המפגינים בניו יורק עדיין מתקשים לסחוף את הציבור

מלבד המפגינים בפארק זוקוטי, נראה כי המחאה העולמית אינה סוחפת את תושבי ניו יורק, שמתעניינים יותר בהשקת האייפון החדש ובפתיחת חנות המותג היפאני יוניקלו ■ גם הדיירים שמתגוררים בסמיכות למאהלי המפגינים דואגים יותר לסדר ולניקיון מאשר לדרישות המחאה

סיון קלינגבייל
ניו יורק
סיון קלינגבייל
ניו יורק

בשני אזורים בניו יורק נרשמה התרגשות ביום שישי בסביבות שש בבוקר: בזוקוטי פארק הסמוך לוול סטריט ובחנות אפל שבשדרה החמישית. בליברטי פארק הצטופפו רבים בשירה ובנגינת תופים סביב דרי האוהלים כדי למנוע את פינוי המפגינים נגד וול סטריט על ידי המשטרה. סמוך לחנות אפל השתרך תור של האוהדים המושבעים שהמתינו לרכוש את האייפון החדש, מדגם 4S.

אם לשפוט על פי השיחות ברכבת התחתית, מרבית ההתעניינות הציבורית נגעה לאייפון החדש. בניגוד לסיקור התקשורתי המאסיבי של תנועת האוהלים בישראל מראשיתה, התקשורת בארה"ב כיסתה באופן מצומצמם ביותר את המחאה בוול סטריט. זאת, אף שלדברי מארגני המחאה, כבר ביותר מ-190 ערים בארה"ב יוצאים אנשים לרחובות. נראה כי העיתונים היחידים הנדרשים לנושא בצורה בולטת יותר הם החינמונים המחולקים ברכבות. "העיתונות, פוקס ו-CNN מוחזקים על ידי בעלי הון. אין להם שום רצון לתת קול למחאה. הם רוצים להשתיק אותה, לכן לא תשמעו עליה בחדשות", טוענים המפגינים בכיכר, שהחליטו לא להמתין לעיתונות והוציאו עיתון משלהם.

מרב הפעילות של המפגינים נערכת בפייסבוק. הפעילות האינטרנטית רבה כל כך עד כי אחד המבקרים של המחאה אמר בתקשורת כי המוחים יוצאים נגד כל החברות האמריקאיות בעוד שהם יושבים עם מחשבים, אייפדים ונגנים של אפל. "המוחים לא מבינים כי רק בזכות יזמים כמו סטיב ג'ובס נוצרות משרות, ויוצאים נגד השיטה שמעודדת את היזמות", הוא אומר.

קוראים למפגינים לנהוג באיפוק

בין הסיקורים שלה זכתה המחאה בוול סטריט היה ראיון שנערך עם אמריקאים המתגוררים בסמיכות לפארק זוקוטי, שילדיהם הולכים לבית הספר באזור. לדבריהם, מאות המפגינים שינשים בפארק מרעישים ולא דואגים לניקיון. המפגינים, שלא מעוניינים כי העירייה תפנה אותם בשל בעיות תברואה, נענו לתלונות ושקדו ביום חמישי האחרון על ניקיון יסודי של הפארק, שכלל בין היתר ניקיון של זבל שנערם בין הפרחים השתולים בצדי הפארק.

הניקיון של חמישי וההתבצרות בבוקר יום שישי מנעו את פינוי המפגינים, שהפנו את האנרגיות לארגון שלל אירועי ההפגנות המתוכננים לשבת. ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, התייחס בקצרה להחלטה לסגת מהפינוי והסביר כי העירייה החליטה להתחשב באירועים, אבל קרא למוחים לנהוג באיפוק.

הדרישה להתפנות היא אחד ההבדלים הגדולים בין תנועת "לכבוש את וול סטריט" לבין המחאה של קיץ 2011 בישראל. אם בישראל הרשויות חיבקו את המחאה, לפחות בהתחלה, פה לא ממש יודעים מה לעשות עמה ומעדיפים להתעלם. מגדל שמירה גדול שהוקם על ידי משטרת ניו יורק משקיף על כל הפארק. על המוחים נאסר להשתמש באמצעי הגברה - המגאפונים של תל אביב הוצאו כאן מחוץ לחוק. ואולם הגזרה הולידה שיטה מעניינת של "כרוז אנושי": בכל פעם שלמישהו יש מסר להעביר (גם אם זה מסר כמו "אנחנו חייבים שיהיה פה נקי - ובבקשה תעבירו את המסר לכל מי שאתם רואים"), הוא מסב את תשומת לבם של כמה אנשים, צועק, והם חוזרים אחרי דבריו. ככה מועברים המסרים לכל הנמצאים בפארק.

ניו יורק נראית כיום קרובה מאוד לתל אביב. המפגינים הלנים בפארק עומדים בקבוצות, משוחחים, מנגנים או שרים. כמו בתל אביב, מבקרים רבים הבאים לאזור האוהלים לאות הזדהות, יושבים עם דיירי הפארק ומצלמים את מה שנתפש בעיניהם כהיסטוריה.

זנאב בימס, תזונאית ממרילנד, באה במיוחד לביקור בניו יורק כדי להזדהות עם אנשי המחאה. יחד עם שתי חברותיה היא מצלמת בווידיאו את האזור וגם את השיחה בינינו. בימס היא בחורה צעירה למדי ששוברת את האתוס על החלום האמריקאי שלפיו שכולם יכולים להצליח. "אנחנו לא מוחים נגד הקפיטליזם - אנחנו מוחים נגד האופן שבו מתנהל הקפיטליזם", היא אומרת.

כשהיא מתארת את כלכלת ארה"ב, היא מדברת על קשרים בין הון לשלטון ועל מצב שבו מעטים מאוד שולטים בכל מקורות ההכנסה והתעסוקה. לדבריה, המצב הגיע לידי כך שלאנשים עובדים אין תקווה להתקדם, ונגזר עליהם להמשיך לעבוד מבלי להגיע להישגים פיננסיים או לפרוש לגמלאות באופן שיאפשר להם להזדקן בכבוד.

כמו בתל אביב, גם בניו יורק המחאה מורכבת מאנשים רבים ומכל הסוגים, הגילאים והמקצועות. כמו בתל אביב, כך גם בניו יורק, המסרים הם רבים ומורכבים וכמעט לכל מוחה אג'נדה משלו. הדיון בסוגיית החופש בקובה נזרק לאוויר, כמו גם שאלות לגבי איכות החינוך במדינה או מצבה של מערכת הבריאות. קבוצה של בוגרי מלחמות עבר מוחה נגד הפעילות הצבאית האמריקאית באפגניסטאן. מעל כל המפגינים נישא דגל ארה"ב - אלא שבמקום 50 כוכבים מופיעים בו לוגואים של תאגידים אמריקאיים גדולים, ובמקום פסים מצוירים טילים. גם בארה"ב, כמו בישראל, ריבוי האג'נדות וחוסר הבהירות לגבי דרישות המפגינים, מאפשר למתנגדים לבטל אותם.

דיון נוסף שנערך ב-CNN בין שני דמוקרטים, נתן את התחושה שהדמוקרטים לא ממש מבינים מה קרה להם ולמה זה מגיע דווקא להם. הרי הם, בניגוד לרפובליקאים, בעד העלאת מסים והפניית משאבים לנושאים חברתיים. הקריאה הרווחת מכיוון הממשל היא: "אנחנו יכולים לסדר יותר ממיליון משרות עד ינואר, אם רק נעבוד במשותף עם המגזר הפרטי".

מחאה חברתית? לא בשדרה החמישית

בשיחות עם עובדים במערכת הבנקאות הם מעידים על עצמם כי כמעט אינם עוסקים במחאה. הדו"חות של מורגן סטנלי, שפורסמו ברביעי שעבר, מושכים עניין רב יותר. בעיקר ההודעה כי הבונוסים השנה יהיו דומים לבונוסים של 2010, למרות ירידה שרשם הבנק בכמה תחומים. ההסבר שנתנו מנהלי הבנק למתן הבונוסים היא ההנחיה כי ב-2012 תהיה יציאה מהמיתון וזאת הדרך של החברה לשמור על עובדיה הטובים ולמנוע מהם לעזוב לחברות אחרות.

בבנקים אחרים מצפים העובדים כי כל ההנהלות יישרו קו וחלוקת הבונוסים תתקיים כסדרה. המחאה? היא בינתיים מעסיקה יותר את מחלקות יחסי הציבור, שצריכות לתאם את האירועים השונים ולוודא שאינם נתקלים בצעדות.

גם מהשדרה החמישית המחאה נראית רחוקה מאוד. אחרי הצהרים עדיין משתרך תור ליד החנות של אפל. חלק לא מבוטל מהממתינים גם עוצרים בכניסה בכדי להניח תפוח או פרח לזכרו של סטיב ג'ובס, מייסד החברה. במקביל, נפתחת החנות החדשה של יוניקלו, מותג האופנה היפאני שיצא לכבוש את העולם, שזוכה להשקה גדולה ולתורים שמצטלמים היטב.

מפגיני התנועה "לכבוש את וול סטריט" צעדו אתמול בשעות הצהריים בניו יורק לכיוון דרום מנהטן לקראת הראלי המתכונן בטיימס סקוור, שבה המארגנים הבטיחו מסיבה שתכבוש את הכיכר. כ-2,000 מפגינים חמושים בתופים ובסיסמאות נגד אמריקה התאגידית צעדו לכיוון המרכז הפיננסי במנהטן כאשר בדף התנועה בפייסבוק דווח כי מספר המפגינים הגיע בצהרי היום ל-5,000. הציפייה היתה כי לפחות 100 אלף איש יגיעו לצעוד. בינתיים סביב פסל הפר של וול סטריט הניחו גדרות והושמה עליו שמירה (ראו תמונה).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"