התאגידים מרוויחים - העובדים נמקים והבחירות בפתח

עמוד השדרה של אמריקה לא יושב במטה הבנקים הגדולים

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

כבר שנה שהכלכלה האמריקאית אינה במיתון. רווחי התאגידים מזנקים ומתקרבים לשיא של 2007. עלויות המימון של ארה"ב - הריבית שהיא משלמת לנושיה על האג"ח שלה - צנחו. כלכלנים - שקולם נפל על אוזניים ערלות - מעניקים לנשיא ברק אובמה, שנתיים מתחילת כהונתו, לקרדיט רב על כך שהציל את ארה"ב משפל כלכלי גדול ומשבר איום בפעולותיו הנחרצות עם כניסתו לתפקיד.

ולמרות כל זאת, מצב הרוח הלאומי בארה"ב נמצא בשפל. המפלגה של הנשיא המכהן - הדמוקרטים - עומדת לספוג תבוסה משפילה בבחירות לקונגרס. התמיכה באובמה נמצאת בשפל.

עמוד השדרה של אמריקה אינו בגורדי השחקים שבהם יושבים מטות הבנקים הגדולים, הוא לא במשרדי החלל הפתוח של מהנדסי עמק הסיליקון והוא לא בקומות המסחר של הבורסות בוול סטריט. הוא נמצא במפעלי תעשייה, שפיטרו מאות אלפי עובדים; הוא נמצא ברבבות עסקים קטנים, שלא מקבלים מימון מהבנקים שקופצים את ידיהם; הוא נמצא בקומות הביניים של חברות קטנות וגדולות, שפיטרו עובדים מבוגרים המפרנסים משפחות.

עמוד השדרה הזה כואב היום, כי במשך שניים-שלושה עשורים כורסם שכרו ונשחקו השירותים הבסיסיים שהוא מקבל - רווחה, בריאות וחינוך. הוא סחב על גבו את הכלכלה הגדולה והמפוארת בעולם, הוא סייע לייעל אותה והגביר את פריון העבודה שלה. עשרות שנים של שחיקת השכר הריאלי של המעמד הבינוני בארה"ב, שחלה במקביל לצבירת עושר מדהימה במאיון העליון שלה, הובילו את ארה"ב למקום הזה. במקום הזה יכול אובמה - נשיא רפורמטור עם אג'נדה שתומכת במעמד הבינוני, בחלוקה צודקת יותר של העושר והמשאבים וחיזוק החלשים - רק להפסיד, בתור "קומוניסט" מימין, או כמי שלא עשה דיו כדי לפרק את אוליגרכיית הבנקאים, משמאל.

שלא יהיה ספק לאף אחד - הימין הרפובליקאי על רוב גווניו לא מציע פתרון. הוא ניהל ציד מכשפות נגד הממשל כמו חבורת עכברושים שמתמרדים נגד קפטן הספינה שלהם על ידי כרסום חורים והטבעתה, משום שיעד הספינה לא יאה בעיניהם. ולאחר שהם ינצחו בבחירות בקונגרס, הם ימשיכו לנהל קמפיין אנטי: לא כזה שחותר להשיג דבר מה, אלא כזה שפועל רק לסכל את מהלכי המחנה היריב.

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות