תמות נפשנו עם יוונים

מדינות אירופה רוצות הבטחה כי חבילת החילוץ של 130 מיליארד יורו לא תרד לטמיון

לארי אליוט, גרדיאן - פרשנות
לארי אליוט, גרדיאן
לארי אליוט, גרדיאן - פרשנות
לארי אליוט, גרדיאן

ב"שר הטבעות" יש סצינה שבה גנדאלף הקוסם נלחם בבאלרוג, מפלצת מהגיהנום, על גשר צר במכרות מוריה. הקרב מסתיים בכך שגנדאלף שובר את הגשר ומפיל את הבאלרוג לתהום. כשהמפלצת נופלת, זנבה נכרך סביב קרסולו של גנדאלף וגורר אותו לתהום. רבים שואלים אם במשבר האירופי יוון היא גנדאלף או הבאלרוג, אבל דבר אחד בטוח: הסכנה בשני הצדדים ענקית.

מדינות אירופה רוצות הבטחה כי חבילת החילוץ של 130 מיליארד יורו לא תרד לטמיון. ואולם היוונים עשויים להחליט שנמאס להם, ושחדלות פירעון ועזיבת גוש היורו עדיפה להם על צנע אינסופי והשפלה קולוניאלית. הגרמנים, האוסטרים, ההולנדים והפינים עשויים להחליט כי יוון היא מקרה אבוד, ושלא ניתן להאמין לפוליטיקאים היוונים - ולזרוק את יוון מגוש היורו.

אף שנראה כי הנושים מחזיקים בכל הקלפים, לאחר הבחירות ביוון תוכל הממשלה החדשה לקרוע את החוזים ולעשות ככל העולה על רוחה - זו זכותה של מדינה ריבונית. היוונים מודעים לכך שחדלות פירעון בלתי מסודרת תפגע בגוש היורו יותר מאשר בהם.

עבור יוון, אין הבדל ניכר כבר בין חדלות פירעון מסודרת לכזו שאינה. אם תשמוט חובות, היא תסבול ממיתון עמוק - אבל היא סובלת מכזה גם כעת. אין פוליטיקאי אחד באתונה שמאמין כי שאיבת 3.3 מיליארד יורו נוספים מהכלכלה היוונית, שכבר מאטה בקצב שנתי של 7%, תסייע במשהו.

ההנחה של מדינות כמו גרמניה היא שהבנק המרכזי של אירופה יצר חומת אש, המגנה על גוש היורו באמצעות הזרמת כסף זול לבנקים ביבשת, כדי למנוע שידור חוזר של קריסת ליהמן ברדרס. זו הנחה מרחיקת לכת מאוד, שבה בריטניה וארה"ב אינן נותנות את אמונן.

מה ניתן להסיק מכל זה? קודם כל, שהאופוריה בשווקים בנוגע ליוון מדאיגה. הסיכויים שהמשבר ייצא מכלל שליטה גבוהים בהרבה מכפי שמעריכים השווקים.

שנית, העלבונות שמטיחים זה בזה שני הצדדים ממש לא מעוררים אמון בהישרדותו של גוש היורו בשלמותו. בשבועות האחרונים נראית התנגדות גוברת והולכת לאיחוד תקציבי באירופה בקרב הציבור, אף שהוא הדרך היחידה ליישוב הפגמים הבסיסיים בגוש היורו. היוונים רואים בו כניעה לשליטת הגרמנים. הגרמנים רואים בו צ'ק פתוח ליוונים. זה לא מצב בריא. היעדרה המוחלט של סולידריות אירופית ממחישה את חוסר תפקודו האיחוד ומרמזת על פירוק עתידי.

יש רק שתי דרכים שבהן זה יוכל להסתיים: המדינות החלשות בגוש היורו יעזבו אותו וינהלו מדיניות מוניטרית עצמאית ההולמת את מצבן, או שיסכימו להיענות לדרישות גרמניה ומדינות צפון אירופה, בתמורה לסיוע. במצב הנוכחי, האפשרות הראשונה סבירה יותר.

מי שמכירים היטב את "שר הטבעות", זוכרים כי גנדאלף מנצח את הבאלרוג בסופו של דבר, אך נהרג בקרב. הוא קם לתחיה לאחר מכן, בגלגול חדש. ייתכן כי גורל דומה מצפה ליורו.

גרדיאן

גנדאלףצילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה