המטבע האינטרנטי שנהפך ללהיט השקעה

הביטקוין זוכה לפופולריות הולכת וגדלה, הן בקרב סוחרים והן בקרב אנשי עסקים ופושעים

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

לסוחרים פיננסיים יש צעצוע חדש: ביטקוין, מטבע דיגיטלי אליו מתייחסים לסירוגין כאל הונאת פונזי מתוחכמת או כהמצאה הגדולה ביותר מאז האינטרנט. בנגידו לשטרות כסף מסורתיים או למטבעות דיגיטליים, ביטקוין עובד באמצעות רשת peer-to-peer - ללא כל בקרה מרכזי. שער המטבע עומד כיום על 4.88 דולר בבורסות מט"ח מקוונות, שם ניתן להחליפם בכ-15 מטבעות בעולם.

קיומו של הביטקוין הוא חידה כלכלית, המעלה שאלות לגבי הגדרת הכסף עצמו. ערך הביטקוין תלוי באמונת המשתמשים כי הוא שווה משהו. זה נכון לגבי כל מטבע, אבל במקרה של ביטקוין, אמונה זו עשויה להיות שברירית יותר. הוא גם עובד בניגוד לתיאוריה כלכלית לפיה אנשים לא יוציאו כסף אם הם חושבים שערכו יעלה. ההגבלה על מחזור של 21 מיליון ביטקוין, פירושה כי ברגע שכל המטבעות ייכנסו למחזור, לא יהיו לחצים אינפלציוניים שיפחתו אותו.

המשתמשים – שילוב מוזר של גיקים, אנרכיסטים, ליברטריאנים, זייפנים וסוחרי מט"ח – שלחו זה לזה 4.3 מיליון דולר בביטקוין ב-24 השעות האחרונות. מומחה הבנקאות והתשלומים סיימון לליבלדט, מאמין כי כל אלה חיים בזמן שאול. "תמיד יש בסיס כוח העומד בבסיס מטבע", אמר בפורום הכסף הדיגיטלי בלונדון במארס. "ביטקוין לא יעבוד, כיוון שאין לו בנק מרכזי או מוקד כוח. הוא נדון לכשלון".

אך ההפרדה של המטבע ממרכז כוח זה או אחר הוא בדיוק מה שקוסם למשתמשים רבים. "ביטקוין אינו מנוהל על ידי אנשים עם תיאבון גדול לחדרניות במלון. הוא לא מנוהל על ידי תאגידים. הוא לא מנוהל על ידי אנשים שצריכים לנהל תקציב. הוא מנוהל על ידי נוסחא מתמטית", אמר סוחר אחד לרויטרס במגזר הפיננסי של לונדון.

הוא גם אוהב שיש הגבלה מוחלטת של 21 מיליון ביטקוין במערכת. "מי שמנסה להדפיס יותר מ-21 מיליון ביטקוין, יקבל הודעת דחייה צוננת מצד המחשבים המתפעלים את המערכת. זו צורה טובה יותר של מטבע ממה שיש לנו כיום או אי פעם עד היום", הוסיף. הסוחר אמר שהוא משקיע 4 שעות ביום בביטקוין, ותיאר את המטבע כ"משרה שנייה". הוא העריך כי 90% מהסוחרים רכשו אותו בשלב זה או אחר, מרביתם "בשביל רווח מהיר של 2,000%". אך הוא מהמר על המטבע לטווח ארוך, וצובר כמה שיותר, מתוך אמונה כי יום אחד יחזיק בנתח משמעותי במטבע בינלאומי שההיצע שלו מוגבל.

הוא אינו לבדו. עובדי מורגן סטנלי וגולדמן סאקס בלונדון ובניו יורק מבקרים בבורסות ביטקוין לעתים 30 פעמים ביום, לפי מסמכים שהגיעו לידי רויטרס. הבנקים סירבו למסור תגובה. עובדים כמעט בכל הבנקים הבינלאומיים וחברות מסחר והשקעה רבות גילו עניין. ביטקוין הפך למערב הפרוע של העולם הפיננסי, כאשר יותר ויותר אתרים מציעים העתקים כמעט נעדרי רגולציה לשירות שמציע המגזר הפיננסי. יש בורסת ביטקוין, בה חברות יכולות לצאת להנפקות ולשלם דיווידנדים בביטקוין. אתר אחד מציע מסחר באופציות על ביטקוין.

