ההיסטוריה חוזרת? "המצב באירופה מזכיר את גרמניה לפני עליית הנאצים"

כך כותב אנליסט של סוסייטה ג'נרל; "ללא שינוי במדיניות מרקל, עצתנו היא לחפור שוחה עמוקה ולהתחבא", כתב אנליסט של דויטשה בנק

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

אנליסטים, אפילו במוסדות הפיננסיים מהזרם המרכזי, הולכים ונהפכים לפסימיים יותר ויותר בנוגע למצב באירופה. האנליסט דילן גרייס מסוסייטה ג'נרל (שבעצמו הוא אחד מהבנקים שהוכו קשה במיוחד במשבר), כתב בדו"ח מחקר כי מדיניותה של גרמניה כיום מזכירה את זו שהיתה לפני עליית הנאצים לשלטון. גרמניה שלאחר הרפובליקה הווימארית נלחמה קשה מדי באינפלציה, גרמה להיווצרות לדפלציה, ובעקבותיה אבטלה. מצב חברתי כלכלי קשה זה היווה מצע לעליית הנאצים. האנליסט מודה שהמשבר קטן והשלכותיו צנועות משהיו בשנות ה-30, אולם הוא קשה אף על פי כן.

הנימה הנואשת העולה מההשוואה הקשה של גרייס איננה ייחודית רק לו, כותב הבלוג ביזנס אינסיידר. בוב ג'נגואה מהבנק היפני נומורה כתב כי הדיבורים על כך שהבנק המרכזי של אירופה יציל את אירופה אינם אלא חלום באספמיה. האנליסט ג'ים ריד מדויטשה בנק כתב, "אם אינכם מאמינים שהנימה של מרקל תשתנה, עצת ההשקעה שלנו היא לחפור שוחה גדולה באדמה ולהתחבא". בדבריו הוא התייחס, כמובן, להתעקשות של גרמניה על מדיניות צנע במדינות אחרות, להתנגדות לשימוש בבנק המרכזי כמלווה של המוצא האחרון, ולדרישה לאיחוד פוליטי ופיסקלי בנוסף למוניטרי.

לקינוח, ג'ורג' גונקלאווס מנומורה כתב "אנחנו כנראה מתקרבים לנקודת האל חזור לגורל היורו, המערכת הפיננסית באירופה, והרעיון של גוש כלכלי אחיד לאירופה. זה ישנה את הנתיב לארה"ב ולכלכלה הגלובלית בהינד עפעף. עדיין אפשר למנוע את התרחיש הגרוע ביותר, אולם הרגעים הקריטיים חושפים כי המנהיגים חסרים את הכלים הנדרשים לנווט בתהליך הפוליטי, במיוחד זה המונע על ידי 17 ממשלות".

כריסטין לגארד ואנגלה מרקל
תמונת אירופה

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט