הסיפור של יוון עדיין לא נגמר

יוון זכתה במרווח נשימה לה ולגוש היורו

זה יכול היה להיות אסון. אם הנושים הפרטיים של יוון היו דוחים את ההצעה להמרת האג"ח הישנות שבידיהם באג"ח חדשות בעלות שווי נמוך יותר - השמיים היו נופלים. השווקים הפיננסיים היו מתרסקים, קווי האשראי היו מתייבשים, בנקים היו פושטים רגל והכלכלה העולמית היתה הולכת שוב לכיוון של מיתון.

חלק מהדברים האלה עוד עלולים להתרחש, אך עדיין לא. יוון זכתה במרווח נשימה לה ולגוש היורו, כששיכנעה במתק שפתיים ובכוח הזרוע את רוב הבנקים, קרנות הפנסיה, חברות הביטוח וקרנות הגידור לספוג הפסדים גדולים על אחזקותיהם, במקום להסתכן באיבוד הכל.

בשביל יוון זה היה ניצחון, אולם רק באופן שבו פינוי הכוחות הלכודים מדנקרק במלחמת העולם השנייה היה ניצחון לבריטניה. וכפי שצ'רצ'יל אמר ב-1940, מלחמות אינן מנוצחות בפינוי. יוון תקבל כעת את חבילת החילוץ השנייה, ו-130 מיליארד היורו שיגיעו מקרן המטבע הבינלאומית, הבנק המרכזי של אירופה והאיחוד האירופי, ישמרו עליה בשנה-שנתיים הקרובות.

ואולם ברור שזה אינו סוף הסיפור. ראשית, יוון - ולא משנה מה הממשלה באתונה או הנציבות האירופית בבריסל יגידו - הגיעה לחדלות פירעון. יהיה עליה להפעיל סעיף מיוחד כדי לכפות את ההסדר שהושג על רוב בעלי החוב שלא הצטרפו אליו. שנית, הכפייה הזו צפויה לעורר את כניסתם לתוקף של חוזי הביטוח נגד חדלות פירעון (CDS). לפני כמה חודשים התרחיש הזה היה מעורר תגובת שרשרת הרסנית בשווקים הפיננסיים, אך חדלות הפירעון היוונית כבר נמצאת באופק זמן רב, ולכן לא צפוי אפקט כזה.

עם זאת, לאחר שהשווקים ראו שחדלות פירעון יכולה להתרחש בתוך גוש היורו, כמו גם בעולם המתעורר, הם בוודאי יחפשו מדינות פוטנציאליות נוספות שאולי רוצות לחמוק מפירעון חובותיהן. הידבקות היא הבעיה הגדולה השלישית. פורטוגל היא המועמדת העיקרית להיות יוון הבאה, בשל השילוב הנפיץ של מיתון, אבטלה גבוהה, עלויות חוב גבוהות ואי שביעות רצון בקרב האוכלוסיה.

ספרד, שהחדשות הכלכליות האחרונות מכיוונה בישרו רעות, נראית גם היא פגיעה. כפי שציינה לואיז קופר מ-BCA פרטנרס, מחיר האג"ח היווניות החדשות בשוק האפור מעיד כי הנושים הפרטיים יספגו ירידה של 80%-90% בערך אחזקותיהם, מה שמהווה תמריץ חזק למדי להיפטר מהאג"ח הממשלתיות של כל מדינה אחרת שיש חשש כי תגיע לחדלות פירעון.

הבעיה הרביעית היא שלהפסדים שספגו הבנקים וקרנות הפנסיה יש מחיר כלכלי, במיוחד ביוון. המוסדות הפיננסיים ספגו ירידה דרמטית בשווי נכסיהם, דווקא בתקופה שבה הבנקים נמצאים תחת לחץ לחזק את בסיס ההון שלהם. מערכת בנקאית שאין לה הון מספק היא ההיפך הגמור ממה שיוון צריכה, אם יש לה תקווה כלשהי לצאת מהמיתון העמוק שבו היא שרויה - מה שמוביל אותי לנקודה החמישית.

גם לאחר מחיקת החובות, חובותיה של יוון עדיין גבוהים באופן מצמרר. תוכנית הצנע הברוטלית שאליה התחייבה, שלא מרצון, תוביל לצמיחה נמוכה יותר ולרמות חוב גבוהות יותר. אפילו בתרחיש הטוב ביותר, החוב של יוון צפוי לרדת לרמה של 120% מהתמ"ג, ובמציאות הוא צפוי להיות גבוה מכך.

בעוד זמן לא רב תתפוגג האופוריה, והשאלות לגבי הזדקקותה של יוון להסדר נוסף או האפשרות שתיאלץ לעזוב את גוש היורו יצוצו מחדש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות