כך המציא "וושינגטון פוסט" את עצמו מחדש בעידן הדיגיטלי

כתבי ה"פוסט" ועורכיו למדו בשנים האחרונות לדבר בז'רגון של הרשת, וכעת הם עוקבים באדיקות אחר נתוני הצפייה בדפים ומספר הגולשים הייחודיים, בניסיון לחזק את נוכחות העיתון באינטרנט ולפצות על ההכנסות האבודות של מהדורת הדפוס

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ג'רמי פיטרס

>> באחד מימי ראשון בתחילת דצמבר, זימן מרקוס ברוקלי, העורך הראשי של "וושינגטון פוסט", כמה מהעיתונאים הבכירים בעיתון לארוחת צהריים בביתו. הוא ביקש מאורחיו, בהם זוכי פרס פוליצר בוב וודוורד, דיינה פריסט וריק אטקינסון; כמו גם דן בלץ, הכתב הראשי של העיתון, ורוברט קייזר, כתב ועורך בכיר שעובד בעיתון מאז 1963, לעזור לו ול"פוסט".

ברוקלי ביקש לדעת מה דעתם על הסיקור של ה"פוסט" את המרוץ לבחירות ב-2012, ומה ניתן לשפר בו. העיתון, אמרו לו, צריך לאזן בצורה טובה יותר בין זרם החדשות הבלתי פוסק, לפרויקטים שאפתניים יותר לטווח ארוך. המורל במערכת אף הוא שפוף וזקוק לתשומת לב.

הפגישה היתה מחווה נדירה מצד ברוקלי, שהוא העורך הראשי הראשון בעיתון שהגיע מחוצה לו, והתמודד עם טענות כי אינו קשוב לחברי המערכת. ברוקלי מודע לקושי העיקרי של העיתון - זה שמעיב לא רק על עיתונים, אלא גם על חברות בתחומי המוסיקה, הקולנוע, הספרים, המגזינים והטלוויזיה. על כתפיו מוטל לשמר את האיכות והמורשת של מוסד אדיר, בעודו מתמודד עם המציאות הקשה של העידן הדיגיטלי. ברוקלי מסרב להיות כבול לעבר.

המו"לית קתרין ווימאטצילום: בלומברג

ה"פוסט" מתמודד עם בעיות שמהן סובלים עיתונים יומיים אחרים - ירידה בהכנסות בעקבות המצב הכלכלי ובריחת מפרסמים לאינטרנט. במובנים מסוימים, מצבו עגום אף יותר. בניגוד לעיתונים אחרים בארה"ב, עם שאיפות ארציות, השוק העיקרי של ה"פוסט" הוא מקומי - שוק שבמשך עשורים הגביל את התחרות ונסמך על מפרסמים מקומיים.

אף שהתאגיד כולו מציג רווחיות, מחלקת העיתונים שלו, הכוללת מקומונים, רשמה הפסד תפעולי בסך של כמעט 26 מיליון דולר בשלושת הרבעונים הראשונים של 2011. חטיבת קורסי ההכנה לבחינות הקבלה לאוניברסיטה, קפלן - בעבר אחד מתחומי הצמיחה והרווח הגדולים של חברת וושינגטון פוסט - נחלשת והולכת.

מערכת העיתון הצטמצמה מ-1,000 עובדים לפחות מ-640, בעקבות עזיבת עובדים ותוכניות פרישה מרצון. מוסף האופנה הנחשב של העיתון הצטמצם מ-100 לכ-25 עובדים. משרדי העיתון בניו יורק, לוס אנג'לס ושיקאגו נסגרו. "הישרדותו כמוסד אינה מובטחת", אמר קייזר בראיון "לניו יורק טיימס" שהתקיים לפני הארוחה. "בעבר 'וושינגטון פוסט' היה טוב מכולם בכל התחומים. התחזית, הקומיקס והדיווח החדשותי המלא והטוב ביותר. כיום יש מתחרים בכל התחומים - וחלקם טובים מאתנו. איבדנו את יתרונו בצורה בסיסית ועמוקה מאוד".

טקטיקות של בלוגים

ברוקלי הגיב לשינוי במהפכה מהנרחבות שנעשו במערכת עיתון בארה"ב. העיתון בוחן את נתוני האינטרנט, ומאמץ טקטיקות של מתחרים מקוונים כמו הבלוגים "פוליטיקו" ו"האפינגטון פוסט". ואולם המהפך הוביל למתיחויות במערכות החדשות, ולחיכוכים בולטים לעין בין ברוקלי למו"לית שלו, קתרין ויימאות.

העורך מרקוס ברוקליצילום: בלומברג

ה"פוסט" הרחיב את נוכחותו ברשת בניסיון למזג בין האיכות של העיתון הישן לאפשרויות שיש באינטרנט. לצד בלוגים רציניים, כמו "וונקבלוג" של עזרא קליין, ישנו "סלבריטולוג'י 2.0" העוקב אחר ידוענים. השילוב גורם לרבים בעיתון לתהות אם לצמיחה היה מחיר גבוה מדי.

עד לפני שנתיים, חברת וושינגטון פוסט נחשבה מפגרת אחר מתחרותיה בתחום המקוון, כשפעילויות הדפוס והאינטרנט היו נפרדות לחלוטין. ב-2009 שולבו המערכות, וכיום עובדים זה לצד זה עובדי העיתון המודפס והמקוון במטה ה"פוסט" בוושינגטון. המטרה העיקרית של כולם הוגדרה: למשוך את מספר הגולשים הגדול ביותר ל-washingtonpost.com. מסכי ענק הוצבו בחדר המערכת, והציגו את הידיעות הפופולריות ביותר ברשת. מערכת העריכה הפנימית החדשה דרשה מעיתונאים לזהות מלות מפתח טובות בגוגל, ולציין אותן בכתבות, עוד בטרם עריכתן.

35 דו"חות נפרדים עוקבים אחר התעבורה באתר. העורכים מקבלים באמצע היום התראות ביצועים, כדי ליידע אותם אם האתר עומד ביעדי הגלישה לאותו היום. אם נראה שהיעדים יוחמצו, עורכים ידרשו תכנים חדשים יותר.

תעבורה אינה הגורם המכריע היחיד שלפיו בוחנים העורכים אם לחסל או להרחיב בלוג. הם בוחנים מה בדיוק קוראים הגולשים, ומאיפה הם גולשים - אם מחשביהם רשומים ברשת עם סיומת ממשלתית - gov. או senate. למשל - הם יודעים שהגיעו לקהל היעד שלהם. עובדי ה"פוסט" מכירים היטב את שפת תעבורת הרשת. במזכרים לעובדים מציין ברוקלי לעתים קרובות נתונים כמו מספר צפיות בעמוד, מבקרים ייחודיים והפניות רשתות חברתיות.

למרות הדגש על האינטרנט, ה"פוסט" המשיך לשגשג גם באמצעים שמרניים יותר. ברוקלי מצביע על ההישגים העיתונאיים תחת ניהולו, בהם חמישה פרסי פוליצר, ועל תחקירים עיתונאיים, כמו על חלקה של ענקית הביטוח AIG במשבר הפיננסי של 2008. "'וושינגטון פוסט' לא צריך לסקר הכל, אך את מה שהוא כן יסקר, הוא יסקר היטב", אמר ברוקלי.

הכל נשאר במשפחה

חלק ניכר מכובד משקלה של מורשת ה"פוסט" נופל על כתפיה של קתרין ויימאות, מו"לית העיתון בת ה-45, והחמישית במשפחתה להחזיק בתואר זה. סבתה קתרין גרהם היתה ראש משפחת ה"פוסט" האהובה. דודה הוא דונלד גרהם, לשעבר המו"ל וכיום מנכ"ל החברה. ויימאות מונתה למו"לית בפברואר 2008, עם תחילת המשבר הפיננסי. מינוי ברוקלי, שהתפטר בדיוק מתפקידו כעורך "וול סטריט ג'ורנל" לאחר שזה נרכש על ידי רופרט מרדוק, היה אחת ההחלטות המשמעותיות הראשונות שלה.

התוצאות של הווינגטון פוסט בשנה האחרונה

היא ראתה בברוקלי מנהיג חזק שיוכל לעצב את האסטרטגיה של החברה בדור הבא. הוא גם היה מוכן לקבל על עצמו את המשימה הבלתי נחשקת של קיצוצים במערכת העיתון. אף שברוקלי תמיד ידע שעבודתו תהיה כרוכה בפרסום עיתון יומי וניהול אתר חדשות 24/7 תוך שהוא מתמודד עם צמצום משאבים, כמה מעורכיו הבחינו כי יחסיו עם המו"לית הצטננו. אחד ממנהלי חדר החדשות אמר שברוקלי תיאר מאבקים תמידיים עם המו"לית על קיצוצים נוספים. באחת השנים ברוקלי סירב לקבל בונוס כשהעיתון פיטר עובדים רבים, אך בחר שלא לפרסם החלטה זו.

בקיץ ניסתה רויטרס לגייס לשורותיה את בלץ, אחד הכתבים הפוליטיים הבכירים בארה"ב. ברוקלי והעורך הארצי הצרו על עזיבתו האפשרית - לא רק בשל אובדן הכישרון, אלא גם בשל הפגיעה האפשרית במורל במערכת. הם שלחו כתב צעיר למישיגן, שם נפש בלץ באותה עת, עם סלסלת גבינות ויין, וספר שיצרו לכבודו והיה חתום על ידי עורכים וכתבים, שקראו לו להישאר. הוא סירב להצעת רויטרס. "עבורי, ה'פוסט' היה ויהיה עיתון נהדר", אמר בלץ. "ברור שזה מקום שונה בתכלית כיום, אך בסופו של דבר זה עדיין מקום נהדר ליצור בו עיתונות".

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד