סופה של הדמוקרטיה? |

קרוגמן: אחרי המיתון - גם הפשיזם מתקרב לאירופה

הכלכלן חתן פרס נובל: "הידרדרות הונגריה למשטר אוטוריטרי והתחזקות כוחן של מפלגות ימין קיצוני הן אות למשבר שיסכן את הדמוקרטיה באירופה"

פול קרוגמן, ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
פול קרוגמן, ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

"הגיע הזמן להתחיל לקרוא למצב הנוכחי בשמו: שפל. נכון, אין מדובר בשידור חוזר של השפל הגדול, אבל זאת נחמה פורתא. האבטלה בארה"ב ובאירופה גבוהה באופן הרסני. המנהיגים והמנגנונים זוכים לאמון הולך ופוחת, והערכים הדמוקרטיים נמצאים תחת מצור", כך כותב הכלכלן חתן פרס נובל פול קרוגמן, בטורו בניו יורק טיימס.

פול קרוגמןצילום: בלומברג

בטור כותב קרוגמן: "הן בהיבט הפוליטי והן בהיבט הכלכלי חשוב לא ליפול למלכודת לפיה 'המצב אינו כה חמור'. העובדה ששיעור האבטלה לא הגיע לרמות השיא של 1933 אינה הופכת אותו לנסבל, ואין לזלזל במגמות פוליטיות מאיימות רק משום שאין היטלר באופק.

בואו נדבר, ספציפית, על מה שקורה כרגע באירופה - לא משום שהכל מושלם בארה"ב, אלא משום שההתפתחויות בשדה הפוליטי האירופי אינן מובנות כהלכה.

ראשית, המשבר בגוש היורו הורג את החלום האירופי. המטבע המשותף, שהיה אמור לאגד את המדינות השונות, יצר במקום זאת אווירה של מרירות.

באופן ספציפי, התביעות למדיניות צנע חריפה כפי שלא היתה מעולם, ללא מאמצים לעודד את הצמיחה, יצרו נזק כפול. מנהיגי אירופה כשלו במדיניות הכלכלית והחמירו את האבטלה מבלי ליצור ביטחון בשווקים. מיתון כלל אירופי נראה כמו תרחיש סביר, אפילו אם האיום המיידי של המשבר הפיננסי ייבלם. כל אלה יצרו כעס גובר והולך, כשאירופים רבים רותחים על מה שנתפס, בצדק או שלא (ולמעשה, קצת משניהם), כהפעלה מגושמת של הכוח הגרמני.

כל אדם שמכיר את ההיסטוריה של אירופה וצופה במרירות שקמה לתחייה יחוש צמרמורת. ברם, עלולים להתרחש דברים גרועים הרבה יותר.

באוסטריה, כוחם של פופוליסטים ימנים נמצא בעלייה, כאשר מפלגת החירות (שלמנהיגה היו בעבר קשרים ניאו-נאציים) צמודה בסקרים למפלגות המרכזיות. בפינלנד זכתה מפלגת "הפינים האמיתיים", המתנגדת להגירה, לשיעורי תמיכה גבוהים בבחירות שהתקיימו במדינה באפריל. וכאן מדובר על מדינות עשירות שהכלכלות שלהן מחזיקות מעמד היטב. המצב מדאיג עוד יותר במדינות העניות של מרכז ומזרח אירופה.

בחודש שעבר פירסם הבנק האירופי לשיקום ופיתוח דו"ח המעיד על צניחה חדה בתמיכה של הציבור במשטר דמוקרטי במדינות החדשות של האיחוד האירופי - אלה שהצטרפו אליו לאחר נפילת חומת ברלין. באופן לא מפתיע, חוסר האמון בדמוקרטיה נמצא ברמות הגבוהות ביותר במדינות שסבלו יותר מכל מההתמוטטות הכלכלית,

במדינה אחת באירופה - הונגריה, מעמד המוסדות הדמוקרטיים מתערער בזמן כתיבת שורות אלה. אחת מהמפלגות הגדולות בהונגריה, ג'וביק, היא סיוט משנות השלושים: אנטי-צוענית, אנטישמית, ואפילו יש לה זרוע צבאית. אך האיום המיידי מגיע מכיוונה של פידסז, מפלגת השלטון המרכז-ימנית. פידסז ניצחה ברוב מדהים בבחירות לפרלמנט בשנה שעברה, באופן חלקי בגלל המצב הכלכלי; הונגריה אינה חלק מגוש היורו, אך היא סבלה קשות מהמשבר בשל הלוואות בהיקף גדול במטבע זר, ואם להיות כן, גם בגלל ניהול כושל ושחיתות שלטונית של הממשלה הקודמת, שהורכבה ממפלגות שמאל ליברליות. כעת פידסז, שכפתה על הונגריה חוקה חדשה, נראית נחושה בדעתה לתפוס את השלטון לצמיתות.

הצעדים השונים, שנועדו כולם כדי לייסד מחדש שלטון אוטוריטרי בהונגריה, תחת מעטה דק של דמוקרטיה, היא דוגמא למה שעלולה להתרחש במידה רחבה הרבה יותר באירופה, אם המיתון יימשך.

עוד לא ברור מה ניתן לעשות בנוגע לגלישתה של הונגריה למשטר אוטוריטרי. לזכותה של מחלקת המדינה של ארה"ב ייאמר כי היא מעורבת רבות בהתפתחויות, אך זהו קודם כל עניין לאירופה. האיחוד האירופי החמיץ את ההזדמנות למנוע את אחיזת החנק של השלטון בהונגריה - בחלקו בגלל החוקה החדשה במדינה, שאושרה בזמן שהונגריה היתה נשיאת האיחוד התורנית. כעת, יהיה קשה יותר להשיב את המצב על כנו. עם זאת, מוטב למנהיגי אירופה לפחות לעשות מאמץ, או להסתכן באובדן של כל הערכים שהם מייצגים.

בנוסף, צריכים המנהיגים לחשוב מחדש גם על המדיניות הכלכלית הכושלת בה נקטו. שכן אם לא, תהיה הידרדרות נוספת ביציבות הדמוקרטיה, והתפרקות גוש היורו עלול להפוך לחשש הקל ביותר שלהם".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?