צילום: בלומברג

הידועה ביותר היא פלטפורמת מסחר בשם ביטקויניקה, המציע מגוון פעולות מסחר ממונפות בביטקוין, ומנוהלת על ידי תלמיד תיכון סיני בשם ז'ו טונג. ז'ו טונג, המקבל ייעוץ מסוחר מט"ח ומראש חברת מסחר ממוחשב בסינגפור, כיום כבר זכה להיכנס לסלנג הבינלאומי. הפירוש של "לחוות ז'ו טונג" הוא להפסיד את כל כספך.

הפופולריות של ביטקוין בקרב הסוחרים המקצועיים מדגישה את האירוניה שבעצם קיומו של ביטקוין – החשדנות במערכת הבנקאות היא חלק בלתי נפרד מהמערכת שלו. המטבע הושק בינואר 2009 על ידי מתכנת שהשתמש בשם הבדוי סאטושי נקאמוטו. בקוד התוכנה של העסקה הראשונה במערכת ביטקוין, הוטבע הביטוי: ‘The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks'. הטבעה זו איפשרה סימון זמן העסקה הראשונה, אך רמזה גם על המניע העומד מאחורי הקמת המערכת. נקאמוטו, שנעלם מהעין הציבורית המקוונת בינואר 2010, הבהיר את התנגדותו לצעדים של הרחבה כמותית, והאשים את הבנקים ביצירת בועות אשראי.

יווני שהינו הבעלים של בר מסעדה באי ביוון, המקבל תשלום בביטקוין לצד יורו, אמר לרויטרס כי הוא אוהב את המטבע כיוון שהינו הפוך למערכת בנקאית. "אני לא שם כסף בבנקים", אמר ג'רלד, שלא מסר את שם משפחתו. "אני מאמין ביורו כמטבע, אבל איני בוטח בבנקים. אני לא רוצה שהם ירוויחו על הרווחים שלי. ג'ון מאטוניס, לשעבר סוחר מט"ח ראשי בויזה, אמר כי ביטקוין מתאים לחברות המעדיפות תשלום במזומנים, כמו איטליה ויוון.

קשה לעקוב אחר תשלומים בביטקוין, מה שיוצר עילום שם המגן על משתמשים ממעקב על ידי חברות פרסום – אך גם מעודד מסחר בלתי חוקי, ומהווה פוטנציאל עבור מלביני הון. המטבע התפרסם לצד אתר בשם סילק רוד, בו מוכרים מציעים לשלוח בדואר הרואין, LSD ואקדחים , בתמורה לביטקוין.

אך ישנם סימנים כי המטבע מוצא נישה גם בקרב אנשים רגילים, לעסקות יומיומיות וחוקיות. איש עסקים בריטי בסין אמר כי הוא משתמש בו תדירות לעסקים באסיה, אירופה ואמריקה, על מנת לעקוף הגבלות מקומיות על שליחת מט"ח לחברות זרות. מספר הולך וגדל של עסקים מתחילים לקבל אותו בתמורה למגוון מוצרים, משירותים משפטיים ועד מזון.

המטבע מהווה מכשול עבור רגולטורים. הוא אינו עומד בהגדרה של רשות השירותים הפיננסיים בבריטניה (FSA) עבור מטבע מקוון, כיוון שהוא אינו מונפק כנגד כסף. אך יצירת ביטקוין עשויה להיחשב כהנפקה של כלים לתשלום, כל עוד הביטקוין נחשב לכסף, ואם השימוש בו יהפוך נפוץ. דוברת הבונדסבנק הגרמני אמרה כי הבנק אינו מסווג את הביטקוין כמטבע מקוון, והוסיפה כי החוק האירופי דורש כי אך ורק יורו יתקבל כמטבע חוקי. עם זאת, בגרמניה קובע חוק המאפשר למעורבים בחוזה לקבוע את תוכנו, כך שהביטקוין אינו בלתי חוקי בגרמניה. בארה"ב המצב מורכב אף יותר, כיוון שהרגולציה הפיננסית שונה ממדינה למדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"