרות זאת, במשך יותר משש שנים החזיק גולדמן בנתח משמעותי בחברה הידועה לשמצה בקשריה לסחר בנשים, ואף היה לו נציג בדירקטוריון במשך ארבע שנים. אין שום סימן לכך שמישהו בגולדמן ניסה להשפיע על וילג' ווייס מדיה להפסיק לפרסם מודעות לשירותי ליווי או לאמת את גיל נותני השירותים.

כמה חברות פיננסיות ידועות פחות מחזיקות אף הן במניות וילג' ווייס מדיה, בהן טרימרן הניו יורקית. שתיים אחרות הן אלטה קומיוניקיישנס וברינווד פרטנרס, שסירבו להגיב. מחשבה אחת: אם בעלי מניות המיעוט, כולל גולדמן, היו פועלים להביא לשינוי במקום לרוץ ליציאת החירום, ייתכן שהיו יכולים להשפיע על וילג' ווייס מדיה להפסיק לפרסם מודעות זנות.

אין פתרונות קלים לסחר בנשים. הצעד החשוב ביותר שמשרד התובע יכול לעשות הוא להתמקד יותר בסרסורים ובלקוחות. סגירת אתר המשמש במה לסוחרי הנשים תסבך את חייהם, ולאחר כל כך הרבה שנים שבהן נמכרו נערות באתר הזה, הגיע הזמן לדרוש מהבעלים לשאת באחריות.

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה