האיש העשיר בפולין שהסתכסך עם הממשל: "אני מקווה מאוד שלא יהרגו אותי בגלל הראיון הזה"

אלכסנדר גודזובטי מכר גז לרוסים תמורת מזון ונהפך לאיש העשיר בפולין ואחד המשפיעים על המערכת הפוליטית במדינה - עד שהסתכסך עם הממשלה ונדחק החוצה. כיום הוא תורם נלהב לישראל, אף שאינו יהודי, כותב בלוג חריף נגד ממשלתו ומחכה שבנו יהיה מבוגר מספיק כדי להחליפו

אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר

>> למרות שהוא לא מתבייש להודות שהוא מפחד ממחשבים, המיליארדר הפולני אלכסנדר גודזובטי מנהל בימים אלה בלוג סוער. לדבריו, אין לו ברירה: גודזובטי, אחד מהאנשים העשירים בפולין שכונה בעבר "אוליגרך גז" ושהיה אחד מהאנשים החזקים והמשפיעים במדינה עד לפני כמה שנים, מצוי כיום בעיצומו של סכסוך מר עם הממשלה הפולנית, אותה הוא מבקר בחריפות.

"הם לא יכולים לסלוח לי על מה שאני כותב בבלוג שלי", אומר גודזובטי, מייסדה ובעליה של חברת האחזקות ברטימפקס (Bartimpex). "הם מבטלים הזמנות. הם מכפישים אותי. הם פוגעים בתדמית הבינלאומית שלנו והם דחקו אותנו מחוץ לעסקי הגז", אומר גודזובטי (73), שנחשב בתחילת העשור הקודם לאיש העשיר בפולין. הוא החזיק במונופול על יבוא הגז למדינה, הודות לשיתוף פעולה בינו לבין ענקית הגז הרוסית גזפרום, שהעניקה לברטימפקס את הזיכיון הבלעדי על יבוא גז לפולין.

אלכסנדר גודזובטי

גודזובטי, תורם מרכזי לעיר ירושלים, מימן בין היתר את הקמתה של אנדרטת הסובלנות בעיר והעניק באחרונה תרומה גדולה להקמת מרכז סובלנות עולמי בסינמטק ירושלים. הוא הגיע לישראל לקבל את עיטור טדי קולק על תרומה משמעותית לעיר, הניתן לתורמים המעניקים יותר ממיליון דולר. הוא גם תורם של הקרן לירושלים וידיד של רות חשין, נשיאת הקרן.

גודזובטי מדבר כמו מורד פוליטי נרדף, אך בתחילת העשור האחרון הוא נחשב לאחד מהאישים החזקים בפולין, אחת מהכלכלות בעלות קצב הצמיחה המהיר בעולם, ואחד המשפיעים על המערכת הפוליטית. ב-2001 תואר במגזין "אקונומיסט" כ"דבר הקרוב ביותר בפולין לאוליגרך רוסי".

"אני בן 73. אבי סיים לימודי דת ברומא, אבל בגלל הקומוניזם הוא לא היה יכול לעבוד במקצוע שלו. בפולין הקומוניסטית היו שלושה סוגים של שפות: השפה הרשמית, השפה שאתה מדבר עם חבריך והשפה שבה אתה מדבר בבית. אנשי השירות החשאי ריגלו אחריך כל הזמן, היית צריך להיות זהיר", הוא אומר. "למדתי במכון הפוליטכני, אבל הגעתי למסקנה שאני לא יכול לעבוד במפעל פלדה, ועברתי ללימודי סחר חוץ. בצעירותי ניהלתי קברט וציירתי יחד עם סטודנטים אחרים ציורים קוביסטיים, מכיוון שאגודת הסטודנטים בלודז', כדרך לעזור לסטודנטים, רכשה את הציורים שלנו. הייתי יצירתי".

בדומה לאנשי עסקים רבים במדינות כמו רוסיה ופולין, גודזובטי התעשר במהירות בתחילת שנות ה-90, לאחר קריסתה של ברית המועצות. לפני כן, עמד בראש סוכנות סחר ממשלתית בפולין. "הייתי ממונה על מכירת המוצרים של תעשיית הטקסטיל הפולנית למדינות זרות. בגלל שלא ידעתי אנגלית, עסקתי בעיקר במסחר עם המדינות בגוש הקומוניסטי. אולם ברגע שחברי לך ולנסה עלה לשלטון - פיטרו אותי. בדיעבד, ראיתי מאמר שפורסם עלי במוסקווה, שבו נכתב עליי שאני עקשן", הוא צוחק. "גידלתי אז את בני הבכור, שהיה עוד ילד קטן, ואשתי הראשונה לא הרוויחה הרבה. בערב יצאתי למרפסת ביתי והשתנתי למטה. משהו השתנה בי מיד, ושלושה ימים לאחר מכן הקמתי חברה משלי. אני ממליץ לכל אדם שנמצא במצב נואש לעשות זאת. יש לי חברים שעשו זאת וכולם זכו להצלחה".

מזון בתמורה לגז

ב-1989 ייסד גודזובטי את ברטימפקס, שנהפכה לענקית תעשייה בפולין הודות לקשרים שצבר במהלך שני העשורים שבהם עבד בשירות סחר החוץ הפולני, שאיפשרו לו לבסס מערכת יחסים עם גזפרום. רוסיה התקשתה באותם ימים לבצע את המעבר מקומוניזם לקפיטליזם, וסבלה ממחסור במזון. גודזובטי, האיש הנכון במקום הנכון, הציע להם עסקה: פולין נזקקה לגז, וקיבלה באותם ימים תרומות מזון מהאיחוד האירופי. פולין הציעה לרוסים מזון בתמורה לגז, כשגודזובטי משמש מתווך. מאז אותם ימים, שימשה ברטימפקס שותפה המקומית של גזפרום בפולין, וגודזובטי תואר ב"פורבס" הפולני כאחד האנשים המשפיעים במזרח ומרכז אירופה. ב-2008 הוערך הונו של גודזובטי ב-3.7 מיליארד זלוטי (1.3 מיליארד דולר).

בשיא כוחו, התגאה גודזובטי בכוח ההשפעה שלו על הפוליטיקה בפולין. הוא תרם למפלגות ולעמותות צדקה, טיפח מערכות יחסים עם פוליטיקאים בכירים ובנה וילה באחד מפרברי ורשה, שבה הוא מגדל גם כיום חיות אקזוטיות כמו טווסים ולאמות. "בביתי בניתי העתק מיניאטורי מדויק של הפירמידה בגיזה, ולידה הקמתי כנסייה יפהפיה. בתקשורת התחילו לקרוא לי אקסצנטרי, אבל זה גם הוביל לידידות ביני לבין שמעון פרס, שכנראה שמע על הכנסייה שלי וביקש לראות אותה", הוא מספר.

ב-2001 ערך מסיבה מפוארת לאליטה הפוליטית הפולנית, שלכבודה הטיס מוסיקאים מבית האופרה לה סקאלה במילנו. פוליטיקאי רוסי בכיר נכח באותה מסיבה, להפתעתה המוחלטת של הממשלה הפולנית, שלא ידעה על ביקורו בפולין.

גודזובטי דאג לטפח את קשריו עם הצמרת הפוליטית הפולנית. ב-2001 העסיקה ברטימפקס לא פחות מ-17 שרים לשעבר, למרות שלדברי גודזובטי המהלך לא סייע במיוחד לעסקי החברה. "העסקנו שרים לשעבר בגלל הידע שלהם, אבל זה מעולם לא הצליח לנו. בוא נגיד שאף אחד מהם לא המציא את הגלגל", הוא אומר.

עם זאת, השפעתו של גודזובטי גם סיבכה אותו בשערוריות והובילה לסכסוך פומבי בינו לבין ממשלת פולין, תחילה בינו לבין ראש הממשלה דאז ירז'י בוז'ק, שניסה לדחוק אותו מחוץ לשוק הגז, ולאחר מכן עם האחים קצ'ינסקי - ראש הממשלה לשעבר ומנהיג האופוזיציה כיום ירוסלב קצ'ינסקי והנשיא לשעבר לך קצ'ינסקי, שנהרג בהתרסקות מטוס ב-2010. הסכסוך בינו לבין הממשלה הוביל לאיומים על חייו, להאשמות כי השחית את מפלגת השמאל ואף לאיומים לחטוף את בנו.

ב-2007 היה מעורב גודזובטי בשערורייה הבולטת ביותר שנקשרה בשמו, לאחר שהקלטה של שיחה בת שלוש שעות שניהל עם יוזף אולקסי, לשעבר ראש ממשלת פולין וממנהיגי מפלגת השמאל הפולנית SLD, הודלפה לתקשורת. במהלך השיחה, שהוקלטה בסתר, נשמע אולקסי, שהיה שתוי מעט, מאשים את עמיתיו למפלגה ולפוליטיקה בשחיתויות רחבות היקף.

ההקלטה, שלדברי גודזובטי התבצעה ללא ידיעתו על ידי אחד מאנשי האבטחה של אולקסי, חשפה פרטים מביכים על השחיתות הנרחבת שפשתה במערכת הפוליטית בפולין לאחר נפילת הקומוניזם, עוררה סערה ציבורית בפולין והובילה להתפטרותו של אולקסי ולירידה בכוחה של המפלגה, שהובסה בבחירות לאחר מכן. גודזובטי, ששנה לפני כן הוקלט במהלך שיחה עם עורך העיתון "גזטה ויבורשה" דאז אדם מיכניק, כשהוא מתלונן על עיתונאים שביקרו את מהלכיו העסקיים, הואשם בהשחתתה של מפלגת השמאל הפולנית ובשיתוף פעולה עם המאפיה, האשמות שאותן הוא מכחיש בתוקף.

"הפיצו רכילות שהבן שלי והבן של בדרן מפורסם הם זוג הומוסקסואלים. זה התפשט מהר והגיע אליי, אני הכחשתי ואמרתי שלא מדובר בבנים שלנו, אלא שאנחנו זוג. זה הרג את השמועה במהירות".

השירותים החשאיים השתילו לי בחברה סוכנים חשאיים. שחישבתי כמה זמן הם עבדו עבורי וכמה שעות הם עבדו עבור השירותים החשאיים ושלחתי להם חשבון. הם רתחו מזעם", הוא אומר.

"פרשת אולקסי היתה חלק ממסע ההכפשה נגדי. אני הרי הייתי הקורבן פה, אני הואשמתי", הוא אומר. "הפוליטיקאים עדיין שולטים בחלק מהאינטרסים הכלכליים של המדינה והם מדברים בשפה שלהם, סגורים כמו בבועה, שום דבר לא חודר אליהם. יכולים להיות לך רעיונות, אבל הם לא שומעים אותך. למעשה, אין לנו עדיין פוליטיקאים אמיתיים בפולין. אם יש בחירות, למשל, יו"ר המפלגה הוא זה שבוחר את חברי הרשימה שתרוץ לפרלמנט. אילו מין בחירות דמוקרטיות אלה? פולין לא היתה מדינה עצמאית הרבה שנים. היינו עצמאיים במשך 20 שנה לפני מלחמת העולם השנייה ו-25 שנים לאחר נפילת ברית המועצות, כך שחלק מההרגלים הישנים נשארו איתנו, בהם השחיתות".

פולין נמנעה ממיתון

כלכלת פולין, שהצטרפה לאיחוד האירופי ב-2004, צמחה בקצב מרשים של 6%-7% בשנים האחרונות והיתה אחת מהכלכלות היחידות בעולם שהצליחו להימנע ממיתון במהלך המשבר הכלכלי העולמי. עם זאת, אומר גודזובטי, "העם הפולני מתפתח בכוחות עצמו, למרות הממשלה, משום שמטבענו אנחנו מלאים בחיוניות. אני לא חושב שניצלנו את כל ההזדמנויות שלנו. אני מאמין שביזבזנו יותר הזדמנויות מאלה שניצלנו".

בשנים האחרונות התקררה גם מערכת היחסים בין ברטימפקס לגזפרום, עד שגודזובטי נדחק מחוץ ליבוא הגז שבאמצעותו צבר את הונו. לדבריו, הדבר נבע מהתגברות מעורבותם של אנשי השירות החשאי ברוסיה שלאחר עליית פוטין לשלטון. "עבדתי עם גזפרום והיתה לנו מערכת יחסים מצוינת. אבל ברגע שהבכירים בצמרת גזפרום התחלפו, והרבה אנשים מהשירותים החשאיים הצטרפו להנהלה, היחסים בינינו הידרדרו. זה דומה למה שקרה בכל המדינות הקומוניסטיות לשעבר שבהן אנשי העסקים והפוליטיקאים היו בעבר בשירותים החשאיים. אנשי השירותים החשאיים היו מוכנים יותר מכולם לנפילה של ברית המועצות. הם היו מאומנים, משכילים והם אלה שעיצבו מחדש את מדינות הגוש".

נפילת הקומוניזם, אומר גודזובטי, הביאה שתי תופעות שליליות לפולין: השחיתות, מורשת השלטון הקומוניסטי והגלובליזציה. "גלובליזציה אינה אלא מילה אחרת לריכוזיות, וריכוזיות מובילה לפיצוץ. הבעיה היא להבין מתי להפסיק, להבין מתי הגיע הזמן להפסיק. כשאני אומר ריכוזיות אני מתכוון לתאגידים גלובליים שפועלים למען האינטרסים שלהם בלבד ומשאירים רק הרס אחריהם", הוא אומר.

באחרונה חזר גודזובטי לנהל את ברטימפקס, לאחר שנתיים של מאבק במחלה ממושכת. "כרגע אנחנו מעורבים בייצור דלקים ביולוגיים. יש לנו שלושה מפעלים, ואני יכול לומר שאני מרוצה", הוא אומר. במקביל, הוא מתמקד בפעילות פילנתרופית ומעורב במיוחד במאבק נגד אנטישמיות, פעילות שבזכותה זכה לאות הוקרה מהליגה נגד השמצה בארה"ב (ADL). בישראל הוא ביקר כדי לקבל את עיטור טדי קולק. הוא שומר מקום מיוחד בלבו לירושלים. "התעודה הזאת", הוא מצביע על הפרס, "מהווה עדות לנישואים שלי לעיר הזאת", הוא אומר.

"אני תמיד אומר לצעירים להימנע מיציבות עד השלב המאוחר ביותר האפשרי בחיים. החיים שלי נעדרו מנוחה, כי יציבות הורגת את היצירתיות. אבל בכנות, לא מתחשק לי לעבוד יותר. הייתי חולה שנתיים, ושכחתי איך לעבוד. אני מחכה שבני בן ה-14 יגדל ויירש את העסק, אני מקווה שנותרו לי רק חמש שנות עבודה. אחר כך אעשה את כל מה שלא הורשיתי לעשות עד כה. אני רק מקווה שלא יהרגו אותי בעקבות הראיון הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב