קרלי פיורינה לא עוצרת לאחר שהביסה את הסרטן - היעד הבא: סנאטורית קליפורניה

בפגישת מכירות עם חבורת גברים שחצנים, היא הופיעה כשגרביים מגולגלים תחובים במכנסיה והצהירה כי הציוד שלה אינו נופל משלהם ■ האשה שהגיעה גבוה יותר מכולן בסולם התאגידי של ארה"ב מתמודדת על מושב בסנאט ויודעת בדיוק איך לשפר את המצב הכלכלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ניו יורק טיימס

ביום אביב בהיר עלתה קרלי פיורינה לבמה בפלזנטון, קליפורניה, בארשת הפנים המחויכת והרעבה של מישהי שלא רק בטוחה שתתקבל בתשואות, אלא גם בונה עליהן. כנראה שאין קהל טוב יותר לנאום הזועם שהיא עמדה לשאת מאותם אלפי מורדים שהתכנסו למסיבת תה מיוחדת בסמוך לסן חוזה. ואין ספק שהתאריך היה אופטימלי: ה-15 באפריל. יום של תשלום מסים.

פיורינה פתחה בשפע של נתונים מספריים לגבי החוב הלאומי, ואז המשיכה במתן דוגמאות למה שבעיניה היא התערבות ממשלתית מוגזמת, והצהירה: "הממשלה הפדרלית היא לא זו שיוצרת את החלום האמריקאי, אך הממשלה הפדרלית יכולה ללא ספק להרוס את החלום האמריקאי". הקהל הריע.

"אתם יודעים", היא המשיכה, "חייתי את החלום האמריקאי". בכך ביצעה פיורינה מעבר חלק לגרסה המקוצרת של הביוגרפיה המקצועית שלה: תואר במדעי הרוח מאוניברסיטת סטנפורד; תקופה קצרה של לימודי משפטים; עבודה פקידותית; ואז, זינוק מסחרר בסולם התאגידי, שבשיאו כיהנה חמש שנים כמנכ"לית HP, התפקיד הבכיר ביותר שמילאה אשה בעולם התאגידי של ארה"ב. בשלוש מלים - פיורינה עשתה היסטוריה.

עכשיו היא מנסה לבנות קריירה פוליטית. היא מועמדת המפלגה הרפובליקאית במדינת קליפורניה למושב בסנאט של ארה"ב, ומתמודדת מול הצירה הדמוקרטית ברברה בוקסר, המאיישת את התפקיד ב-18 השנים האחרונות. לא רק בפני הנוכחים במסיבת התה, אלא גם בפני הרפובליקאים והתושבים שיצביעו ב-8 ביוני, פיורינה מציגה את עצמה כאשת עסקים ולא כביורוקרטית, המסוגלת ליישם את התובנות של המגזר הפרטי לשיפור המצב הכלכלי הקשה.

הזדמנות להוכיח את עצמה

גם ב-1999, כשמונתה פיורינה לראשות HP, היא התקבלה בתשואות. אך השמחה חלפה תוך זמן קצר על רקע קיצוצים בכוח האדם שביצעה בחברה, בשל הכישלון בעמידה בתחזיות הרווח והירידה במחירי המניה. היא נתקלה בזלזול מצד משפחות היולט ופקרד, שניסו להתנגד למיזוג של HP עם קומפאק; ופוטרה ב-2005, בשיאה של מלודרמה תאגידית מתועדת היטב. מקומה בהיסטוריה העסקית שמור, אך כעת הוא מופיע עם כוכבית לצדו. היא אמנם טיפסה גבוה יותר מכל אשה אחרת לפניה, אך גם הנפילה היתה קשה וכואבת יותר.

עבור פיורינה, 55, מושב בסנאט יהיה יותר מעוד אתגר. יהיה זה אופק חדש, סיום אופטימי יותר, ואפילו אישור לידע העסקי המקצועי שלה, משום שהיא מתמודדת לבחירות בעת שהכלכלה היא התחום החשוב ביותר שנמצא על הפרק, במדינה שבה שיעור האבטלה גבוה מ-12%.

"כעת, בפוליטיקה, היא יכולה להוכיח שצדקה לאורך כל הדרך", אומר טום פרקינס, משקיע הון סיכון מעמק הסיליקון שכיהן בדירקטוריון HP כשפיורינה הובילה את החברה, ופעל לפיטוריה. הוא טוען כי הדבר היה הכרחי בזמנו, אך שבדיעבד, היא ראויה לקרדיט על החייאת הלווייתן הרופס שלו נהפכה HP. "אם היא יכולה להיכנס למצב דומה בוושינגטון ולסדר את העניינים ולהתקדם", הוא אומר, "זאת הזדמנות נוספת עבודה להוכיח שיש לה את מה שנדרש".

מה שהופך את מסע הבחירות בקליפורניה למעניין במיוחד הפעם, הוא העובדה שפיורינה אינה אשת העסקים העשירה והמפורסמת היחידה שמתמודדת. המועמדת המועדפת על המפלגה הרפובליקאית להחליף את מושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר היא מג וויטמן, לשעבר מנכ"לית איביי. הבטחותיהן של וויטמן ושל פיורינה דומות: לעשות בממשלה את מה שניסו לעשות בעולם העסקים, כלומר, ליצור עושר. והן מתהדרות באותה אדרת, של מישהי שמגיעה מחוץ לעולם הפוליטי ואוחזת בנקודת השקפה מעשית וחסרת פשרות הנחוצה כדי לשרש את הבזבוז, לאזן את התקציבים ולקצץ את שכבות השומן הממשלתיות.

בקמפיין שלה, נטתה פיורינה לצד הימני של המפה הפוליטית, קראה לביטול הרפורמה בשירותי הבריאות והתחייבה שתתנגד לכל ניסיון להעלות מסים. היא זכתה לתמיכתה של שרה פיילין, שהזכירה למצביעים בקליפורניה כי היעד החשוב ביותר הוא להביס את בוקסר, ואמרה כי פיורינה היא הסיכוי הטוב ביותר שלהם "לשים קץ לאג'נדת הממשלה הגדולה של ננסי פלוסי ושל הארי רייד".

פוחדת מפחדים

פיורינה יודעת איך לתרגם את הניסיון האישי שלה לתובנות פוליטיות ומשתמשת בסיפור שלה לקידום שליחותה. היא עושה זאת גם בממד משמעותי נוסף של הקמפיין שלה: לפני 15 חודשים גילתה פיורינה כי חלתה בסרטן השד. היא סיפרה שאחרי הניתוח, ההקרנות וחודשים של כימותרפיה, הצליחה להתגבר על המחלה. אף כי מתנגדיה ניסו לתקוף אותה מכל זווית אפשרית, הם נמנעו מהערות לגבי המצב הבריאותי שלה.

פיורינה דווקא מרבה לדבר על הסרטן: בנאומים רבים היא סוטה מהנושא ומסבירה כי שערה הקצר הוא תוצאה של הכימותרפיה. "עברתי את החוויה הזאת", היא אמרה על הבמה בפלזנטון, "ואני יכולה להגיד לכם: סנאטורים חדי לשון עם הישגים חקיקתיים עלומים בכלל לא מפחידים אותי. אני אומרת, 'ברברה בוקסר, בואי נראה אותך, בואי נראה אותך'".

הנאום בפלזנטון לא היה הנאום הראשון או האחרון של פיורינה שבו היא מדברת על מה שהפחיד אותה; על מה שכבר לא מפחיד אותה; ועל חשיבות האומץ. נראה כי פיורינה כמעט אובססיסית לגבי פחדים, ונחושה להבהיר שהיא עשויה ללא חת.

באירוע לנשים מנהיגות בסן חוזה, שנערך שעות ספורות לאחר הנאום בפלזנטון, היא סיפרה לקהל שהיו לה "פחדים רבים בחייה", וכי החלה את דרכה כ"ילדה מפוחדת וביישנית", ולמדה ש"כאשר כובשים את הפחדים, מתחזקים ומשתפרים". מארגנות הכנס ביקשו ממנה לתת עצה לנשות עסקים צעירות, והיא אמרה: "ראשית, אל תיכנסו לפאניקה אם אתן פוחדות מעט. כולם חשים פחד בנקודה כלשהי".

כפי שתואר בספר הזכרונות שלה "Tough Choices" (החלטות קשות), פיורינה יודעת איך להטות לטובתה מצבים שגורמים לה לפחוד, כגון פגישת מכירות עם חבורת גברים שחצנים שאותם ריככה בכך שהופיעה כשגרביים מגולגלים תחובים במכנסיה והצהירה כי הציוד שלה אינו נופל משלהם. שנה לאחר גירושיה מבעלה הראשון, היא נישאה בשנית ועזבה את עבודתה ב-AT&T, שם החלה מיד לעבוד כשסיימה ללמוד מינהל עסקים באוניברסיטת מרילנד.

היא עברה לחברה בת של AT&T, לוסנט טכנולוגיות, שם זיכתה אותה הצלחתה המטאורית בכתבת שער במגזין "פורצ'ן". תוך פחות משנה, קיבלה הצעה לעמוד בראש HP. פיורינה נבחרה כדי להחזיר את הזוהר ואת החדשנות למוסד ותיק שאיבד אותן, וגולת הכותרת של מאמציה היתה המיזוג עם קומפאק, שנועד לזעזע את התרבות הארגונית של HP ולהפוך אותה לשחקנית טובה יותר בשוק המחשבים האישיים. מבקרים רבים סברו שהמינוי אינו נחוץ ואינו נבון, ולא חסכו את שבטם. היא הותקפה בשל טעמה היקר בבגדים, תדירות השימוש שעשתה במטוס הסילון של החברה והאופן שבו דאגה להכניס את שמה לפרסומות ולפריטי השיווק של החברה.

HP כיום היא חברה חזקה, אחת מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם. האם יש לתת את הקרדיט לכך לפיורינה, או שמא למנכ"ל החברה הנוכחי, מארק הארד, שהמשיך את מה שהיא החלה והשלים את המיזוג עם קומפאק? שאלה זו נשמעת כבר שנים בחדרי ישיבות ובספרים, אך אין הסכמה בשאלה אם פיורינה תיפקדה בהצלחה. כצפוי, המועמדות שלה למושב בסנאט הופכת את הדיון הזה לרלוונטי מתמיד.

ב-4 באפריל פירסם קרייג בארט, לשעבר יו"ר דירקטוריון אינטל, טור דעה בעיתון "סן חוזה מרקורי" שבו טען כי הגישה של פיורינה היתה "בדיוק הגישה הנכונה לחברה שהעתיד שלה היה עלול להיות שונה לגמרי".

ב-23 באפריל פירסם דייויד פקרד, בנו של אחד ממייסדי החברה, טור תגובה באותו עיתון שבו ציין כי הרווח למניה של החברה נפל בעת כהונתה של פיורינה וכי עובדים רבים פוטרו. הוא אמר שהזוהר האישי, ולא ההיגיון הבריא, הוא שהניע את פיורינה "לרדוף באופן חסר פשרות אחר גודל ונתח שוק".

לאחר שעזבה את HP ערכה פיורינה סבב נאומים יוקרתיים ברחבי העולם, הקימה ארגון צדקה, הצטרפה לכמה דירקטוריונים והחלה להתעניין בממשל ובפוליטיקה. שאיפותיה הפוליטיות התבהרו כשהצטרפה לסייע בקמפיין הבחירות של ג'ון מקיין, כחלק מהנבחרת הכלכלית שלו. באותו קמפיין, היא התבקשה לענות לשאלת עיתונאי ששאל אם שרה פיילין מתאימה לדעתה לנהל תאגיד גדול. פיורינה ניסתה למזער נזקים, וענתה שהיא לא בטוחה שמקיין עצמו יכול לנהל תאגיד גדול. מנהלי הקמפיין של מקיין מיעטו להשתמש בה זמן מה לאחר מכן.

קרב חתולות

הקרב בין פיורינה לבוקסר עומד להיות חגיגה אמיתית. כבר בתחילת הקמפיין הבהירה פיורינה כי תילחם בעוז. שני סרטי הווידאו שפירסמה באתר האינטרנט של הקמפיין היו כה מאיימים, עד שנראו כמעט כמו פארודיות של פרסום שלילי ב"סטרדיי נייט לייב". באחד מהם הוצגה בוקסר כשראשה מנופח כבלון מפלצתי - שנופח על ידי אגואיזם, ליברליזם חסר גבולות ואוויר חם - שמתפוצץ מעל גבעת הקפיטול ומחשיך את נופי קליפורניה, לבהלתם של האזרחים התמימים (מוטיב חוזר בקמפיין של פיורינה).

אך לבוקסר תחמושת משלה. הדמוקרטים הבחינו שפיורינה אוהבת לדבר על נקודת ההשקפה ה"מציאותית" שלה, והבחינו גם שבנוסף לדירה שרכשה בריץ קרלטון בג'ורג'טאון, היא ובעלה מחזיקים אחוזה בת 14 חדרים באחת המובלעות העשירות של לוס אלטוס, קליפורניה, ובנוסף הם מחזיקים יאכטה באורך 21 מטר בסוסליטו. היא עזבה את HP עם מענק פרישה בסך 21 מיליון דולר, וכשדיווחה על הונה כנדרש בוועדת האתיקה של הסנאט, העריכה את שוויה ואת שווי בעלה ב-120-30 מיליון דולר.

באחת השבתות האחרונות התעוררה פיורינה לפני עלות השחר בסקרמנטו. ביחד עם כ-30 שותפים לקמפיין - תחת השלט "קרלי לקליפורניה" - התארגנה החבורה לקראת ריצה משותפת ב"מרוץ למען המרפא", אירוע התרמה למלחמה בסרטן השד.

פיורינה סיפרה כי ביולי שעבר, בסן חוזה, הגיעה לאירוע התרמה דומה שהוביל לאנס ארמסטרונג, אך היתה חלשה מכדי להשתתף. "הייתי ממש באמצע הכימותרפיה", הסבירה. לכן, רק צפרה בשופר הפתיחה והזניקה את 3,000 הרצים.

כעשרה חודשים מאוחר יותר, כשהיא בעיצומו של מרוץ שבו היא משתתפת פעילה, פיורינה מתקשה להסתיר את התרגשותה: "מפתיע עד כמה זה רגשי, אני חייבת לומר שלא ידעתי למה לצפות", אמרה ובעיניה נקוו דמעות.

את המרוץ העבירה הקבוצה בהליכה, ופיורינה צעדה כשהיא אוחזת בידו של בעלה, פרנק. בהמשך איבדה את הסבלנות והרפתה ממנו. כשראתה שצוותה משתרך מאחור וכי הצועדים מתרחקים והולכים מהם, צעקה, "אנחנו מפגרים מאחור! אנחנו מפגרים מאחור!"

בסוף המרוץ היא נראתה רגועה יותר, ואפילו מאושרת. היא קפצה באוויר, הניפה את ידיה והרעיפה חיבוקים לכל עבר. זהו לא קו הסיום שבו היא מתמקדת, אבל לעת עתה הוא מספק.

קרלי פיורינה

גיל: 55

מצב משפחתי: נשואה בשנית

מגורים: לוס אלטוס, קליפורניה

השכלה: תואר ראשון בפילוסופיה ובהיסטוריה באוניברסיטת סטנפורד; תואר שני במינהל עסקים באוניברסיטת מרילנד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?