"היום החשוב ביותר לבית המשפט העליון בארה"ב מאז בוש נגד גור"

החוק שהצליח להעביר נשיא ארה"ב לפני כשנתיים, המעניק ביטוח בריאות לכל אמריקאי, נדון השבוע בבית המשפט העליון בארה"ב ■ הרפובליקאים טוענים כי הוא מפר את החוקה, וסקרי דעת קהל מראים כי אף שרבים לא מכירים את פרטי החוק, מרבית האזרחים מתנגדים לו

מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי

>> השיח הציבורי ביומיים האחרונים בארה"ב התמקד דווקא בחוק שהועבר בקונגרס האמריקאי לפני שנתיים - הרפורמה במערכת הבריאות האמריקאית. הסיבה לכך היא שהחוק, לאחר מעבר במעלה ערכאות המשפט האמריקאי, נחת לבסוף אל שולחנם של תשעה שופטי בית המשפט העליון, שהחלו ביום שני לשמוע טיעונים בנוגע לעמידתו במבחן החוקה האמריקאית.

"זהו היום החשוב ביותר לבית המשפט העליון בארה"ב מאז הפסיקה בעניין בוש נגד גור", כתב ג'פרי טובין ממגזין "ניו יורקר", בהתייחסו לפסיקה שנתנה את הניצחון בבחירות לנשיא ג'ורג' בוש.

הרפורמה במערכת הבריאות של נשיא ארה"ב, ברק אובמה - שהיתה אחת מהבטחות הבחירות שלו ב-2008 - עברה את אישור הקונגרס האמריקאי בקושי רב, על חודו של קול. הדיון הציבורי שסבב את חקיקתו היה סוער, ובמסגרתו הטיחו הרפובליקאים, שהתנגדו לו נחרצות, שלל טענות נגד הרפורמה; מטענות כי הרפורמה פוגעת בזכויות הפרט ונוגדת את החוקה, דרך טענות שלפיהן אובמה מנסה לקדם חקיקה בעד הפלות באמצעות הרפורמות ועד אמירות כמו "רופאי המוות של אובמה".

אתמול התמקדו השימועים בבית המשפט העליון בטענות מהסוג הראשון, לאחר שביום שני התמקדו בטיעונים טכניים יותר אודות הזכות לערער על החוק. הסוגיה העיקרית אתמול היתה אם הסעיף בחוק המחייב כמעט את כל אזרחי ארה"ב בביטוח בריאות, ומטיל קנסות על אזרחים שלא ישעו לכך, עומדת במבחן החוקה האמריקאית.

אמריקאים רבים ניסו להיכנס לבית המשפט, שמספר המושבים בו קצוב ומרביתם שמור לאורחי בית המשפט ולמעורבים בהגשת התיק. בית המשפט הקדיש זמן רב מהרגיל לשימועים - שש שעות, במקום כשעה כנהוג בשנים האחרונות - על פני שלושה ימים. החלטת בית המשפט תימסר ביוני ככל הנראה, ועשויה עוד למקד תשומת לב רבה לקראת הבחירות לנשיאות ולקונגרס בנובמבר.

תשעה השופטים חלוקים בדרך כלל לחמישה שמרנים וארבעה ליברלים, כאשר לעתים אנתוני קנדי, הנחשב למתון מבין השמרנים, עובר לצד הליברלי. שופט שמרן נוסף שעשוי לנטות לא לפסול את החוק הוא השופט העליון, ג'ון רוברטס, שנמנע לרוב מהתערבות בפסיקות של הקונגרס. השופטים, הממונים על ידי נשיא ארה"ב, באישור הקונגרס, נבחרים בגין עמדותיהם בסוגיות פוליטיות ומשפטיות שונות ולכן ניתן לצפות לעתים את פסיקותיהם. מקרב השופטים הליברלים - מינויים של קלינטון ושל אובמה - צפויה תמיכה ברפורמה של אובמה. סקר של משפטנים שביצעה לשכת עורכי הדין האמריקאית, העלה כי 85% מהם מעריכים כי בית המשפט העליון לא יפסול את החוק.

סקרי דעת קהל אמריקאיים מראים כי מרבית האמריקאים מתנגדים לחוק ומעריכים כי הוא צפוי לפגוע בהם. עם זאת, הסקרים גם מעידים כי ייתכן שמרבית האמריקאים אינם בקיאים בפרטי החוק ואינם מבינים כיצד הוא צפוי להשפיע עליהם. כאשר הם נשאלים לגבי סעיפים ספיציפיים בחוק, נראית דווקא תמיכה גדולה בו - מלבד הסעיף השנוי במחלוקת בנוגע לחובת ביטוח הבריאות, לגביו נחלקות הדעות בערך חצי-חצי.

צילום: אי אף פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?