אין צידוקים להעלאת הריבית באירופה

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

>> במהלך המשבר הפיננסי האחרון, שתחילתו בשוקי הנדל"ן סביב העולם ואחריתו משבר כלכלי גלובלי שהוליד משבר חובות עצום באירופה, הטיעון המקובל ביותר היה שהמשבר נגרם בגלל הריבית הנמוכה שהיתה בשנים שקדמו למשבר. ריבית נמוכה נתפשה כאם כל חטאת, ואפילו בלבו של המשבר, הורדות הריבית שביצעו הבנקים המרכזיים כדי להציל את הכלכלה, עוררו כלכלנים רבים לשאול מתי הריבית תועלה בחזרה ולהזהיר מפני התהוות משבר חדש.

המשבר הגלובלי התברר כממושך וכואב. המרכזים שלו- שוק הנדל"ן האמריקאי ומאזני הממשלות באירופה ובארה"ב - ממשיכים לדמם קשות. על רקע זה, העלאת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה ביום חמישי האחרון עוררה תגובות שליליות, בעיקר מצד פרשנים - אפילו אלה שמזהירים מהיווצרות משבר נוסף, כמו נוריאל רוביני, פרופ' לכלכלה ונביא זעם ידוע.

הסיבה להעלאת הריבית היא העלייה ברמת האינפלציה בגוש היורו. הבנק המרכזי של אירופה ממונה בעיקר על שימור יציבות המחירים. לדעתו, התייקרות הסחורות והמזון היא סיבה מוצדקת להתחיל בהעלאות ריבית גם בשעה שמדינות שתחת חסותו נמצאות במיתון, משבר פיננסי ואבטלה כבדה. הבנק אחראי לקביעת הריבית עבור כל גוש היורו, אמרו המצדדים בהעלאת הריבית. לא רק אירלנד, ספרד ופורטוגל האומללות הן בראש דאגותיו, אלא גם גרמניה והולנד המשגשגות.

ואולם ניתוח של חברת הייעוץ הבריטית פאתום, שהגיע לידי העיתון "אובזרוור", מראה כי בגלל שהריביות על ההלוואות שניתנו ליוון ואירלנד במסגרת חילוצן על ידי האיחוד האירופי צמודות לריבית של הבנק המרכזי, הרי שאם תתבצע סדרת העלאות ריבית, הן - וכעת גם פורטוגל - יגיעו לחדלות פירעון. עם העלאת הריבית עלולות לעלות גם תשואות האג"ח של מדינות אחרות שבקשיים, כמו ספרד. התייקרות כזו עלולה לדחוף אותן להיזדקק לסיוע.

כמובן יש שסבורים כי חדלות פירעון באירופה היא עניין בלתי נמנע, וכי ככל שיקדימו ממשלות הפריפריה להגיע להסדר חובות, כך ייטב. ואולם השיקול של הבנק המרכזי נראה עדיין בעייתי מאוד, בייחוד כשמביאים בחשבון שאינפלציית הליבה באירופה אינה גבוהה, ושהצמיחה של גרמניה עצמה, אף שהגיעה לשיא של 4% ברבעון הרביעי של 2010, היתה רק שני רבעונים לפני כן שלילית.

להעלאת הריבית בעיתוי הנוכחי יש השפעות שליליות גם על הצרכנים, חייבי משכנתאות, משקיעים ועל המגזר העסקי. היא מרחיבה את הפער בין המדינות היציבות והעשירות, לבין הכלכלות האומללות שנאבקות במשבר שסופו לא נראה לעין. יתר על כן, אם היא רק אות הפתיחה לשרשרת העלאות ריבית, היא תחמיר את המשבר בגוש היורו, ואולי אף תביא לפירוקו.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות