פישר הכריז על מועמדותו ליו"ר קרן המטבע; שטייניץ: סיכוייו לא מזהירים

(עדכון) פישר: "נקרתה בדרכי הזדמנות יוצאת דופן"; שר האוצר: "יוצאים מהנחה שהנגיד יישאר - אנחנו לא נמצאים בשלב של חיפושים"

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

נגיד בנק ישראל, פרופסור סטנלי פישר, הגיש את מועמדותו הרשמית לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית. פישר עדכן את ראש הממשלה ואת שר האוצר בדבר הגשת המועמדות, שאם יזכה בה, יצטרך לפרוש מתפקידו כנגיד בנק ישראל.

שר האוצר יובל שטייניץ אמר הבוקר (א') לגלי צה"ל בהתייחסו למועמדות כי "הסיכויים לא נראים מזהירים. יש מכשולים בדרך. המכשול העיקרי הוא הגיל, והבחירה היא פוליטית. אם הבחירה היתה מקצועית, לא יכול היה להיות מועמד מתאים יותר מסטנלי פישר".

סטנלי פישרצילום: בלומברג

"אנחנו מאחלים לו בהצלחה, ומבחינתנו זה מצב של win win situation. נשמח אם ימשיך אתנו, ומצד שני אם ייבחר, הוא יסייע למדינת ישראל משם. פישר מכהן כבר 6 שנים וחצי, כך שלא מדובר בחוסר יציבות בתפקיד הנגיד".

שטייניץ הוסיף כי "אין לנו שום מועמדים להחליף את הנגיד ועוד רחוק היום מכך. אנחנו לא נמצאים בשלב של חיפושים. אנחנו יוצאים מהנחה שסטנלי פישר יישאר".

פישר שימש בעבר סגן יו"ר קרן המטבע בשנים 1994-2001. המתמודדים העיקריים על התפקיד כעת הם כריסטין לגארד, שרת האוצר של צרפת ואוגוסטין קרסטנס, נגיד הבנק המרכזי של מקסיקו. קרן המטבע תצטרך להצביע על המינוי עד 30 ביוני.

בחירת מנכ"ל קרן המטבע נעשית באמצעות הצבעת נציגים של 187 מדינות. תקנון הקרן קובע, כי גיל המועמדים לתפקיד לא יהיה גבוה מ-65. הנגיד פישר הוא בן 67, ולפיכך תצטרך קרן המטבע לקבל החלטה אם לשנות את התקנון או לפסול את מועמדותו.

שרת האוצר של צרפת, כריסטין לגארד

בהודעתו אמר פישר כי "נקרתה בדרכי הזדמנות יוצאת דופן ולא מתוכננת, ואולי אף בלתי חוזרת, להתמודד על ראשות קרן המטבע הבינלאומית, שלאחר התלבטויות רבות החלטתי שברצוני למצותה. זאת, על אף שמדובר בתהליך מורכב ולמרות החסמים האפשריים.

"החלטתי להתמודד ואני מאמין, כי אוכל לתרום לקרן המטבע הבינלאומית, גורם מרכזי במשק העולמי, וכך גם לתרום לכלכלה הגלובלית בעידן שאחרי המשבר", נאמר בהודעתו של פישר.

המועמדת הנחשבת כרגע למובילה במרוץ לתפקיד היא כריסטין לגארד, שרת האוצר של צרפת. לגארד קיבלה בסוף השבוע את תמיכתן של כמה מדינות אפריקאיות, לאחר שקיבלה תמיכה מפורשת של מדינות האיחוד האירופי, ותמיכה לא רשמית של ארה"ב. למרות זאת, אין ללגארד עדיין את הרוב הנחוץ כדי להבטיח את קבלת התפקיד.

המועמד המוביל השני לתפקיד הוא נגיד הבנק המרכזי של מקסיקו, אוגוסטין קרסטנס. רוב המדינות החברות בקרן המטבע צפויות להחליט רק בשבוע הקרוב על המועמד המתאים, לאחר שהמועמדים יוצגו רשמית בפני מועצת הקרן. ככל הנראה יוגשו שלושה מועמדים למועצת הקרן, שתידרש לבחור ביו"ר החדש עד 30 ביוני.

מדינות אירופה שתומכות בלגארד הן בעלות שליש מכלל הקולות בקרן המטבע. לקרסטנס מובטחת תמיכתה של מקסיקו, המהווה 5% מהקולות. ארה"ב, שלה יש 17% מהקולות, שמרה על עמדה נייטרלית ולא הודיעה על תמיכה במועמד מסוים.

פישר, ללא ספק, זוכה להערכה רבה בחוגים רבים. בשבועות האחרונים, תמכו במועמדותו האפשרית או הזכירו אותו לטובה "וושינגטון פוסט", "אקונומיסט", וכלכלנים אחרים, שהביעו הערכה רבה לפישר, בתור מועמד אפשרי שאיננו "שחקן פנים" של אירופה, ובזכות כישוריו המקצועיים המבריקים, לדברי תומכיו, המצדיקים את מינויו לתפקיד.

העיתונות הבינלאומית וכלכלנים רבים יצאו נגד מועמדותה של לגארד, בתור מישהי שמייצגת את האינטרסים של אירופה. העיתונים המובילים בעולם יצאו מגדרם לשבח את פישר. "נגיד בנק ישראל הוא בעל שילוב יחודי של מומחיות אקדמית מבריקה עם ניסיון בראש מוסדות בנקאיים ומוסדות ברטון וודס (ההסכם בו הוקמו הבנק העולמי וקרן המטבע הבינ"ל) - ועשוי, בתור אזרח אמריקאי, לזכות בתמיכת וושינגטון", נאמר במאמר מערכת של "פייננשל טיימס".

"בהתבסס על כישורים טכניים בלבד, התפקיד צריך היה ללכת למישהו כמו סטנלי פישר, שניהל באופן מבריק את הכלכלה המשגשגת של ישראל. אולם ישראל איננה פופולרית בפוליטיקה העולמית. ויש האומרים שמישהו מהכלכלות המתעוררות צריך לקבל את התפקיד", נכתב במאמר מערכת של "וושינגטון פוסט".

"יש אנשים שיכולים לעשות את התפקיד היטב ואינם שרי אוצר בגוש היורו. סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל ולשעבר מספר שתיים בקרן, הוא בעל ניסיון נרחב בכלכלה בינלאומית ומשברים פיננסיים", כתב אקונומיסט, שציין שמות של כלכלנים נוספים, ממקסיקו וסינגפור, כראויים לתפקיד. עם זאת, כתב כי "אף אחד מהם איננו מושלם: פישר, לדוגמא, מבוגר מדי לפי חוקי הקרן, ויש לו רקורד לא אחיד כסגן יו"ר הקרן. עם זאת, אף אחד מהם איננו בעל ניגוד עניינים כמו של לגארד".

פישר זכה לתמיכה רבה בתור המועמד המתאים ביותר לתפקיד יו"ר קרן המטבע, בסקרים שערכה סוכנות רויטרס ועל ידי גורמים ופרסומים כלכליים אחרים, כמו מגזין "יורומאני". אולם לפי הסקרים הסיכויים הגבוהים ביותר להיבחר הם של לגארד.

שר האוצר, יובל שטייניץ, תומך במועמדותו של פרופ' סטנלי פישר ליו"ר קרן המטבע הבינ"ל. לדבריו, "מצד אחד, נשמח לראות את סטנלי פישר ממשיך בתפקידו החשוב כנגיד בנק ישראל - אך מצד שני, אין ספק שעצם מועמדותו לתפקיד היוקרתי מהווה תעודת כבוד למדינת ישראל ולכלכלתה. תפקיד יו"ר הקרן מתאים לפרופ' פישר כמו כפפה ליד - הן מבחינת השכלתו האקדמית והן מבחינת הניסיון העצום שצבר בקרן המטבע, בבנק העולמי, ובשש השנים האחרונות שבהן הפך לנכס של הכלכלה הישראלית כנגיד הבנק המרכזי. כמי שמייצג את ישראל בקרן המטבע, בכוונתי לתמוך במועמדותו ולסייע להצלחתו".

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים