גרמניה רוצה להיפטר מיוון

ההחלטה לדחות את החילוץ מעידה כי הגרמנים רוצים את יוון בחוץ

לארי אליוט, גרדיאן - פרשנות
לארי אליוט, גרדיאן
לארי אליוט, גרדיאן - פרשנות
לארי אליוט, גרדיאן

הגרמנים רוצים את יוון בחוץ. זהו המסר הברור שעולה מהחלטת שרי האוצר של גוש היורו לדחות את ההצעה לאמצעי צנע חדשים בתמורה לחבילת חילוץ של 130 מיליארד יורו. בימים האחרונים התברר שהקואליציה של יוון מתקשה מאוד להשיג הסכם לגבי העסקה, אך כעת הורו לה לקצץ יותר.

ברלין רוצה ליטרת בשר מלאה. הגרמנים יגידו שהגישה הנוקשה מוצדקת היות שליוון יש ניסיון בהבטחת הבטחות ואי קיומן. לאחר ההורדה הגורפת של דירוגי האשראי של מדינות באירופה על ידי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) בחודש שעבר, מדינות ה-AAA הנותרות, ובהן גרמניה, נחושות יותר מתמיד להפגין את האומץ הפיסקלי שלהן. ובגרמניה יש תיעוב עז כלפי יוון.

גם היוונים לא ממש מחבבים את הגרמנים. הם מאמינים שהתנאים הדרקוניים של הסיוע הפיננסי דנים את הכלכלה למיתון קבוע, ומבטיחים, באמצעות חיסול הצמיחה, שלא ניתן יהיה לרפא את בעיות החוב של המדינה. לבקש מיוון לקצץ עוד בידיעה שזו בקשה חסרת טעם – זו כבר השפלה גדולה מדי.

השאלה, אם כן, היא האם היוונים יידחקו לעמדה שבה הם דוחים את תנאי השלום הקרתגני שהוצגו להם על ידי שאר מדינות אירופה ויחליטו שלא משנה כמה קשים יהיו חייהם מחוץ לגוש היורו (והם באמת יהיו כאלה), הם לא יכולים להיות גרועים יותר משמירה על הסטטוס קוו.

זה עשוי להיות תרחיש טוב לאנגלה מרקל, בתנאי אחד. אם יוון תחליט לעזוב את גוש היורו מרצונה החופשי, מרקל תוכל להגיד שעשתה כל שיכלה על מנת לשמור על המטבע המשותף, אך בסופו של דבר היוונים עצמם החליטו שהגיע הזמן ללכת. התנאי הוא, כמובן, שעזיבתה של יוון תהיה באופן מסודר. אם הגרמנים, ואחרים בעלי קו נוקשה, מנסים לכפות תנאים על יוון זה רק משום שהם מאמינים שהצעדים שנקט הבנק המרכזי של אירופה בחודשים האחרונים היו מספקים על מנת למנוע התפשטות של המשבר ביוון למדינות מוכות חוב אחרות בגוש היורו, ובאותה מידה למערכת הבנקאות השברירית של אירופה.

זה חתיכת הימור, ואל תהיו מופתעים אם הוא ייכשל. כבר מאז שהתברר בסוף 2009 שיוון סובלת מבעיית חוב עצומה, המשבר טופל בצורה מגושמת. מסתבר שהם לא למדו שום דבר לאורך הדרך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה