אובמה בהתייחסות ראשונה להורדת דירוג ארה"ב: "תמיד היינו ותמיד נהיה מדינת AAA"

הנשיא קרא לרפורמה במיסוי שתכלול הכבדת נטל המס על העשירים; "הבעיות התקציביות ניתנות לפתרון מיידי"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס ביום שני בראשונה להורדת דירוג האשראי של ארה"ב בסוף השבוע, שהיתה הורדת הדירוג הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב. "הורדת דירוג האשראי לא נבעה כל כך מספקות לגבי היכולת שלנו לשלם את חובותינו", אמר אובמה, אלא "בגלל ספקות שהתעוררו לגבי יכולתה של המערכת הפוליטית שלנו לפעול".

"השווקים עולים ויורדים, אבל זו ארצות הברית של אמריקה", המשיך אובמה. "לא משנה מה אומרת חברת דירוג אשראי כלשהי, אנחנו תמיד היינו ותמיד נהיה מדינה את דירוג אשראי מושלם", הוסיף. לדבריו, למרות הורדת דירוג האשראי "השווקים ממשיכים להאמין שדירוג האשראי שלנו הוא AAA".

ברק אובמה וטימותי גייתנרצילום: בלומברג

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הורידה בסוף השבוע את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב (AAA) בראשונה בהיסטוריה. S&P נימקה את הורדת הדירוג בתהליכים הפוליטיים בארה"ב ומתחה ביקורת על כך שהקונגרס האמריקאי לא הצליח להחליט על מספיק קיצוצים בכדי לצמצם את גירעונות השיא בתקציב הממשל האמריקאי.

"לא היינו צריכים חברת דירוג אשראי כדי לדעת שאנחנו זקוקים לתקציב מאוזן", אמר אובמה, שציין כי המבוי הסתום שאליו נקלעו המגעים בין הדמוקרטים והרפובליקאים בחודש שעבר לגבי העלאת תקרת החוב של ארה"ב וצמצום הגירעון בתקציב הממשל, "לא תרמו למצב". הצדדים אמנם הצליחו להגיע להסכמה ברגע האחרון, אולם המחלוקת החריפה וחוסר נכונות הצדדים להתפשר עד הדקה ה-90 ערערו את אמון השווקים ביכולת הפוליטית של הממשל בארה"ב לפתור את בעיות החוב אליהן נקלע.

"אני מבין שאחרי מה שעבר עלינו, קיימת ספקנות מסוימת לגבי יכולת הרפובליקאים והדמוקרטים להגיע לפרשה. אני מקווה שהורדת דירוג האשראי של ארה"ב תעניק לנו תחושת דחיפות מחודשת", אמר אובמה.

הנשיא שב וקרא להארכת הקלות המס לעובדים בארה"ב "בהקדם האפשרי" וכן להארכת משך ההטבות למובטלים. כמו כן, קרא אובמה לרפורמה במערכת המיסוי בארה"ב אשר תכלול הכבדה של נטל המס על העשירים. "הבעיות התקציביות שלנו ניתנות לפתרון באופן מיידי", אמר אובמה, והוסיף כי האתגר המרכזי שעומד בפני ארה"ב הוא התמודדות עם חובותיה בטווח הארוך. לדבריו, ארה"ב זקוקה לתהליך מאוזן של צמצום הגירעון בתקציב אשר לא תפגע בצמיחה הכלכלית, ובכוונתו להציג רעיונות חדשים בתחום התקציבי בשבועות הקרובים.

החלטת S&P להוריד את דירוג האשראי של ארה"ב עמדה בניגוד להחלטות של שתי חברות דירוג האשראי הגדולות האחרות, מודי'ס ופיץ', אשר אישרו את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב לאחר השגת ההסכם בין הדמוקרטים והרפובליקאים בקונגרס לגבי העלאת תקרת החוב של ארה"ב וצמצום הגירעון בתקציב הממשל.

דירוג האשראי החדש שהעניקה S&P לארה"ב, AA פלוס - שהוא הדירוג השני בגובהו אחרי AAA - זהה לדירוג האשראי של מדינות דוגמת בלגיה וניו זילנד, אולם גבוה יותר מדירוג האשראי של מדינות כמו יפן וסין.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"