ברננקי: "סיום ההרחבה הכמותית לא צפוי להשפיע על הכלכלה או השווקים"

הבנק הפדרלי העלה את תחזית האינפלציה והוריד את תחזית הצמיחה הכלכלית ל-2011, אולם סיפק תחזית אופטימיות יותר לגבי שיעור האבטלה

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, ערך הערב (ד') מסיבת עיתונאים לאחר פרסום החלטת ריבית של הבנק הפדרלי, בראשונה ב-97 שנותיו של הבנק המרכזי, והראשונה בשלוש מסיבות עיתונאים שיקיים ברננקי השנה.

יו"ר הבנק הפדרלי העריך במסיבת העיתונאים כי סיום תוכנית ההרחבה הכמותית של הבנק בסוף יוני אינה צפויה להיות בעלת השפעה משמעותית על שוקי הפיננסים או הכלכלה, ואמר כי הבנק המרכזי אינו מתכוון להתחיל לצמצם את היקף הנכסים במאזניו עם תום התוכנית אלא להשקיע מחדש כספים שיתפנו עקב סיום תקופת אג"ח ברכישת אג"ח חדשות. לדבריו, החלטה על הפסקת ההשקעה מחדש של כספים שיתפנו, לכשתתקבל, תהיה צעד שיבשר על מדיניות מוניטרית מצמצמת. "לכן יהיה עלינו לקבל על ההחלטה על סמך התחזיות, ועל סמך הערכתנו עד כה ההתאוששות בת קיימא, וכן על בסיס המצב בתחום האינפלציה", אמר. ברננקי נשאל במסיבת העיתונאים לגבי אפשרות לתוכנית הרחבה כמותית שלישית, ואמר כי רמת האינפלציה הופכת תוכנית כזו "לפחות אטרקטיבית בשלב זה".

ברננקי נשאל במסיבת העיתונאים לגבי מה הגדרתו למונח "תקופה ממושכת" בו משתמש הבנק המרכזי לגבי תחזיתו לפרק הזמן בו יותיר את הריבית בארה"ב הנמוכה, ואמר: "אינני יודע כמה זמן יחלוף עד שנתחיל במדיניות מוניטרית מצמצמת. נעקוב מקרוב האם ההתאוששות היא בת קיימא, ונבחן גם מקרוב את מצב שוק התעסוקה". לדבריו, משמעות הביטוי "תקופה ממשוכת" משמעו מספר קטן של פגישות ריבית של הבנק הפדרלי, הנערכות מדי שישה שבועות.

בה בעת, הבנק הפדרלי העלה את תחזית האינפלציה והוריד את תחזית הצמיחה הכלכלית לשנה הנוכחית, אולם סיפק תחזית אופטימיות יותר לגבי שיעור האבטלה. עם זאת, במסיבת העיתונאים שב והדגיש ברננקי כי התגברות הלחצים האינפלציוניים היא תופעה "חולפת". יו"ר הבנק הפדרלי הודה כי עליית מחירי הדלק היא "התפתחות רעה ביותר", אולם העריך כי עליית מחירי הדלק אינו צפויה להימשך. ביחס לצמיחה, אמר ברננקי כי כלכלת ארה"ב צמחה ככל הנראה בשיעור נמוך מ-2% ברבעון הראשון של השנה.

הבנק המרכזי צופה כעת צמיחה של 3.1%-3.3% בתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.4%-3.9%, אך עדיין מעל לתחזיות הכלכלנים לצמיחה של 2.9%. בחזית האינפלציה, צופה הבנק הפדרלי מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE), המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה, יעלה השנה בשיעור של 2.1%-2.8% לעומת תחזית קודמת מחודש ינואר לאינפלציה של 1.3%-1.7%. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, צפוי לעלות השנה ב-1.3% עד 1.6% לעומת תחזית קודמת לעלייה של 1% עד 1.3%. עם זאת, שיעור האבטלה צפוי לרדת השנה לרמה של 8.4% עד 8.7% לעומת תחזית קודמת לאבטלה של 8.8%-9%.

תחזיות הבנק הפדרלי לשנת 2012 נותרו כמעט ללא שינוי, ומדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית צפוי לעלות בין 1.3% ל-1.8% לעומת תחזית קודמת של 1%-1.5%. כלכלת ארה"ב צפויה לצמוח שנה הבאה ב-3.5% עד 4.2% ובטווח של 3.5%-4.3% בשנת 2013.

ההשלכות של החלטות הבנק הפדרלי לחודש ינואר 2011

ברננקי התייחס גם למצבו של הדולר, ואמר כי היחלשות המטבע האמריקאי משקפת בין השאר את יציאתם של משקיעים שראו בדולר מקלט במהלך המשבר הפיננסי מהשקעתם בדולר, והוסיף כי דולר חזק הוא אינטרס של ארה"ב ושל העולם כולו.

ברננקי התייחס גם להורדת תחזית דירוג האשראי של ארה"ב על ידי חברת S&P, והביע תקווה כי הורדת התחזית תעודד את הממשל בארה"ב לפעול לצמצום הגירעון בתקציב. התמודדות עם הגירעון בתקציב צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות, לדבריו.

"תוכנית ההרחבה תימשך"

הבנק הפדרלי בארה"ב הותיר ביום רביעי כצפוי את הריבית ללא שינוי ושב והכריז כי תוכנית ההרחבה הכמותית השנייה של הבנק המרכזי תימשך כמתוכנן עד סוף חודש יוני. האינפלציה בארה"ב צברה תאוצה והתאוששות הכלכלי נמשכת בקצב מתון, אולם הבנק המרכזי עדיין מעריך כי התגברות האינפלציה היא זמנית בלבד וכי מצבו של שוק התעסוקה עודנו מקור הדאגה העיקרי, נאמר בהודעת הסיכום בתום ישיבתה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC).

"התאוששות הכלכלה נמשכת בקצב מתון והתנאים הכלליים בשוק העבודה משתפרים בהדרגה", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי. "העליות במחירי האנרגיה וסחורות אחרות גרמו להתגברות האינפלציה בחודשים האחרונים", נכתב בהודעה, אולם הבנק המרכזי צופה כי "השפעות אלו יהיו חולפות".

"שיעור האבטלה ממשיך להיות גבוה, ומדדי האינפלציה ממשיכים להיות נמוכים במידת מה ביחס לרמות שנתפסות על ידי הוועדה ככאלה שתואמות בטווח הארוך את המנדט הכפול של הוועדה ליציבות מחירים ותעסוקה מרבית", נאמר בהודעת ועדת השוק הפתוח.

הבנק הפדרלי חזר על נוסח הודעתו בפגישות קודמות לפיו הריבית בארה"ב תישאר בשפל הנוכחי של 0%-0.25% לפרק זמן ממושך, לאחר שהוריד אותה לרמה זו בדצמבר 2008. עם זאת, הבנק המרכזי הותיר פתח לשינויים בהיקף החזקותיו באג"ח ממשלתיות אמריקאיות ואג"ח מגובות משכנתאות כאשר הוסיף כי יבצע התאמות בהיקף החזקותיו לפי הצורך. החלטת הבנק הפדרלי היום התקבלה פה אחד - זו הפגישה השלישית ברציפות.

המדיניות המרחיבה של הבנק הפדרלי, במסגרתה ירכוש הבנק הפדרלי אג"ח ממשלתיות ואחרות בהיקף של 600 מיליארד דולר כדי להגדיל את היצע הכסף, נועדה לתמוך בכלכלת ארה"ב ולסייע בדרבון צמיחתה. התוכנית נועדה להותיר את הריביות בארה"ב נמוכות לעודד את הצריכה הפרטית ולתמוך בצמיחת הכלכלה. אולם מבקרי התוכנית טוענים כי ההוצאות המוגברות של הבנק המרכזי הגדילו את הסיכון להתגברות האינפלציה.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?