בדרך לשמיטת חובות ראשונה בגוש היורו? קרסו המגעים בין יוון לנושיה

הבנקים הנושים הודיעו על השעיית המגעים; קרן המטבע קוראת לחידושם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשא ומתן בין ממשלת יוון לבין נושיה התמוטט היום לאחר שהבנקים והממשלה לא הצליחו להגיע להסכם לגבי היקף ה"תספורת" שבעלי האג"ח יאלצו לספוג, והגדיל בכך את הסיכויים לכך שממשלת יוון תגיע לחדלות פירעון ותהפוך בכך לכלכלה המפותחת הראשונה זה למעלה מ-60 שנה אשר שומטת את חובותיה, ולראשונה מעולם בגוש היורו.

לוקאס פפדמוס

הצעות שהציגו הבנקים הנושים לממשלת יוון "לא הניבו תגובה אחידה וחיובית מכל הצדדים המעורבים", נאמר בהודעה שפירסם היום המכון למימון בינלאומי (IIF), המייצג את הבנקים במשא ומתן. "שיחות עם יוון והגורמים הרשמיים הושעו כדי לשקול מחדש האם אמנם ישנם יתרונות בהשתתפות מבחירה של הבנקים בהסדר". ממשלת יוון מסרה כי המגעים בין הצדדים יחודשו בעוד חמישה ימים.

בלא הסכם עם בעלי האג"ח, צפויים המלווים של יוון - קרן המטבע הבינ"ל (IMF), האיחוד האירופי והבנק המרכזי של אירופה (ECB) - לסרב להעביר ליוון את חבילת החילוץ השנייה הנדרשת כדי למנוע מיוון להגיע לחדלות פירעון. ללא הסיוע, צפויה יוון להגיע לחדלות פירעון ב-20 במארס, המועד בו נדרשת ממשלת יוון לפרוע אג"ח בהיקף של 14.5 מיליארד יורו. ההסכם עם בעלי האג"ח צריך להיסגר זמן רב לפני כן, מכיוון שרק הכנת הניירת הנדרשת לסיכומו תדרוש פרק זמן של שישה שבועות.

בעקבות קריסת המגעים בין יוון לבנקים הנושים, הודיעה היום קרן המטבע כי היא מצפה לחידוש השיחות בין יוון לנושיה. "חשוב שהמגעים יובילו להסכם, אשר יחד עם צעדי המגזר הציבורי, יבטיחו כי רמת החוב תהיה בת-קיימא", נאמר בהודעה שפירסמה היום קרן המטבע.

ממשלת יוון ונושיה הסכימו בחודש אוקטובר על "תספורת" של 50% לבעלי האג"ח - מהלך שנועד לאפשר לממשלת יוון לצמצם את חובותיה לסכום שווה ערך ל-120% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של יוון עד שנת 2020. עם זאת, מאז לא הצליחו הצדדים להגיע להסכמה על כל פרטי ההסכם.

מוקדם יותר השבוע דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי קרנות גידור נמצאות בעימות חזיתי עם קרן המטבע על רקע תוכניתה לצמצום את החובות של ממשלת יוון. הקרנות בנו פוזיציה גדולה עד כדי כך של אג"ח של ממשלת יוון, שהתנגדותן למהלך האירופי לאלץ את בעלי האג"ח של יוון להסכים מרצונם החופשי לשאת בחלק מהנטל של צמצום חובותיה של יוון, עלולה לבלום את המהלך כולו.

בעלי האג"ח יווניות נדרשים להסכים למחיקת כ-100 מיליארד יורו (130 מיליארד דולר) מהשקעתם במסגרת הסכם שגובש באוקטובר, אולם קרנות גידור רבות אינן מתכוונות להצטרף להסדר. במקום זאת, הקרנות מעדיפות לאפשר ליוון להגיע לחדלות פירעון, וכך לקבל את דמי הביטוח נגד חדלות פירעון הודות לחוזי הביטוח שרכשו, או לחילופין מקוות לקבל את מלוא שווי האג"ח אם כמות גדולה מספיק של משקיעים תצטרף אליהן בסירובן להשתתף בהסדר. מצב זה מציב את הקרנות בעימות ישיר עם קרן המטבע, אשר מעוניינת להוריד את עלויות המימון של יוון לרמה שתאפשר לממשלה לעמוד בהתחייבויותיה.

היקף האג"ח הממשלתיות של יוון שמוחזקות על ידי המגזר הפרטי – בנקים, משקיעים מוסדיים וקרנות גידור - מסתכם ב-206 מיליארד יורו, ויש להניח כי קרנות גידור הגדילו את הפוזיציות שלהם בחודשים האחרונים. קרנות גידור רכשו באחרונה כמויות גדולות של אג"ח יווניות לפירעון ב-20 במארס, במחירים של 40 יורו סנט על יורו. הקרנות מהמרות על כך שנושים אחרים יסכימו לתספורת, וכי ממשלת יוון תסכים בסופו של דבר לשלם לקרנות הגידור את מלוא שווי השקעותיהם כדי למנוע מצב שבו יופעלו החוזים לביטוח כנגד חדלות פירעון של האג"ח שהנפיקה.

עם זאת, לא ברור עד כמה גדול הנתח של אג"ח יווניות שבו מחזיקות קרנות גידור. זהותם של בין 20% ל-25% מנושיה של יוון אינה ידועה, וכמחצית מהם עשויים להיות קרנות גידור, אמר השבוע מקור המקורב לנושים לסוכנות רויטרס.

יהיה אשר יהיה גודל הנתח של קרנות הגידור, שיעור הנושים שצפוי להסכים לתספורת נמצא בירידה. המקור המקורב לנושים העריך כי עד סוף החודש ישוכנעו כ-60% מהנושים להסכים לתספורת, שיעור נמוך בהרבה מהיעד של 90% שקבע בחודש יוני IIF. אם שיעור הנושים שיסכים להסדר יהיה בסופו של דבר כה נמוך, לא ברור האם המלווים הבינלאומיים יראו בשיעור זה גבוה דיה כדי להצדיק את אישורה של חבילת חילוץ נוספת ליוון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית