הדולר נחלש בעקבות הודעת הבנק הפדרלי; היורו מעל 1.39 דולר

הדולר שוב מתקרב לשפל של 15 שנים מול הין היפני; נחלש ב-0.8% מול הפרנק השווייצי

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

הדולר נחלש מול היורו בראשונה זה שלושה ימים ומתקרב לשפל של 15 שנים מול הין היפני, לאחר שהבנק הפדרלי בארה"ב אותת על כוונתו ליישם תוכנית שנייה של הרחבה כמותית בזמן הקרוב. הדולר נחלש ב-0.3% מול היורו לשער של 1.3918 דולר ליורו. המטבע האמריקאי מאבד 0.4% מול הין היפני לשער של 81.754 ין לדולר - מרחק של פחות ממחצית הין משער של 81.39 ין לדולר שאליו נפל אתמול, שהיה הנמוך ביותר מאז חודש אפריל 1995.

מול הפרנק השווייצי נחלש הדולר ב-0.8% לרמה של 97.73 סנט לפרנק. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.2% לרמה של 77.32 נקודות.

בכירי הבנק הפדרלי הביעו נכונות ליישם תוכנית שנייה של הרחבה כמותית בארה"ב תוך זמן קצר, והתמקדו ברכישות של אג"ח ממשלתיות אמריקאיות והעלאת תחזיות האינפלציה כאמצעים לתמוך בהתאוששות כלכלת ארה"ב. כך עולה מפרוטוקול ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שהתקיימה בחודש שעבר, אשר פורסם היום.

קובעי המדיניות "רצו לבחון עוד מה המסגרת היעילה ביותר להתאים ולהעביר צעדים נוספים שתכליתם להמריץ את הכלכלה", נאמר בפרוטוקול הישיבה שהתקיימה ב-21 בספטמבר. "רבים ממשתתפי הישיבה ציינו כי הצמיחה הכלכלית ממשיכה להיות נמוכה מדי כדי להבטיח התקדמות מספקת לצמצום האבטלה, וגם כי אם האינפלציה תמשיך להיות נמוכה לאורך זמן מיעדי הבנק המרכזי, יהיה מקום לספק מדיניות מוניטרית מרחיבה נוספת", נכתב בפרוטוקול.

"משתתפי הישיבה דנו במספר דרכים אפשריות ליישום מדיניות מרחיבה נוספת, אך התמקדו בעיקר ברכישות נוספת של אג"ח ממשלתיות ארוכות ובצעדים אפשריים שתכליתם להשפיע על תחזיות האינפלציה".

הבנק הפדרלי גם הוריד את תחזית הצמיחה של ארה"ב זו הפגישה השלישית ברציפות, וצופה כעת כי התוצר עתיד לצמוח בקצב נמוך משהעריכו עד כה במחצית השנייה של שנת 2010 ובשנה הבאה, נכתב בפרוטוקול.

בהודעת הבנק הפדרלי שפורסמה בחודש שעבר בעקבות הישיבה, נאמר כי הבנק המרכזי נכון "לספק הרחבה נוספת לפי הצורך כדי לתמוך בהתאוששות הכלכלה ולהשיב את האינפלציה, לאורך זמן, לרמות התואמות את יעדי הבנק המרכזי".

הודעת הבנק חיזקה את ההערכות כי הבנק הפדרלי נערך לקראת תוכנית שנייה של הרחבה כמותית (quantitative easing), כלומר רכישת אג"ח ממשלתיות על ידי הבנק המרכזי במימון הדפסת כסף. לפי הערכות כלכלנים, הרכישות עשויות להתבצע על פני תקופה של כשנה ולהיות בהיקף של בין 500 מיליארד דולר ל-1.5 טריליון דולר.

שערי מט"ח
דולר/שקל
יורו/שקל
דולר/ליש"ט
דולר/יורו
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?