סורוס: העולם הולך לכאוס; לא יודע במה להשקיע - לראשונה בחיי

המשקיע הנודע: "העולם עומד בפני אחת התקופות הקשות ביותר בהיסטוריה המודרנית; המערכת הכלכלית הגלובלית עלולה לקרוס לגמרי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

העולם עומד בפני אחת התקופות הקשות ביותר בהיסטוריה המודרנית - תקופה של רשע. אירופה נמצאת על סף כאוס וקונפליקטים. אמריקה תסבול ממהומות רחוב שיובילו להגבלה דרמטית של חירויות האזרח. המערכת הכלכלית הגלובלית עלולה לקרוס לגמרי. התחזית האפוקליפטית הזו ניתנה על ידי אחד הספקולנטים הנועזים בהיסטוריה בהיסטוריה - ג'ורג' סורוס, בריאיון ל"ניוזוויק".

צילום: בלומברג

סורוס אמר גם כי לראשונה בחייו אינו יודע במה עליו להשקיע. סורוס, יהודי-אמריקאי יליד הונגריה, היה מנהל קרנות גידור מהידועים והמצליחים בעולם. אחד המהלכים המצליחים ביותר שלו היה הימור נגד הליש"ט הבריטית ב-1992, במהלך שבו "שבר" את הבנק המרכזי של בריטניה ועשה את הרווח הגדול ביותר תוך יום אחד בהיסטוריה, מיליארד דולר, והפיל את הליש"ט ב-20%.

סורוס משוכנע כי קריסה של גוש היורו תעורר מחדש את השדים האירופיים הרדומים - לאומנות קיצונית ושנאת זרים, המתבטאת לדבריו כיום בשנאה לצוענים ולמהגרים מוסלמים. הוא אומר כי הסיכויים שיוון תגיע לחדלות פרעון רשמית גדולים מ-50%, ומותח ביקורת על מנהיגי אירופה שלא עושים לדבריו מספיק כדי לפתור את הבעיה, אלא רק פועלים להרגיע את הרוחות. "סין לא תבוא לעזרת אירופה", הוא אומר.

קשה מאוד לדעת מה נכון, בהתחשב בנזק שנעשה בשנות השגשוג, אמר סורוס בריאיון. במפתיע, המשקיע הוותיק איננו מהמר נגד היורו, אלא להפך. לדבריו, היורו חייב לשרוד מכיוון שהאלטרנטיבה, פירוקו של גוש היורו, תביא לקריסה באירופה ובעולם כולו. הוא אפילו קנה אג"ח של ממשלות באירופה, בעיקר של איטליה, מתיק ההשקעות המפורק של MF גלובל, חברת ההשקעות של ג'ון קורזין שפשטה רגל באוקטובר.

לדברי סורוס, בזמנים כאלה, הישרדות חשובה יותר מרווח. "המצב הוא החמור והקשה ביותר שחוויתי בכל הקריירה שלי", אמר סורוס בריאיון. הוא השווה את התקופה הנוכחית לשנות ה-30 של המאה ה-20, כפי שעשתה ביום שני יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, שהזהירה מהשלכות חמורות, פוליטיות וכלכליות, שעלולות לנבוע מאי התמודדות טובה עם המשבר בעולם המפותח. המשבר, הזהיר סורוס, עלול להביא לעשור של דריכה במקום, או אפילו שפל, ואפילו לקריסתה של המערכת הפיננסית.

קריסת רעיון השווקים המשוכללים - הרעיון ששוק חופשי הוא הדרך הטובה והיעילה ביותר להתנהלות של מערכת כלכלית - שקולה בעיניו לקריסת המרקסיזם כמערכת פוליטית. אולם סורוס טוען כי הפרשנות לכך מבוססת על הנחות שגויות, כמו ידע מושלם, שבמציאות אינו קיים. "תחרות בלתי מרוסנת יכולה להניע אנשים לפעולות שהם יתחרטו עליהן. הטרגדיה של המצב הנוכחי היא תוצאה לא מכוונת של הבנה לא מושלמת. הרבה מהרוע בעולם איננו מכוון. הרבה אנשים במערכת הפיננסית עשו המון נזק בלי להתכון לכך".

סורוס משתמש במונח "רשע" - evil - בדברו על העוולות של המערכת הפיננסית. הביקורת החריפה שהוא מותח עתה על המערכת הפיננסית, בצירוף תמיכתו בצד השמאלי של הקשת הפוליטית בארה"ב בעבר - סורוס היה מתנגד קולני של הנשיא בוש - עשויה לקומם נגדו רבים. סורוס תרם גם לתנועת "לכבוש את וול סטריט".

"לכבוש את וול סטריט" היא לדבריו ביטוי לא מגובש וחסר מנהיגות למחאה, אולם הוא צופה כי היא תצמח, ותעלה לסדר היום את הנושאים שהשמאל הממסדי הזניח במשך 25 שנים. עם התעוררות הזעם, אין לסורוס ספק שיהיו מהומות ברחובות הערים בארה"ב. אולם לדבריו התגובה למהומות תהיה הרסנית יותר מהן עצמן: טקטיקות של בריונות שיצרו מערכת פוליטית מדכאת, שבה חירויות הפרט יוגבלו - ותיפגע גם המסורת של ארה"ב.

סורוס מקווה שהשווקים המתעוררים יספקו את האור בקצה המנהרה. "אנשים באפריקה עומדים בתור שעות להצביע בבחירות. דיקטטורים מודחים. זה מעודד". תקווה נוספת היא שהמשברים של 2011 לא "יתבזבזו" ויילמדו מהם לקחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח