תורת הסינגולריות |

"חוסר ההבנה בטכנולוגיה הוביל למשבר הפיננסי ולאביב הערבי"

סלים איסמעיל, מייסד אוניברסיטת הסינגולריות, מסביר למה מבנה הממשל הנוכחי שלנו לא צפוי להאריך ימים, ומסביר כיצד חוסר ההבנה בטכנולוגיה הוביל למשבר הפיננסי ולאביב הערבי ■ בדרך, הוא מסביר למה הסינגולאריות הטכנולוגית תשנה את חיינו - ולמה בעצם היא כבר כאן

אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר

יום אחד, בעתיד הלא רחוק, גורסת תיאוריית הסינגולאריות הטכנולוגית, המחשבים יהיו בעלי אינטליגנציה גבוהה יותר משלנו, בני האדם. נקודה זו, שממנה ואילך לא נוכל לחזות מה יקרה וכיצד ייראה העולם, תפתח עידן חדש בתולדות האנושות שבמהלכו תיהנה האנושות מקדמה טכנולוגית אינסופית, שתהיה מרגשת ומסוכנת כאחד.

רוב תומכי התאוריה, בהם העתידן והממציא האמריקאי ריי קורצווייל שהכניס את המונח למיינסטרים, מאמינים כי הסינגולאריות תתרחש בנקודה מסוימת בעשרות השנים הקרובות, אך אם תשאלו את סלים איסמעיל - ממייסדי אוניברסיטת הסינגולאריות בעמק הסיליקון, המנכ"ל הראשון שלה והשגריר העולמי שלה כיום - הסינגולאריות, במידה רבה, כבר נמצאת כאן.

לצפייה בסמארטפונים וטאבלטים לחצו כאן

"הזיכרון שלי כבר לא מאוחסן בראש שלי, אלא במכשיר הסמארטפון שלי. אנחנו כבר מתמזגים עם הטכנולוגיה", אומר איסמעיל בראיון ל-TheMarker. "תאוריית הסינגולאריות הטכנולוגית גורסת שבשלב מסוים, האבולוציה שלנו תהיה טכנולוגית ולא ביולוגית. אנו טוענים שזה כבר קרה. אנחנו כבר לא יכולים לחיות בלי המכשירים האלה, כל מי בן 25 ומטה הולך עם הסמארטפון צמוד לפנים כל הזמן. השקת האייפון היתה בעצמה אירוע של סינגולאריות בתחום התקשורת הסלולרית, כי לא ניתן היה לחזות שום דבר שיקרה אחריה. אנחנו רואים אירועים כאלה של מיני-סינגולאריות לאורך הדרך. אנחנו תמיד בהלם כשהם סוף סוף קורים, ואנחנו אף פעם לא ערוכים לקבל אותם".

איסמעיל יגיע ארצה לרגל כנס הסינגולאריות הראשון בישראל, שייערך ב-14 במארס במכללת תל אביב יפו, בשיתוף TheMarker ושבמסגרתו נציגים מאוניברסיטת הסינגולאריות יעבירו קורס בן יומיים במרכז פרס לשלום. הוא משמש כיום כשגריר העולמי של אוניברסיטת הסינגולאריות, שנוסדה ב-2008 על ידי קורצווייל ופיטר דיאמאנדיס, עם מימון ראשוני ממייסד גוגל לארי פייג', במטרה לחנך דור חדש של מנהיגים שיבין את ההתקדמות הטכנולוגית ויבין כיצד ניתן לרתום את התפתחותה המואצת של הטכנולוגיה כדי לפתור את הבעיות הגדולות של האנושות. האוניברסיטה אינה אוניברסיטה רגילה שבה רוכשים תואר. מדי קיץ, היא עורכת קורס בן 10 שבועות המורכב ממאות הרצאות למעטים שנמצאים ראויים.

"חוסר ההבנה בטכנולוגיה הוא הגורם העיקרי למשברים"

גישה לאותה טכנולוגיה מאפשרת לכל בן אדם בעולם כיום לפתור בעיות. צוותים קטנים מסוגלים לפתור בעיות שממשלות ענקיות לא יכלו לפתור לפני 10-15 שנה - לכן אנחנו אופטימיים מאוד בנוגע לסיכויינו למנף את הטכנולוגיה כדי לפתור את הבעיות הגדולות של האנושות כיום. האוניברסיטה עורכת מדי שנה 20 תחרויות גלובליות שבמסגרתן נבחרים מועמד אחד או שניים ללמוד במוסד. אחת מהתחרויות האלה, במסגרתה ייבחרו שני סטודנטים, תיערך השנה בישראל.

"אנחנו מחנכים את הדור הבא של המנהיגים בעולם על עתיד הטכנולוגיה, וכיצד נוכל לרתום את הטכנולוגיה וההתפתחות המהירה שלה כדי לפתור את הבעיות הגדולות של העולם. המסקנה הבולטת שעלתה מוועידת הייסוד שלנו, לפני 3 שנים, שהיא שהבעיות הגדולות ביותר בעולם נטועות בגורמים אקספוננציאליים, והמנהיגות הנוכחית שלנו בעולם לא מבינה את זה כרגע", אומר איסמעיל, "לכן המטרה שלנו היא לאתר את 80 המנהיגים הבולטים ברחבי העולם ולתת להם מושג לגבי הכיוון שאליו הטכנולוגיה הולכת וכיצד ניתן לנצל את זה כדי להתמודד עם אתגרים כמו עוני, שינוי אקלים וכו'".

ההבנה בטכנולוגיה, אומר איסמעיל, היא חלק חיוני מפתרון הבעיות שבפניהן עומד העולם כיום. למעשה, הוא אומר, החוט המקשר בין כל המשברים שמהם סובלת האנושות בימים אלה - בין אם מדובר במשבר הפיננסי או במשבר האקלים - הוא חוסר ההבנה של הממסד הנוכחי, "הממסד הישן" כפי שהוא מכנה אותו, בהתפתחות המהירה של הטכנולוגיה ובהשפעה שלה עם התפתחות מהירה של בעיות ומשברים.

"אני חושב שאפשר לראות את חוסר ההבנה שלנו בטכנולוגיה כגורם העיקרי לכל המשברים האלה. משבר האקלים נובע מחוסר ההבנה שלנו בנוגע לכמות הפחמן הדו חמצני שאנחנו פולטים לאוויר. המשבר הפיננסי שקורע את העולם לגזרים בימים אלה מונע לחלוטין על ידי חוסר ההבנה בקרב המנהיגים שלנו של הצמיחה האדירה בנגזרי אשראי. האביב הערבי מונע לחלוטין על ידי חוסר ההבנה של המנהיגים באותן מדינות את כוחה של הטכנולוגיה. כמו שהדור הצעיר מסוגל להבין את פייסבוק בדרך שסבתא לעולם לא תוכן להבין, המנהיגים שלנו - שנוטים להיות מבוגרים יותר - מתקשים להבין את האופן שבו אנשים משתמשים בטכנולוגיה היום. לכן הם מיושנים ולא מבינים איך למנף אותה. אם יש לך בעיה גלובלית שמחמירה בצורה מואצת, כמו מגיפה, אתה לא יכול לטפל בה באמצעות פתרון ליניארי. אתה צריך לטפל בה בפתרון שגם הוא מואץ, שמופץ בצורה מקומית, שהוא זול וקל לחיקוי".

המסקנה המתבקשת היא שאם המנהיגות הנוכחית - ראשי ממשלות, רגולטורים, מנכ"לים - לא מבינה את האתגרים שבפניהם עומדת האנושות, אולי הגיע הזמן למנהיגות חדשה שתבין. "בהחלט", אומר איסמעיל, "אנחנו חושבים שהדור הצעיר צריך לנהל את העולם. אנחנו רק צריכים להכין את הסביבה כדי שכאשר הם יעשו זאת, יהיה להם סיכוי טוב יותר לפתור את הבעיות של העולם משלנו היה".

אבל המעבר הדורי הזה לא יהיה כל כך פשוט. "לממסד הישן לא נוח עם השינוי הזה", אומר איסמעיל, "כל מערכות המנהיגות שלנו, כל מודלי ההנהגה - תאגידים וממשלות - היו בעבר היררכיים, ריכוזיים, לרוב עם גבר בראש הפירמידה. אנחנו נעים כיום לעבר מערכת ככלית שמבוססת על רשתות, שמובנית על מערכות יחסים ועל יצירת קהילות, שמתבסס על קונצנזוס וטיפוח. כל המבנים הישנים מפנים לאט את מקומם לפרדיגמה החדשה הזאת, ואנחנו מנסים באיטיות לנהל את המעבר. הממסד, בינתיים, מנסה להילחם בשינוי באמצעות חקיקה, וזה אף פעם לא עובד. תעשיות ישנות רבות עדיין מנסות להשתמש בחקיקה, במידה מסוימת זה גם עובד להן, אך זה ישתנה ובמהירות. בקרב על המוסיקה הדיגיטלית הם הפסידו. מערכת הפטנטים שבורה מעבר לכל תקנה. הפרטיות נעלמת. זה נובע מכך שהממסד הישן לא יודע איך לטפל בבעיות האלה, וזה חלק מהשינוי. הדרך היחידה שהם יכולים להילחם בכך היא לסגור את האינטרנט, כמו שניסו במצרים, וגם זה לא יעבוד".

"מאפייני הממשל החדש יתבססו על הטכנולוגיה"

כישלונו של הממסד הנוכחי, אומר איסמעיל, יוביל להתעוררותו של ממסד חדש, שיתבסס על "דור שמסוגל לרתום את הטכנולוגיה ביעילות ולמנף אותה. יש לנו היום באוניברסיטת הסינגולאריות 700 בוגרים ב-75 מדינות, והם כולם מקורבים מאד אחד לשני. אם מישהו צריך למשל מומחה לרובוטיקה בקוריאה, הוא רק צריך לפרסם הודעה והוא ימצא. הפכנו במידה רבה לרשתות של יעילות".

"את הניצנים לאותה תרבות חדשה שמאמצת וממנפת טכנולוגיה בדרך שלא ראינו בעבר לטובת הקהילה", הוא אומר, "ניתן לראות כיום בתנועת הקוד הפתוח, בפסטיבל ברנינג מאן וב-Occupy Wall Street, שלהם למש יש מזל"ט משלהם בשמיים שעוקב אחרי תנועת המשטרה. אלה כולם ניצנים של התרבות החדשה הזאת. מה שיקרה הוא שאנחנו נפתח מבנה ממשלתי חדש, המבוסס על קהילה במובן האמיתי שלה. מבנה שיהיה דמוקרטי יותר. ארה"ב, הרי, היא לא באמת דמוקרטיה - אבל ייתכן שנראה התפתחות של דמוקרטיה אמיתית".

המאפיינים המרכזיים של המנהיגות העולמית החדשה שתצוץ על חורבות הממסד הנוכחי, הוא אומר, "הם הבנה טובה מאוד של טכנולוגיה ולאן הטכנולוגיה מתקדמת; הבנת הקהילה ויכולת למנף וליצור קהילות, ולא משנה אם קוראים לזה פייסבוק או Occupy Wall Street. המאפיין השלישי הוא תודעה מוסרית וכבוד לחיי אדם. אלה שלושת המרכיבים שיהיו חיוניים לחלוטין בעיניי, ושעליהם אנחנו שמים דגש באוניברסיטה. המרכיב הרביעי הוא יכולת ביצועית: לא משנה כמה הרעיון שלך טוב, אם אתה לא יכול לבצע אותו - אתה לא רלוונטי. החמישי הוא היכולת לא לפחד מכישלון - וזאת הסיבה שאנחנו ממוקמים בעמק הסיליקון ומחפשים תלמידים בישראל. כי בשני המקומות האלה לא מפחדים מכישלון".

לפני שניהל את אוניברסיטת הסינגולאריות, איסמעיל, קנדי ממוצא הודי, היה יזם ומשקיע, שמכר את החברה האחרונה שלו, angstro, לגוגל ב-2010. לפני כן, ניהל את אינקובטור הרעיונות של יאהו, Brickhouse. למרות ניסיון רב שנים בעולם הטכנולוגיה, הוא מודה, גילו המתקדם-יחסית מונע ממנו להבין את התפתחות הטכנולוגיה באופן שבו יכולים צעירים יותר להבין. "לכן הסטודנטים עוברים על הפתרונות, לא הסגל", הוא צוחק.

תנועת הסינגולאריות ספגה לא מעט ביקורת מאז הופיעה לראשונה. מתנגדיה מכנים אותה "משיחית", טוענים שהיא מושפעת יותר מדי מספרי וסרטי מדע בדיוני, ושמכונות לעולם לא יצליחו להגיע לרמה הקוגנטיבית של בני האדם. את הדגש הרב של התנועה על הטכנולוגיה, מסביר סלים בכך ש"טכנולוגיה היא הדבר היחיד שמקדם את האנושות. לא מצאנו מכניזם אחר שמקדם את האנושות באותו אופן שבו טכנולוגיה מקדמת אותנו. הצלחנו להוביל להתקדמות אדירה באנושות ובציוויליזציה באמצעות טכנולוגיה. מספר העניים המרודים ירד ב-100% ב-100 השנים האחרונות. ב-30 השנים האחרונות העוני ירד ב-30% ברחבי העולם, לפי נתוני האו"ם. אנחנו מחפשים תמיד חדשות רעות, אך האמת היא שאנחנו עושים שימוש בטכנולוגיה כדי לקדם את העולם במהירות".

עם זאת, העולם שאחרי הסינגולאריות לא יהיה כולו אייפונים ורודים. בהתאם ליכולתה הגדלה של הטכנולוגיה לפתור בעיות, כך גם גדלה יכולתה לגרום לבעיות חדשות. "האיומים העיקריים על שלום העולם, בעינינו, הם אלה", אומר איסמעיל, "האיום העיקרי הוא בוודאי טרור ביולוגי. השני הוא אינטליגנציה מלאכותית שאינה מנוהלת כראוי. השלישי הוא תוצאות בלתי צפויות, למשל משהו כמו המשבר הפיננסי. הרביעי הוא מגיפות. היכולת שלנו ליצור וירוסים סינתטיים גדלה במהירות. הרחק מאחור נמצא כל העניין של עיסה אפורה (Grey Goo), האפשרות שניסוי בננוטכנולוגיה מולקולארית ייצא משליטה ויתחיל לשכפל את עצמו. יש הרבה איומים, כך שצריך להבין איך לנהל אותם בזהירות".

עם זאת, הוא אומר, הוא בוחר להישאר אופטימי. "ככל שהטכנולוגיה מתפתחת והופכת לדמוקרטית יותר, כך לכל אדם בעולם יש אפשרות לפתור בעיות. צוותים קטנים מסוגלים לפתור היום בעיות שממשלות ענקיות לא יכלו לפתור לפני 15 שנים. לפני 100 שנה, היה הבדל קטן בין החיים של ההורים לבין החיים של ילדיהם. העולם שבו גדל הדור שלי כבר היה שונה לחלוטין מהדור שבו גדלו ההורים שלי, כי הם גדלו עם הטלפון ואני גדלתי עם מחשבים. יש לי ילד בן 3 שהחיים שלו יהיו שונים לחלוטין מכפי שיהיו החיים שלי. העולם יהיה שונה לחלוטין בעוד 10 שנים. הבעיה היא שבחיי היום יום שלנו, אנחנו לא יכולים לחשוב מעבר לצעדים קטנים, וזה מה שדרוש מהמנהיגות שלנו כרגע. אני יכול לעשות 30 צעדים ולדמיין איפה אהיה בשליש מהדרך, בצד השני של הבית שלי, אבל לא יכול לחשוב במונח של מיליארד צעדים ולנחש איפה אהיה. המוח שלנו מתוכנת לחשוב מקומית וליניארית, לא גלובלית ואקספוננציאלית. ומה שאנחנו עושים זה לנסות לחנך דור של מנהיגים שיוכל לחשוב באופן זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר