בורסות אירופה סגרו שבוע שלישי ברציפות של עליות; עלו ביותר מ-5% מתחילת השנה

אתונה זינקה השבוע ב-6% עקב מיזוגים במגזר הבנקאי; מגזרי הכרייה והבנקאות רשמו היום ירידות

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד הלפרן

בורסות אירופה נסוגו משיא של שנתיים וחצי, אך השלימו עלייה שבועית שלישית ברציפות, לאחר שהבנק המרכזי של סין הודיע על צעדים נוספים לצמצום היקף האשראי בכלכלה השנייה בגודלה בעולם, ובעקבות דבריו של בכיר בבנק המרכזי של אירופה לפיהם יתכן שיהיה צורך להעלות את הריבית בגוש היורו. מגזרי הכרייה והבנקאות הובילו היום את הירידות.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט עלתה ב-0.3%; פאריס הוסיפה 0.1%. בורסת אתונה זינקה ב-3.2%, בדרכה לקפיצה שבועית של כמעט 6%, על רקע פעילות מיזוגים ורכישות במגזר הבנקאי של יוון. מדד יורו סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר נסגר שלשום ברמתו הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2008 נסוג ב-0.1%, אולם בסיכום שבועי עלה ב-1% - עלייה שבועית שלישית ברציפות. מתחילת השנה, עלה המדד ביותר מ-5%.

בנקים אירופיים לוו אתמול מתוכנית החירום של הבנק המרכזי של אירופה 16 מיליארד יורו, הסכום הגבוה ביותר מאז יוני 2009 והיום השני ברציפות בו לוו סכומים גבוהים בהרבה מהרגיל מהבנק המרכזי. העלייה החדה בהיקף ההלוואות שמעניק הבנק לבנקים הובילו סוחרים באירופה לחשוש כי בנק או מספר בנקים בגוש היורו סובלים מקשיי מימון חמורים.

לפי נתוני הבנק המרכזי של אירופה (ECB), לוו אתמול הבנקים 16 מיליארד יורו מתוכנית מימון החירום של הבנק, לעומת 1.2 מיליארד יורו יומיים לפני כן. שלשום לוו הבנקים יותר מ-15 מיליארד יורו. הבנק המרכזי לא פירט אילו בנקים קיבלו את ההלוואות וסירב להסביר את העלייה החדה בהיקפן. בנקים צריכים לשלם ריבית הגבוהה ב-0.75% מהריבית בגוש היורו אם הם לוקחים הלוואות מתוכנית החירום.

העלייה החדה בהיקף ההלוואות שלוקחים הבנקים באירופה מה-ECB הובילו סוחרים ביבשת להעריך כי בנק גדול או מספר בנקים בגוש היורו סובלים מקשיי מימון חמורים, או שמדובר בבנק שבטעות לא לווה מספיק במכרז השבועי הרגיל של ה-ECB. "אנו מעריכים כי מדובר בבנק או מספר בנקים שלא מסוגלים ללוות בריבית סבירה בשוק הפתוח", אמר סוחר אירופי. סוחרים אחרים העריכו כי הסיבה לתופעה היא טעות מסחר, או "אצבע שמנה" כפי שהיא מכונה.

חבר מועצת הנגידים של הבנק המרכזי של אירופה, לורנצו ביני סמאגי, אמר היום כי יתכן שהבנק המרכזי יאלץ להעלות את הריבית בגוש היורו בשל התגברות הלחצים האינפלציוניים בעולם, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג. "בעוד הכלכלה מתאוששת בהדרגה והלחצים האינפלציוניים הגלובליים גוברים, יש לבחון את מידת המדיניות המוניטרית המרחיבה, ובמקרה הצורך, להכניס בה תיקונים", אמר שלשום ביני סמאגי בראיון דואר אלקטרוני לסוכנות הידיעות בלומברג.

עוד אמר כי השפעת עליית מחירי הסחורות בעולם על האינפלציה היא בלתי נמנעת, וכי העלייה "היא אתגר מפתח עבור המדיניות המוניטרית כדי למנוע גלישה שלה ולשמור על תחזית האינפלציה ברמה הרצויה". "לשם כך, נדרשת יכולת לנקוט בצעדי מנע", הוסיף.

דבריו של ביני סמאגי מצביעים על דאגת בכירי הבנק המרכזי של אירופה לגבי התגברות האינפלציה, אשר כבר חצתה את מגבלת האינפלציה של הבנק המרכזי שהיא 2%, ונמצאת ברמתה הגבוהה ביותר זה למעלה משנתיים. "המשך ייצוב תחזיות האינפלציה הוא חיוני", אמר ביני סמאגי. הבנק המרכזי של אירופה הותיר את הריבית בשפל של 1% זה כמעט שנתיים, בניסיון לתמוך בהתאוששות גוש היורו מהמיתון.

מדד המחירים ליצרן בגרמניה זינק ב-1.2% בינואר, לעומת דצמבר, פי 2 מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.6% במדד. שרי האוצר של מדינות הג'י-20, שייפגשו היום בפאריס, ידונו בשורה של צעדים לבלימת ההאצה באינפלציה העולמית, לאחר עלייה במחירי המוצרים ברחבי העולם שאילצה מדינות רבות להעלות ריביות והעלתה חששות בנוגע ליציבותה של ההתאוששות הכלכלית מהמשבר.

מוקדם יותר היום באסיה, הבנק המרכזי של סין הודיע היום על העלאת שיעור הרזרבות שנאלצים הבנקים המסחריים במדינה לקחת כנגד ההלוואות שהם מעניקים ב-0.5%, במטרה להפחית את קצב ההלוואות של הבנקים, לבלום את ההאצה באינפלציה ולמנוע היווצרות של בועות נכסים. לאחר ההעלאה, שתיכנס לתוקף ב-24 בפברואר, יידרשו הבנקים להחזיק ברזרבות של 19.5% כנגד ההלוואות שהעניקו, הודיע הבנק המרכזי הסיני. המהלך, לפי כלכלני ברקליס, צפוי לצמצם את הנזילות בשוק הסיני ב-360 מיליארד יואן (55 מיליארד דולר).

הדרישה כי הבנקים בסין יגדילו את הרזרבות הגיעה לאחר שההאצה באינפלציה במדינה הובילה לשלוש העלאות ריבית בתוך ארבעה חודשים ובעקבות העלייה החדה במחירי הבתים, שעלו ב-68 מתוך 70 ערים בינואר, גם לאחר שממשלת סין נקטה בשורה ארוכה של צעדים בשנה האחרונה כדי לצנן את הפריחה בשוק הדיור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?