פסגת מרקל-סרקוזי לא הניבה פתרונות מספקים לבעיות בגוש היורו

בנוסף לאיחוד תקציבי, הציעו השניים להטיל מס על עסקות פיננסיות באיחוד, דבר הצפוי להיתקל בהתנגדות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מנהיגי צרפת וגרמניה התחייבו ביום שלישי, לנקוט צעדים מוחשיים לקראת איחוד פוליטי וכלכלי הדוק יותר של 17 מדינות גוש היורו. עם זאת, לא ברור האם הצעות אלה מספיקות או ניתנות למימוש מהיר דיו כדי לרצות את השווקים החוששים ממצב החובות של גוש היורו והכלכלות המדשדשות של מדינותיו.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי וקאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, קראו לכל מדינות גוש היורו לכלול "כלל זהב" בחוקותיהן, לפיו עליהן לשאוף לתקציב מאוזן ולצמצום חובותיהן ולאכוף משמעת תקציבית נוקשה בהרבה מהקיים כיום. השניים התחייבו גם לקדם מס חדש על עסקות פיננסיות וקראו לקיום פסגות קבועות של חברות גוש היורו, תחת הנהגתו של הרמן ואן רומפוי, נשיא מועצת האיחוד האירופי.

אנגלה מרקל וניקולא סרקוזי

"אנו הולכים בכיוון של אינטגרציה כלכלית רבה יותר בגוש היורו", אמר סרקוזי. מרקל חזרה על אמירתה כי "אין פתרון קסם" שיפתור את כל בעיות היורו וכי צריך יהיה להתמודד עימן לאורך זמן, תוך שיפור המשמעת התקציבית, התחרותיות והצמיחה הכלכלית של המדינות החלשות יותר.

גם הכלכלות החזקות יותר בגוש היורו חוו האטה בצמיחה הכלכלית. נתונים רשמיים שהתפרסמו ביום שלישי, העידו כי הצמיחה בגוש היורו ירדה לרמתה הנמוכה ביותר זה שנתיים וכי גרמניה, הנחשבת למנוע הצמיחה ביבשת, רשמה צמיחה כמעט אפסית – 0.1% ואילו כלכלת צרפת לא רשמה צמיחה כלל ברבעון השני. פירוש הדבר הוא ששני יסודות הכלכלה האירופית עשויות להתקשות לתמוך בכלכלות החלשות יותר, הזהירו אנליסטים.

הפסגה המצופה בארמון האליזה בפאריס לא הנפיקה בשורות מרגיעות לסוחרי האג"ח, החוששים יותר ויותר כי האטה כלכלית בגרמניה ובצרפת תקשה על גוש היורו להתגבר על משבר החובות הפוקד אותו. שני המנהיגים פסלו אפשרות להנפקת אג"ח של גוש היורו, שיחלקו את נטל החוב על פני כל חברות הגוש והתנגדו להגדלת קרן החילוץ, שתיכנס לפעולה רק בספטמבר.

ההצעות המשותפות היו מתונות כפי שחזו בכירים בממשלת גרמניה. קשה להאמין כי הרעיון השאפתני ביותר שעלה מהפסגה - שכל מדינות הגוש יתחייבו חוקית לפעול להשגת תקציבים מאוזנים ולצמצום חובות הממשל - יתקבל על ידי כל מדינותיו. יתכן כי אפילו סרקוזי לא יצליח להעבירו בצרפת, בה הוא לא נהנה מרוב חוקתי בפרלמנט.

הקריאה לשתי פסגות בשנה ולאינטגרציה מוגברת, עשויה לחזק רשמית את התבנית של שני נתיבי הצמיחה באירופה - הנתיב המהיר של המדינות מחוץ לגוש היורו והאיטי יותר של חברות גוש היורו. רבים הזהירו מפני תהליך זה כאשר האיחוד האירופי התרחב במהרה לאחר התמוטטות ברית המועצות בתחילת שנות ה-90'.

שני המנהיגים הצהירו, כי על צרפת וגרמניה לשמש דוגמה וציינו את ההסכם להציע מס על עסקות פיננסיות עד 2013, כדוגמה לאיחוד הדרוש בגוש היורו כולו. אולם מס כזה לא צפוי להתקבל ברחבי האיחוד האירופי, בייחוד אם בריטניה הנמצאת מחוץ לגוש היורו וכוללת את המרכז הפיננסי הגדול ביותר ביבשת, תמשיך להתנגד לרעיון זה. מרקל וסרקוזי הוסיפו כי ימשיכו לפעול לתיאום ההערכות הכלכליות של גרמניה וצרפת ובעתיד גם לתיאום מס החברות בשתי המדינות.

"צרפת וגרמניה מחוייבות לחיזוק היורו", אמרה מרקל. "אך לצורך זה עלינו לשלב טוב יותר את הכלכלות שלנו ולוודא שנעמוד באמנת היציבות והצמיחה". אמנה זו, רכיב מרכזי בהסכם שייסד את גוש היורו, מחייבת את מדינות גוש היורו לשמור על הגירעון התקציבי שלהן ברמה של 3% מהתמ"ג ועל החוב ברמה של לא יותר מ-60% מהתמ"ג. מרבית המדינות בגוש היורו החמיצו יעדים אלה.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי