בעקבות פרשת האזנות הסתר: מרדוק סוגר את "ניוז אוף דה וורלד"

הגיליון האחרון של העיתון, אשר נוסד לפני 168 שנים, צפוי לראות אור ביום ראשון

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד הלפרן

ג'יימס מרדוק, סמנכ"ל התפעול של ענקית המדיה ניוז קורפ ובנו של בעל השליטה בחברה, רופרט מרדוק, הודיע על סגירת הצהובון הבריטי "ניוז אוף דה וורלד" - אשר עמד במוקד פרשות של האזנות סתר לטלפונים של אלפי פוליטיקאים, ידוענים וקרובי משפחה של קורבנות פשעים חמורים וחיילים בריטיים שנהרגו בעיראק ובאפגניסטן. הגיליון האחרון של השבועון בעל התפוצה הגדולה ביותר בבריטניה שנוסד לפני 168 שנים בשפה האנגלית - צפוי לראות אור ביום ראשון.

"לאחר התייעצות עם עמיתים בכירים בחברה, החלטתי שעלינו לנקוט בצעדים נחרצים יותר ביחס לעיתון. גיליון יום ראשון הקרוב יהיה האחרון של ניוז אוף דה וורלד", אמר ג'יימס מרדוק בהודעה שפירסם.

ג'יימס מרדוק

"אמנם יתכן שלעולם לא נוכל לפצות על הסבל שנגרם, אולם הדבר הנכון לעשות הוא שכל פרוטה מההכנסות ממכירת העיתון בסוף השבוע תופנה לארגונים שתורמים לשיפור החיים בבריטניה ושמקדישים את זמנם ליחס של כבוד כלפי האחר", הוסיף מרדוק הבן. "אין בכוונתנו לפרסם פרסומות מסחריות בעיתון בסוף השבוע. כל שטח הפרסום במהדורה האחרונה ייתרם לארגוני צדקה ויוזמות שמעוניינות לחשוף את מעשיהם הטובים בפני מיליוני הקוראים שלנו", אמר.

החלטת ניוז קורפ, תאגיד המדיה הגדול בעולם במונחי הכנסות, על סגירת עיתון "ניוז אוף דה וורלד" - שתפוצתו מגיעה ל-2.6 מיליון עותקים - נחשבת לצעד קיצוני. עם זאת, פרשנים ציינו כי ניוז קורפ נקטה בצעד זה בניסיון למנוע נזק בלתי הפיך לתדמית החברה ומחשש כי הפרשה תסכן את אישור רכישת השליטה בחברת הטלוויזיה בלוויין בריטיש סקיי על ידי ניוז קורפ. ניוז קורפ, שבבעלותה נתח של 39% מבריטיש סקיי, מנסה בשנה האחרונה לזכות באישור ממשלתי לרכישת שאר מניות החברה.

פרשנים ציינו כי סיבה נוספת למהלך הקיצוני עשויה להיות רצונו של מרדוק האב להימנע מפיטוריה של רבקה ברוקס, העורכת של "ניוז אוף דה וורלד" בתקופה שבה בוצעו ההאזנות, המשמשת כיום כמנהל חטיבת העיתונים הבריטיים של ניוז קורפ, ונחשבת למקורבת ביותר למרדוק.

פרשת ההאזנות החלה בקיץ 2006 לאחר מעצרו של עורך בעיתון וחוקר פרטי לאחר שהללו צותתו להודעות קוליות בטלפונים הסלולריים של עוזרים של בני המשפחה המלכותית בבריטניה. השניים נידונו לעונשי מאסר של מספר חודשים, ונדמה היה כי בכך הסתיימה הפרשה. עם זאת, בשנת 2009 שבה ועלתה הפרשה לכותרות בעקבות דיווחים כי ניוז קורפ שילמה יותר ממיליון ליש"ט כדי ליישב אישומים שהיו עלולים לחשוף ראיות נוספות של האזנות סתר שביצעו עיתונאים של "ניוז אוף דה וורלד". מאז הלכה וצברה תאוצה הפרשה בעקבות גילויים נוספים שפורסמו אשר הצביעו על מעורבות של עיתונאים נוספים בעיתון בהאזנות סתר. בשבוע החולף גרמו חשיפות נוספות - בהן העובדה כי בוצעו האזנות להודעות קוליות בטלפונים סלולרים של בני משפחה של נערה שנעלמה ושל חיילים שנהרגו - לשורה של חברות להפסיק לפרסם בעיתון.

"ניוז אוף דה וורלד" החל להתפרסם בלונדון באוקטובר 1843, ויועד לקוראים בני מעמד הפועלים ועל כן גם היה באותה עת העיתון שנמכר במחיר הזול ביותר בבריטניה - שלושה פני. כבר מתחילתו התמקד העיתון בסיפורים פרובוקטיביים ומזעזעים בתחומי הפשע והמין. המו"לים המקוריים של העיתון, משפחת בל, מכרו את "ניוז אוף דה וורלד" בשנת 1891 למשפחת קאר. מתחילת המאה ה-20 נרשם זינוק בתפוצת העיתון, אשר הגיע לשלושה מיליון עותקים בתחילת שנות ה-20 ולארבעה מיליון עותקים ערב מלחמת העולם השנייה. עד אמצע המאה הפך לעיתון הנפוץ ביותר בעולם עם תפוצה של יותר מ-8 מיליון עותקים. בשנת 1969 רכש רופרט מרדוק את העיתון.

"ניוז אוף דה וורלד", אשר נודע בחיבתו היתרה לשערוריות מין, חשיפת ידוענים המשתמשים בסמים ופרשיות פשע מזעזעות, נדרש לאורך השנים להתמודד עם שלל איומים בתביעות ותביעות דיבה שהוגשו נגדו, בין השאר על ידי הכדורגלן דיויד בקהאם ואשתו ויקטוריה ועל ידי זוג שחקני הקולנוע האמריקאים בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט