לראשונה בתולדותיה: צרפת איבדה את דירוג האשראי המושלם

(עדכון) שר האוצר של צרפת: "זה לא אסון"; דיווח: S&P הורידה את דירוגי איטליה וספרד בשתי דרגות; דירוג איטליה רק שלוש דרגות מעל "זבל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הורידה היום את דירוג האשראי המושלם של צרפת - AAA - בדרגה אחת, לרמה של AA פלוס, במסגרת גל של הורדות דירוג אשראי של מדינות גוש היורו. החדשות הגיעו בעקבות הנפקה מוצלחת יחסית של אג"ח ממשלתיות באיטליה וספרד, שנהנו מירידה בתשואות, אך לאחר מכן ספגו אף הן הורדת דירוג מצד S&P. בנפרד, דווח כי קרסו המגעים בין יוון לנושיה הפרטיים על גובה התספורת שיספגו האחרונים, מה שהעלה חששות מחודשים כי יוון עלולה להגיע לחדלות פירעון.

בנוסף לצרפת, גם אוסטריה איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה, לאחר ש-S&P הורידה את הדירוג שלה בדרגה אחת לרמה של AA פלוס. עם זאת, S&P הותירה ללא שינוי את דירוג האשראי המושלם - AAA - של גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, לפי הדיווחים. את דירוגן של איטליה, ספרד ופורטוגל, הורידה חברת דירוג האשראי בשתי דרגות, כאשר המהלך הדיח את האג"ח הממשלתיות של איטליה לדירוג "זבל". S&P הורידה גם את דירוג האשראי של חברות נוספות בגוש היורו: סלובקיה, מלטה, סלובניה וקפריסין.

דירוג האשראי של גרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש היורו, נותר ללא שינוי, בטריפל A מושלם, כאשר המדינות האחרות באיחוד הזוכות לדירוג זה הן הולנד, פינלנד ולוכסמבורג.

ניקולא סרקוזי

"הורדות הדירוג של היום הובלו בעיקר על ידי הערכתנו כי יוזמות המדיניות שנקטו מנהיגי אירופה בשבועות האחרונים אינן מספיקות על מנת להתמודד עם הלחצים המערכתיים המתמשכים בגוש היורו", נאמר בהצהרת חברת הדירוג.

"זו הורדה בדרגה אחת, לרמה זהה לזו של ארה"ב", אמר שר האוצר הצרפתי, פרנסואה ברואן. "זה לא אסון", אמר, וציין באותה נשימה כי "מדובר באותה סוכנות דירוג שהורידה את דירוגה של ארה"ב". בה בעת, שתי חברות דירוג האשראי הגדולות האחרות, מודי'ס ופיץ', עדיין מעניקות דירוג מושלם לצרפת - הכלכלה השנייה בגודלה בגוש היורו.

הורדת הדירוג של צרפת תגרום, באופן לא ישיר, גם לעלייה בעלויות המימון של קרן החילוץ האירופית (EFSF), אשר דירוג האשראי שלה תלוי במידה רבה בדירוג של המדינות שתומכות בה.

S&P הורידה את דירוג האשראי של איטליה בשתי דרגות לרמה של BBB פלוס - שלוש דרגות בלבד מעל לדירוג "זבל", לפי דיווחים. הורדת דירוג של איטליה, אשר נהנתה בימים האחרונים מירידה בתשואות האג"ח שלה, עשויה להוות מהלומה לכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו, על רקע כוונת הממשלה לגייס השנה 440 מיליארד יורו (564 מיליארד דולר) ממכירת אג"ח.

בחודש שעבר, לאחר פסגת מנהיגי האיחוד האירופי שנערכה בתשיעי בדצמבר, הודיעה S&P כי החליטה לבחון אפשרות להורדת דירוג האשראי של 15 מתוך 17 מדינות גוש היורו - ובכלל זה גרמניה וצרפת - וחששות מפני הורדות דירוג האשראי הכבידו בשבועות האחרונים על שוקי האג"ח של מדינות גוש היורו.

בעקבות S&P, הודיעה גם חברת דירוג האשראי מודי'ס ב-12 בדצמבר על כוונתה לבחון מחדש את דירוג האשראי של כל מדינות האיחוד האירופי, וחברת דירוג האשראי פיץ' אף היא שוקלת להוריד את דירוג האשראי של מדינות גוש היורו.

מנהיגי אירופה צפויים להתכנס לפסגה בסוף החודש כדי לדון ברפורמה במבנה התקציבי של גוש היורו ובחבילת חילוץ חדשה ליוון, על רקע עלייה בעלויות המימון של ממשלות האזור, לצד חששות מפני חדלות פירעון של ממשלת יוון ושקיעת כלכלת גוש היורו במיתון חוזר.

S&P הורידה בשנה שעברה גם את דירוגה המושלם של ארה"ב, בצעד שעורר תגובות מעורבות בעולם. הדיווח הראשוני על הורדת הדירוג אמנם גרם לזעזוע מסויים בשווקים, אך משקיעים המשיכו לנהור לשווקים האמריקאיים, בין היתר בשל המשבר המתפשט באירופה, והחששות כי הצמיחה המטאורית באסיה עשויה להתחיל להיבלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפרדת יולדות

"מי שמביא את הכסף - אנחנו באים לקראתו": מה מתדלק את ההפרדה במחלקות היולדות?

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"