אסון או הזדמנות כלכלית? המשקיעים לא נבהלים מהמהומות בתאילנד

למרות המהומות האלימות שהובילו למותם של 75 בני אדם ופציעתם של 1,800 איש, המשקיעים הזרים ממשיכים להאמין בכלכלת תאילנד ■ במדינה שמורגלת בסערות פוליטיות, גם עשרות הרוגים ופינוי אלים של מפגינים לא נראה כיותר מעיכוב זמני

אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר

>> עד שהפגנות האופוזיציה האלימות בתאילנד פרצו באמצע מארס וגבו את חייהם של עשרות מפגינים, רשמה כלכלת תאילנד התאוששות מרשימה מהמשבר הכלכלי העולמי. ואז פרצה "המחאה האדומה", כפי שכונה גל ההפגנות האלימות ביותר שהתרחשו בתאילנד מזה 18 שנה, והבעירה את בנגקוק.

עם זאת, מתברר שגם אם בנגקוק בוערת, הכלכלה עצמה צפויה להמשיך לצמוח והמשקיעים לא ממהרים לברוח. אפילו הלהבות וקולות הירי שאפפו השבוע את בנגקוק לא שיכנעו אותם שהמצב הפוליטי הסבוך בתאילנד מסוגל להוציא את הכלכלה ממסלולה. אחרי הכל, מהומות דומות התרחשו במדינה רק לפני שנה. שעה שכוחות הביטחון התאילנדים שומרים על סדר מתוח בבנגקוק ולאחר שאלפי המפגינים החלו לעזוב את המתחם שבו התבצרו בשבוע האחרון, על רקע מגעים מתוחים בין הנהגת האופוזיציה לממשלה, הזהירו כלכלנים כי המחיר הכלכלי עשוי להיות כבד. למרות כניעת מנהיגי המורדים המהומות נמשכו גם בתום העוצר הלילי אתמול וחילופי האש ברובע העסקים בבנגקוק התחדשו. בניינים שונים בעיר הוצתו ועשרות בני אדם נפצעו.

לפי הערכותיו של גורם במועצה הלאומית לכלכלה ולפיתוח, תשעת השבועות שבהם נמשכו המהומות יעלו לכלכלתה של תאילנד 3 מיליארד דולר, או 1% מהתמ"ג. התיירות, שנפגעה קשה בעקבות הטלטלה הפוליטית, אחראית ל-6% מהתמ"ג התאילנדי ולכ-15% מהמשרות בשוק העבודה.

לאור אי-הוודאות השוררת במדינה לאחר מותם של 75 בני אדם במהומות ופציעתם של 1,800 איש, גם עתידה הכלכלי של תאילנד מלא סימני שאלה. הדבר הברור ביותר הוא שהמשך האלימות יסב נזק עצום לכלכלה, יוביל לירידה נוספת והרסנית בתיירות ויפיל את הצריכה הפרטית לשפל. 25 אלף עובדים בבנגקוק, רובם עובדי קמעונות ומלונות, לא יכלו להגיע לעבודה באפריל או הוצאו לחופשה כפויה ללא תשלום. לפי התקשורת התאילנדית, המהומות הובילו לאובדנן של 63 אלף משרות, רובן בתעשיית התיירות, לאחר שמספר המבקרים בתאילנד נפל בשליש בחודש שעבר.

עם זאת, למרות האלימות הקשה ותמונותיהם של המבנים הבוערים - בהם בניין הבורסה - שכיכבו במהדורות החדשות ושיוו לבנגקוק הבוערת מראה של שדה קרב, נראה שלפי שעה המשקיעים ממשיכים לתת אמון בכלכלת תאילנד ורואים את המהומות, שברובן התרחשו ברובע העסקי הבולט במרכז בנגקוק, רק כאיום זמני על יציבותה של הכלכלה התאילנדית.

הבאהט שומר על יציבות

תאילנד, הכלכלה השנייה בגודלה בדרום מזרח אסיה, נחשבת ידידותית ביותר למשקיעים מבין כלכלות האזור. רק בחודש שעבר העלתה הממשלה את תחזית הצמיחה שלה ל-2010 מ-3.3%-5.3% ל-4.3%-5.8%, למרות ההפגנות. לולא ההפגנות, העריך מכון מחקר תאילנדי, הכלכלה היתה נהנית השנה מצמיחה של 6.2%.

"מהחדשות נראה שתאילנד היא אזור אסון, אולם המשקיעים מבדילים את האירועים האלה מהכלכלה ואומרים 'יש בעיות ויהיו עוד הפרעות, אך המדינה תצא מזה וההשקעות והמסחר יימשכו כסדרן'", אמר לבלומברג גורו השווקים המתעוררים מארק מוביוס, המנהל נכסים בסך 34 מיליארד דולר בטמפלטון אסט מנג'מנט. "אני חושב שהגיע הזמן שהמשקיעים יסתכלו על האירועים מנקודת מבט היסטורית. במשך השנים תאילנד סבלה מבעיות כאלה".

כלכלני סטנדרד צ'רטרד ציינו גם הם כי הבאהט שמר על יציבות במהלך הטלטלה הפוליטית בתאילנד, מאחר שהיסודות הכלכליים בתאילנד איתנים באופן יחסי לכלכלות האזור, הודות ליתרות המט"ח הגדולות של הממשלה, העודף המשמעותי בחשבון השוטף והצמיחה הכלכלית המואצת שרשמה המדינה בשנים האחרונות. אף שהמהומות פגעו בתיירות, העריכו כלכלני סטנדרד צ'רטרד, תפקידה בכלכלת המדינה אינה גדול כפי שניתן להסיק מדיווחי התקשורת. המגזרים המשמעותיים ביותר, כמו מגזר האלקטרוניקה שפועל מחוץ לבנגקוק, נותרו ברובם ללא פגע.

קווין גרייס, מחברת המחקר הבריטית קפיטל אקונומיקס, אמר לעיתון "פייננשל טיימס" כי "מצב פוליטי סבוך נתפש כמובן מאליו בתאילנד. הכלכלה הצליחה לצמוח באופן עצמאי. אף שיותר משקיעים הוציאו את כספם מהמדינה, לא היתה הימלטות המונית. המשקיעים הזרים בגישה שקולה ומחושבת למצב".

עם זאת, סופוודי לרטמנאשה, מנהלת קרן הפנסיה הממשלתית של תאילנד, בסך 447 מיליארד באהט (14 מיליארד דולר), אמרה אתמול כי פריצתם של כוחות הביטחון למתחם המבוצר של המפגינים שלשום ופינויים בכוח ירתיעו את המשקיעים ויובילו לירידה ממושכת יותר בשוק המניות ובערכו של הבאהט. "השימוש בכוח אינו פתרון לטווח הארוך. הטינה שתיווצר בעקבות הפינוי עשויה להוביל להישנות של המהומות", אמרה לרטמנאשה.

"תאילנד משנה את פניה"

המשקיעים הזרים משכו בשבועות האחרונים 38.7 מיליארד באהט (כמיליארד דולר) משוק המניות התאילנדי. עם זאת, עדיין מדובר בפחות מ-1.2 מיליארד דולר שהזרימו המשקיעים אל תוך השוק התאילנדי בארבעת החודשים הראשונים של השנה.

לשם השוואה, לאחר קריסת ליהמן ברדרס וההסלמה במשבר הפיננסי העולמי משכו המשקיעים הזרים מהמדינה 5 מיליארד דולר. למרות המהומות, גם בורסת תאילנד עדיין גבוהה ב-4.2% מרמתה בסוף 2009, וב-40% מרמתה במאי 2009.

אך בניגוד למשקיעים, שמסרבים להתרשם מהסערה הפוליטית, התיירים עדיין צפויים להדיר את רגליהם מתאילנד בעתיד הקרוב. ארגון הגג של תעשיית התיירות התאילנדית העריך אתמול כי המגזר יפסיד הכנסות בסך 120 מיליארד באהט בעקבות המהומות. מספר התיירים המבקרים בתאילנד צפוי ליפול ב-10%-20%, לפי הארגון.

"תאילנד משנה את פניה", אמרה לרויטרס בוינה שוקלסקה, פולנייה בת 25 המתגוררת בתאילנד כבר ארבע שנים. "כשהגעתי לכאן לראשונה כתיירת באתי כדי ליהנות מחופשה רגועה במדינה בטוחה. לא ראיתי אלימות בין תאילנדים או כלפי זרים. כעת, אני בהלם. שני חברים שלי ואני שוקלים לעזוב את המדינה. זו לא התאילנד שאנחנו מכירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"