נוסחה מנצחת |

מורה מצוין = יותר הכנסות + פחות הריונות בלתי רצויים

מחקר חדש בארה"ב הראה כי לאיכות המורים יש השפעה ממושכת על סיכויי ההצלחה בחיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

למורים שעזרו לתלמידים לקבל ציונים גבוהים יש השפעה גדולה יותר על חיי אותם תלמידים גם מחוץ למסגרת בית הספר, בין היתר בהורדת שיעורי הריונות בגיל העשרה, קבלה לאוניברסיטה והכנסה בחיים הבוגרים, כך לפי סקר חדש שעקב אחרי 2.5 מיליון סטודנטים במשך 20 שנים.

המחקר, שנערך על ידי הכלכלנים ראג' צ'טי וג'ון נ.פרידמן מאוניברסיטת הארוורד וג'ונה א.רוקוף מאוניברסיטת קולומביה בחן מספר גדול של תלמידים לאורך תקופה ארוכה ואיפשר בחינה מעמיקה על השפעת איכות המורה על התלמידים לאורך זמן.

בתי ספר רבים בארה"ב החלו להשתמש בשיטת "מטריצות ערך מוסף" העוזרת להם להחליט על תעסוקת מורה ועל שכרו. במסגרת השיטה מורים מדורגים לפי השינוי שחל בציוני התלמידים שלהם. תומכים בשיטה טוענים כי בעזרת המטריצות המורה מחויב יותר וכי היא משפרת את התוצאות של מיליוני ילדים. מתנגדי השיטה, בעיקר חברי ארגוני מורים, טוענים כי בידוד ההשפעה של מורה יחיד היא קשה יותר מכפי שנראה ועלולה לפגוע באופן בלתי הוגן בחלק מהמורים.

"כולם יודעים שאיכות המורה חשובה מאוד", אמר אריק א.הנושק, בכיר במכון המחקר הובר באוניברסיטת סטנפורד. "מה שהמחקר החדש גילה זה כי איכות המורה חשובה אף יותר מכפי שחשבנו".

ההשפעה הממוצעת של כל מורה על תלמיד ספציפי היא זניחה. בהינתן שכל יתר הפרמטרים קבועים, תלמיד עם מורה אחד מצוין בין הכיתות ד' עד ח' ירוויח 4,600 דולר יותר בתקופת חייו, לעומת תלמיד עם אותם תנאי התחלה ועם מורה ממוצע. לתלמיד שלמד עם המורה האיכותי יותר יש סיכוי גבוה ב-0.5% ללמוד באוניברסיטה. החלפת מורה ממוצע במורה מצוין תעלה את ההכנסה העתידית של הכיתה במשך חייהם ב-266 אלף דולר, מעריכים הכלכלנים.

במסגרת המחקר, פנו החוקרים לבדוק את השאלה אם הערך המוסף הוא באמת אינדיקטור טוב לבדיקת איכות המורה. מורה אחד עלול להעלות ציוני תלמידים באופן מכוון, בהשפעת הרקע הסיוצו-אקונומי שלהם, או בהשפעת הרגלי הלימוד הקודמים שלהם - פרמטרים שקשה להבחין בינהם.

החוקרים היו חלוקים בדעותיהם בנושא זה. בעוד רוקוף תמך בשיטת הערך המוסף, החוקרים מהרווארד היו סקפטיים בנוגע ליעילות המטריצות. עם זאת, לאחר ששמרו על יתר הפרמטרים קבועים, החוקרים מצאו כי הערכות הערך המוסף זיהו באופן עקבי מורים טובים יותר מאחרים, גם אם ציוני הערך המוסף שלהם השתנו משנה לשנה.

לאחר שזיהו מורים מצוינים, ממוצעים וחלשים, עברו החוקרים להתבונן בתלמידים ובניתוח נתוני ההכנסה, אחוזי הקבלה לאוניברסיטה, הגיל בו ילדו ילדים והמקום בו הם התגוררו בחייהם הבוגרים. התוצאות היו מרשימות. בניגוד למחקרים קודמים, שהראו כי השפעת ציונים גבוהים מתפוגגת לאחר שלוש או ארבע שנים, המחקר הנוכחי הראה כי ההשפעה ממשיכה לאורך שנים רבות.

סטודנטים בעלי מורים איכותיים יותר הם בעלי סיכוי נמוך יותר להיכנס להריון בגיל העשרה, בעלי סיכוי גבוה יותר להתקבל לאוניברסיטה ולהרוויח יותר כסף כבוגרים. עורכי המחקר טוענים כי יש למצוא את המורים האיכותיים יותר בעזרת שיטת הערך המוסף ולהפטר מהמורים החלשים, למרות העובדה שלא מדובר בממצא מדויק.

עם זאת, לא חסרות בעיות בשיטת הערך המוסף. בין השאר, היא עלולה לעודד רמאות בציונים, ולעודד מורים לנסות להשיג תלמידים מסוימים בכיתותיהם.

צילום: dreamstime

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"