ישראל במקום ה-3 בקצב התייקרות מחירי הבתים; סימנים למשבר בעולם

גלובל פרופרטי גייד: עלייה ריאלית של 7.8% לישראל ברבעון הראשון; נסיגה במחירים ל-23 מתוך 39 מדינות

סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד
סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד

שוק הנדל"ן למגורים בעולם חווה נסיגה מדאיגה המעלה חששות לחזרה למיתון. לפי אתר גלובל פרופרטי גייד, בשנה שהסתיימה במארס 2011, רק 16 מדינות מתוך 39 רשמו עליות מחירים בעוד 23 המדינות הנוספות רשמו ירידות מחירים.

ישראל נמצאת במקום השלישי בהתייקרות המחירים עם עלייה ריאלית של 7.8% (12.1% נומינלי) בשנה שהסתיימה במארס 2011 לעומת עלייה ריאלית של 15.7% (19.7% נומינלי) בשנה הקודמת. לפני ישראל נמצאות הונג קונג וסינגפור, המנסות לרסן ללא הצלחה את עליות המחירים. במקומות האחרונים נמצאות מדינות עתירות החובות באירופה.

העלייה באינפלציה וברמת הריביות בכלכלות רבות בעולם לא מעודדת תחזיות לשינוי מגמה בטווח הקרוב. עם זאת, נראה כי השוק הגיע לרגיעה מסויימת כאשר התקופה של ירידות המחירים החדות שאיפיינה את שלושת השנים האחרונות הסתיימה.

הנתונים מדאיגים יותר כאשר מסתכלים על הרבעון האחרון שהסתיים במארס לעומת הרבעון הרביעי - 12 מדינות רשמו עליות מחירים בעוד 27 מדינות רשמו ירידות מחירים. לשם השוואה, ברבעון המקביל בשנה שעברה, 20 מדינות רשמו עליות מחירים בעוד 16 רשמו ירידות מחירים.

תל אביב. במקום התשיעי עם 3.4%צילום: תומר אפלבאום

תמונת המצב העגומה באירופה לא מצליחה להשתפר כאשר אירלנד, ספרד ופורטוגל השקועות במשברי חובות רושמות את הירידות הבולטות ביבשת. באירלנד נרשמה ירידת המחירים החדה ביותר מבין המדינות שנמדדו - 13.1% במונחים ריאלים (לאחר ניכוי האינפלציה). גם בספרד נרשמה הרעה כאשר ירידות המחירים הריאליות הגיעו לשיעור של 7.9% לעומת השנה הקודמת בה הגיעו ירידות המחירים לשיעור של 5.8%.

ירידות בביקושים, האבטלה הגבוהה ובטחון הצרכנים הנמוך גרם לבנקים בפורטוגל עתירת החובות לדווח על מעבר לירידות מחירים בשיעור ריאלי של 6.2% לאחר עליות מחירים שנרשמו בשנה הקודמת.

מדינות נוספות באירופה כמו בריטניה וגרמניה חוות התקררות בשוק הדיור. בבריטניה התושבים חוששים מהשקעה בקניית בתים לאור הצעדים העתידיים שעלולה לנקוט הממשלה כדי להתמודד עם הגירעון שלה. גרמניה מדשדשת במקום אך איתנות כלכלת המדינה צפויה להעלות את הביקושים לבתים בחודשים הקרובים.

ההתאוששות הכלכלית במדינות מזרח אירופה מאטה. מכירות הבתים בריגה שבלטביה עלו השנה ב-4.1% בלבד לאחר שבשנה הקודמת רשמו עליות מרשימות של 24.7%. שוק הנדל"ן במדינות אחרות במזרח אירופה כמו סלובניה, קרואטיה ובולגריה, שחוו ירידות חדות בשנה שעברה ממשיכות לרדת גם השנה ומתקשות לצאת ממשבר הדיור.

שוק הנדל"ן העולמי - הרבעון הראשון של 2011

השינוי השנתי במחירי הבתים, באחוזים

השוק האמריקאי לא מצליח להתאושש, הההיצע נותר גבוה והביקוש נמוך. מחירי הבתים רשמו בשנה האחרונה ירידה במונחים ריאלים של 7.5% לפי נתוני הרשות הפדרלית למימון דיור. ירידות המחירים ברבעון האחרון שנגמר במארס לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה היו החמורות ביותר מאז סוף 2008.

מחירי הדיור בהונג קונג, סינגפור, טייוואן ויפן עלו בשנה שהסתיימה במארס האחרון. הונג קונג תפסה את המקום הראשון בהתייקרות המחירים עם עלייה ריאלית של 18.8% אך למעשה מדובר בריסון השוק לאחר שזינק ב-27.9% בשנה הקודמת. אמנם השלטונות בהונג קונג מנסים לרסן את העליות אך הצמיחה המרשימה בשיעור של 7.2% שנרשמה ברבעון הראשון של 2011 מקשה על השלטונות.

שוק הנדל"ן בשנחאי שבסין רשם ירידה של 3.6% במונחים ריאלים. ממשלת סין מנסה לרסן את עליות המחירים ואת האינפלציה הגואה במדינה. הממשלה העלתה השנה את המקדמה על רכישת בית שני והציגה מסים חדשים על רכישת בתי מגורים בשנחאי ובצ'ונגקינג. גם בבייג'ין ובגואנגז'ו הוטלו הגבלות על רכישות בתים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?