מותה של אשליית הצמיחה הכלכלית

הכלכלה העולמית לא תוכל להמשיך לצמוח בקצב של 4% בשנה

כמה שאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם לפני הקפה של הבוקר: מה קצב הגידול של האוכלוסייה העולמית בטווח הארוך? ובאותו עניין: מה קצב הגידול של הכלכלה העולמית בטווח הארוך? יש לכם ניחוש?

2% בשנה בקצב גידול האוכלוסייה? גידול של 4%-5% בשנה בכלכלה? זה נשמע הגיוני, נכון? כולנו התרגלנו לשיעורי גידול דומים והם משתקפים בכל התחזיות שעורכות מדינות וכלכלנים.

הצמיחה השנתית העולמית

זה נראה הגיוני לחלוטין להאמין שצמיחה של 2% בשנה באוכלוסייה העולמית וגידול של 4%-5% בכלכלה יימשכו לנצח. כי למרות שאנחנו מכלים את משאביו של כדור הארץ, המוח שלנו, החדשנות ושיפורים בייצור תמיד יצילו אותנו בסופו של דבר.

ובכן, אם אתם בונים על זה שקצב גידול האוכלוסייה ימשיך להיות 2% ושהכלכלה תמשיך לצמוח בקצב של 4%-5% בשנה, כדאי שתתפללו שבקרוב נדע איך לטייל במהירות בחלל כדי שנוכל למצוא לנו בתי גידול בפלנטות אחרות, כי בקרוב בני האדם יכסו כל סנטימטר על כדור הארץ.

לפני כמה שנים, מנהל ההשקעות, ג'רמי גרנתהם, העביר הרצאה לכמה סוחרים מתוחכמים ומתמטיקאים שבה הוא נתן דוגמה איך ולמה התפישות שלנו על קצב הצמיחה שגויות. אז אם הערכות לגידול של 4%-5% בשנה בכלכלה הן שגויות, מה כן ניתן להחשיב בכקצב גידול בן קיימא? 1%?

לא. אפילו גידול של 1% בשנה בכלכלה העולמית הוא משהו שלא ניתן להעלות על הדעת. גם גידול של 0.1% הוא לא מציאותי. בסופו של דבר, בהינתן כי קיים גבול למשאבים ולשטח, הגידול היחיד שהוא באמת בן קיימא - הוא שלא יהיה גידול בכלל. וזה משהו לחשוב עליו בזמן ששותים את הקפה של הבוקר.

גרנתהם אומר כי "בהרצאה שהעברתי לפני ארבע שנים וחצי, השתמשתי בשיעור צמיחת הכלכלה דאז - 4.5% במשך שנתיים. טענתי אז כי זה השיעור שאליו רק נשאף כיום". גרנטהם מוסיף כי "הצעתי שנדמיין את מצרים העתיקה - שהאלים שלהם, הפרעונים, השפה והתרבות הכללית נמשכה כ-3,000 שנה. אחר כך שאלתי מה צפוי היה להיות העושר הפיסי (במטרים רבועים) שלהם כעבור 3,000 שנה עם צמיחה של 4.5%".

גרנטהם אומר כי "מכיוון שהם היו מתמטיקאים מנוסים, התגריתי בהם ואמרתי: 'באמת. נסו לנחש. אתם יודעים שזה בוודאי היה יותר מהמרחק בין כדור הארץ לירח'. אבל לאף אחד לא היה ניחוש שאפילו התקרב - התשובה היא 10 בחזקת 57 מ"ר.

"אם מתמטיקאים מנוסים לא הצליחו לענות על כך, איך יוכל לעשות את זה אדם פשוט? ואז אמרתי להם: 'בואו ננסה לעשות את החישוב הזה עם צמיחה של 1% בעושר ובגידול האוכלוסייה. בתוך 3,000 שנה, האוכלוסייה ההתחלתית של מצרים העתיקה - לפי הערכה של 3 מיליון איש - היתה מוכפלת פי 9 טריליון. לא היה מקום לאכסן את האנשים. גם אם היינו מחשבים את זה לפי צמיחה של 0.1%, האוכלוסייה היתה צומחת פי 20 - יותר מפי 10 ממה שקרה באמת.

"השורה התחתונה היא שאין צמיחה שהיא בת קיימא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה