קטר הצמיחה של העיתונים בארה"ב: ההכנסות מהגירסה האינטרנטית

הירידה בתפוצת העיתונים האמריקאיים מתמתנת, אך ממשיכה לצנוח ■ ההכנסות מפרסום בגיסה המודפסת הגיעו ברבעון השני לשפל שלא נרשם מאז 1983 ■ אך נתח ההכנסות מפרסום מקוון רק גדל והולך ■ ב"ניו יורק טיימס", למשל, הן כבר תופסות כשליש מההכנסות מפרסום

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית דומקה
רונית דומקה

תפוצת העיתונים בארה"ב המשיכה לרדת במחצית השנה האחרונה, אך קצב הירידה היה המתון ביותר שנרשם זה שנתיים. כעת נראה כי העיתונים הגדולים מסתמכים יותר מתמיד על הכנסות מפרסום בגרסאות המקוונות שלהם.

על פי נתוני הלשכה לחישוב תפוצת העיתונים (ABC), התפוצה בארה"ב ירדה ב-5% בששת החודשים שהסתיימו ב-20 בספטמבר, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. תפוצת עיתוני סוף השבוע ירדה ב-4.5%. הפעם האחרונה שבה נרשמה ירידה מתונה כל כך היתה במחצית השנה שבין אפריל לספטמבר 2008, אז ירדה תפוצת העיתונים ב-4.6%.

הירידה בתפוצה במחצית השנה האחרונה לא היתה חדה כמו במחצית השנה שהסתיימה במארס, אז נפלה תפוצת עיתוני סוף השבוע ב-8.7%, בעוד שהעיתונים היומיים רשמו ירידה של 6.5% בתפוצתם.

מבין 25 העיתונים הגדולים בארה"ב, רק "דאלאס מורנינג ניוז ו"וול סטריט ג'ורנל", שבבעלות ניוז קורפ של רופרט מרדוק, דיווחו על עלייה בתפוצה. ה"ג'ורנל" רשם עליה של 1.8% - לממוצע יומי של 2.06 מיליון עותקים, ונותר העיתון היומי המוביל בארה"ב.

נתוני התפוצה כוללים מנויים מקוונים בתשלום. ה"ג'ורנל" הרוויח בתחום זה, משום שהוא גובה כסף בעבור גישה לידיעות באתר, בעוד שאתריהם של רוב המתחרים עדיין מאפשרים גישה בחינם. ל"ג'ורנל" 450 אלף מנויים מקוונים בתשלום.

במקום השני, אחרי ה"ג'ורנל," ניצב "USA טודיי", שתפוצתו היומית הממוצעת ירדה ב-4% והסתכמה ב-1.8 מיליון עותקים. לפי נתונים אלה, "USA טודיי" היה העיתון המודפס הנקרא ביותר בארה"ב במחצית השנה האחרונה.

"ניו יורק טיימס", העיתון השלישי הנפוץ בארה"ב, רשם ירידה של 6% בתפוצה היומית - לממוצע של 877 אלף עותקים. תפוצתו של "לוס אנג'לס טיימס" ירדה בכ-9% ל-600,449 עותקים, ואילו "וושינגטון פוסט" רשם ירידה של 6.5% ל-545,345 עותקים בממוצע.

לאור האי-וודאות הכלכלית השוררת בארה"ב והירידה בתפוצה, עתיד העיתונות המודפסת עדיין לוט בערפל. סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הורידה החודש את תחזיתה לענף העיתונות בארה"ב - מיציבה לשלילית. הסוכנות מסרה כי היא צופה שהכנסות העיתונים יירדו ב-5%-6% ב-2010 - ירידה שתוחרף ליותר מ-10% ב-2011. עם זאת, הירידה בהכנסות לא צפויה להיות גרועה כמו ירידה של 22% שנרשמה בשנה שעברה. "למרות העצירה בירידת ההכנסות מפרסום בעיתונות, ההידרדרות בענף צפויה לחזור לחזית בטווח הארוך", טוען ג'ון פוצ'אלה, סגן נשיא במודי'ס, שהוסיף כי הסיבה העיקרית לכך היא האי-וודאות הכלכלית.

אחד האתגרים הגדולים העומדים כיום בפני העיתונים הוא יצירת הכנסות מתוכן מקוון. עיתונים החלו לפרסם חדשות באינטרנט באמצע שנות ה-90 כשהבינו שלנוכח הירידה בתפוצה, הגעה לקוראים נוספים באמצעות האינטרנט תסייע להם להניב הכנסות מפרסום על מנת לפצות על הירידה.

בתקופת המשבר הכלכלי העולמי נרשמה ירידה חדה בהכנסות העיתונים מפרסום. איגוד העיתונים האמריקאי (NAA) דיווח בחודש שעבר כי ההכנסות מפרסום בעיתונות המודפסת ירדו ב-7.6% ברבעון השני, והסתכמו ב-5.69 מיליארד דולר - ההכנסות הנמוכות ביותר בעבור רבעון שני מאז 1983. עם זאת, הירידה בהכנסות התמתנה, לאחר שברבעונים הקודמים נרשמו ירידות של עשרות אחוזים. הכנסות העיתונים מפרסום באינטרנט, לעומת זאת, עלו ב-14% ל-743.9 מיליון דולר, לאחר שברבעון הראשון נרשמה צמיחה של 5%.

"למרות אווירה תחרותית ביותר, הצמיחה בפרסום באינטרנט התאוששה ביותר מ-10% בעוד שהירידה בהכנסות המסורתיות ממשיכה להיות מתונה, ככל שההתאוששות מתקדמת", אמר ג'ון סטורם, מנכ"ל NAA. "האינטרנט מהווה כיום כמעט 12% מכלל ההכנסות מפרסום של עיתונים".

הכנסות ה"ג'ורנל" מפרסום דיגיטלי עלו ברבעון שהסתיים בספטמבר ביותר מ-29% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בעוד שההכנסות מפרסום בדפוס עלו ביותר מ-21%. לשם השוואה, בעבור אותה תקופה עלו הכנסות "ניו יורק טיימס" מפרסום דיגיטלי ב-14.6%, בעוד שהכנסותיו הכלליות מפרסום ירדו ב-1%. הפרסום הדיגיטלי ב"ניו יורק טיימס" מהווה כיום 27% מכלל הכנסות העיתון מפרסום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט