הכלכלות המתעוררות: "הבנקים המרכזיים במערב גרמו לצונאמי מוניטרי"

מנהיגי סין, רוסיה, הודו, ברזיל ודרום אפריקה: מדיניות מרחיבה קיצונית של ארה"ב ואירופה הגבירה את חוסר היציבות בכלכלה העולמית ופגעה בשווקים מתעוררים

מנהיגי הכלכלות המתעוררות הגדולות בעולם יצאו בהאשמה חריפה נגד המדיניות המוניטרית המרחיבה האגרסיבית בה נקטו בנקים מרכזיים של מדינות המערב כדי לתמוך בצמיחת כלכלותיהן.

המדיניות המוניטרית המערבית פגעה בכלכלות המתעוררות מכיוון שהגבירה את התנודתיות בזרימת הון לכלכלות אלו ולתנודתיות במחירי הסחורות. לדברי מנהיגי ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה (BRICS), כך עולה מטיוטה של ההכרזה הצפויה של פסגת מנהיגי BRICS הנערכת בניו דלהי, דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

"נזילות מופרזת שנגרמה כתוצאה מצעדי הבנקים המרכזיים במערב שנועדו לייצר את הכלכלות המקומיות שלהם, גלשה לכלכלות המתעוררות, וגרמה לתנודתיות מוגזמת בזרימת ההון ובמחירי הסחורות", נכתב בהודעת סיכום הפסגה של מנהיגי BRICS. המנהיגים התייחסו בהודעת הסיכום גם לצורך למנוע הסלמה במשבר סביב איראן, והביעו תמיכה בפתרון דיפלומטי למשבר.

נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, אשר השתתפה בוועידה האשימה את ארה"ב ומדינות אירופה בכך שגרמו ל"צונאמי מוניטרי" בכך שאימצו מדיניות מוניטרית מרחיבה אגרסיבית הכוללת הורדה של הריבית לרמות נמוכות באופן חריג, ופגעו בכך בכושר התחרות הגלובלי של הכלכלות המתעוררות.

ראשי מדינות ה-BRICS

"המשבר הכלכלי הזה החל בעולם המפותח", אמרה רוסף היום בניו דלהי. "לא ניתן להתגבר עליו רק באמצעות צעדי צנע, קיצוצים בתקציב וצמצום כוח העבודה, ובוודאי שלא באמצעות מדיניות מוניטרית מרחיבה שגרמה למה שניתן לתאר רק בתור צונאמי מוניטרי, אשר הוביל למלחמת מטבע והביא לעולם צורות חדשות של פרוטקציוניזם", הוסיפה רוסף.

זו הפסגה הרביעית במספר של מנהיגי מדינות ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה, אשר מהוות יחד 45% מאוכלוסיית העולם, ואשר התוצר המצרפי שלהם מגיע ל-13.5 טריליון דולר - רבע מתוצר העולמי.

בין הנושאים שעל סדר היום של מנהיגי BRICS נמצאת היוזמה להקמת בנק שימומן באופן בלעדי על ידי חמש המדינות. סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה בחודש שעבר כי הודו הציע להקים בנק רב-צדדי אשר ימומן באופן בלעדי על ידי כלכלות מתעוררות, ויספק מימון לפרויקטים במדינות אלו. היוזמה באה בתקופה שבה מנהיגי מדינות BRICS מבקשים להגדיל את השפעת ארצותיהם בתהליך קבלת ההחלטות בקרן המטבע הבינ"ל (IMF) וגופים בינלאומיים אחרים, באופן שיבטא את התחזקות כלכלותיהן.

היוזמה להקמת בנק של מדינות BRICS מבוססת על התחייבות חמש המדינות בפסגתם הקודמת שנערכה בסין באפריל 2011, שבסופה פירסמו הודעה בה נאמר כי בכוונתן לחזק את שיתוף הפעולה הפיננסי בין בנקים לפיתוח של חמש המדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר