זינוק בעלות הביטוח נגד חדלות פירעון של צרפת, איטליה וספרד

היורו בשפל של 16 חודשים מול הדולר ושפל של 11 שנים מול הין ■ שר האוצר של גרמניה: "הורדות הדירוג משקפות חוסר הוודאות בגוש היורו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של אג"ח ממשלתיות של צרפת, איטליה, ספרד, אוסטריה ופורטוגל טיפסה היום על רקע הודעתה הצפויה של חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) על הורדת דירוג האשראי המושלם של צרפת ואוסטריה, כמו גם הורדת הדירוג של איטליה, ספרד ופורטוגל. בשוקי האג"ח הממשלתיות של צרפת, ספרד ובלגיה נרשמו ירידות, ואילו התשואות על האג"ח של גרמניה הולנד נפלו לשפל על רקע דיווחים כי S&P אינה מתכוונת להוריד את הדירוג שלהן. היורו נחלש ביותר מ-1% מול הדולר לשפל של 16 חודשים, ונסחר בשפל של 11 שנים מול הין היפני.

האג"ח הממשלתיות של צרפת, ספרד ובלגיה רשמו ירידות. התשואה על האג"ח ל-10 שנים של ספרד עלתה ב-0.08% לרמה של 5.19%, והתשואה על האג"ח המקבילות של בלגיה טיפסה ב-0.1%, בשעה שהתשואה על האג"ח ל-10 שנים של צרפת עלתה ב-0.07% לרמה של 3.1%. התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים של איטליה עלתה ב-0.08% לרמה של 6.6% לאחר שלפני הדיווחים הראשוניים על הורדת הדירוג של S&P כבר נפלה ב-0.18%.

מנגד, התשואות על האג"ח של גרמניה והולנד נפלו לשפל על רקע דיווחים כי S&P אינה מתכוונת להוריד את דירוג האשראי שלהן. והתשואה על האג"ח ל-30 שנה של גרמניה נפלה במהלך המסחר ב-0.1% לרמה של 2.33%, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים של הולנד נפלה לשפל של 2.06%.

בשוק ה-CDS, עלתה היום עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של צרפת לחמש שנים ב-0.11% לרמה של 2.21%, ועלות הביטוח נגד חדלות פירעון של אוסטריה טיפסה ב-0.1% לרמה של 2.18%, לפי נתוני חברת מרקיט (Markit). עלות הביטוח נגד חדלות פירעון של ספרד טיפסה ב-0.16% לרמה של 4.09%, של איטליה עלתה ב-0.09% לרמה של 5.03%, ושל פורטוגל הוסיפה 0.27% לרמה של 10.93%.

מריו מונטי, רה"מ איטליהצילום: באו באו

בשוק המט"ח, נחלש היורו מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם, ונופל לשפל של 16 חודשים מול הדולר. נחלש היורו ב-1.1% מול הדולר לשער של 1.2677 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר נפל לרמה של 1.2624 דולר ליורו - רמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2010. מול הין היפני נחלש המטבע האירופי ב-0.9% לרמה של 97.51 ין ליורו, לאחר שמוקדם יותר צנח לשער של 97.2 ין ליורו - רמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2000.

S&P הורידה את דירוג האשראי המושלם של צרפת - AAA - בדרגה אחת לרמה של AA פלוס, אישר היום שר האוצר של צרפת, פרנסואה ברואן. "זו הורדה בדרגה אחת, לרמה זהה לזו של ארה"ב", אמר ברואן. "זה לא אסון". בה בעת, שתי חברות דירוג האשראי הגדולות האחרות, מודי'ס ופיץ', עדיין מעניקות דירוג מושלם לצרפת - הכלכלה השנייה בגודלה בגוש היורו.

הורדת הדירוג של צרפת תגרום, באופן לא ישיר, גם לעלייה בעלויות המימון של קרן החילוץ האירופית (EFSF)" אשר דירוג האשראי שלה תלוי במידה רבה בדירוג של המדינות שתומכות בה.

מוקדם יותר היום דיווחה סוכנות הידיעות דאו ג'ונס כי S&P עשויה להוריד בקרוב, אולי כבר היום, את דירוג האשראי של מספר מדינות בגוש היורו, לדברי מקורות באיחוד האירופי, דיווחה היום סוכנות הידיעות דאו ג'ונס.

לפי הדיווחים, בנוסף לצרפת, גם אוסטריה איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה, לאחר שחברתS&P הורידה את הדירוג שלה בדרגה אחת לרמה של AA פלוס. עם זאת,S&P הותירה ללא שינוי את דירוג האשראי המושלם - AAA - של גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, לפי הדיווחים. שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, אמר היום כי הורדות הדירוג הצפויות של S&P משקפות את חוסר הוודאות בקרב המשקיעים בגוש היורו.

S&P הורידה את דירוג האשראי של איטליה בשתי דרגות לרמה של BBB פלוס - שלוש דרגות בלבד מעל לדירוג "זבל", לפי דיווחים. הורדת דירוג של איטליה, אשר נהנתה בימים האחרונים מירידה בתשואות האג"ח שלה, עלולה להוות מהלומה לכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו, על רקע כוונת הממשלה לגייס השנה 440 מיליארד יורו (564 מיליארד דולר) ממכירת אג"ח.

עוד דווח כי S&P הורידה גם את דירוג האשראי של ספרד ופורטוגל בשתי דרגות, וכן את דירוג האשראי של סלובקיה בדרגה אחת לדרגת A. דירוג האשראי המושלם של הולנד, פינלנד ולוקסמבורג נותר ללא שינוי, וכך גם הדירוג של בלגיה.

בחודש שעבר, לאחר פסגת מנהיגי האיחוד האירופי שנערכה בתשיעי בדצמבר, הודיעה S&P כי החליטה לבחון אפשרות להורדת דירוג האשראי של 15 מתוך 17 מדינות גוש היורו - ובכלל זה גרמניה וצרפת - וחששות מפני הורדות דירוג האשראי הכבידו בשבועות האחרונים על שוקי האג"ח של מדינות גוש היורו.

בעקבותS&P , הודיעה גם חברת דירוג האשראי מודי'ס ב-12 בדצמבר על כוונתה לבחון מחדש את דירוג האשראי של כל מדינות האיחוד האירופי, וחברת דירוג האשראי פיץ' אף היא שוקלת להוריד את דירוג האשראי של מדינות גוש היורו.

מנהיגי אירופה צפויים להתכנס לפסגה בסוף החודש כדי לדון ברפורמה במבנה התקציבי של גוש היורו ובחבילת חילוץ חדשה ליוון, על רקע עלייה בעלויות המימון של ממשלות האזור, לצד חששות מפני חדלות פירעון של ממשלת יוון ושקיעת כלכלת גוש היורו במיתון חוזר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית