מחקר חדש: נשים משקיעות טוב יותר מגברים בעת משבר

לפי מחקר של חברת קרנות הנאמנות ונגארד, במשבר האחרון גברים מכרו מניות יותר מנשים בשפל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשים וגברים משקיעים באופן שונה, עולה מממצאים המצטברים ממחקרים שונים. לפי מחקר חדש, עולה כי לפחות במובן חשוב אחד, נשים הן משקיעות טובות יותר. מדובר בנתונים שנאספו על ידי חברת קרנות הנאמנות ונגארד. החברה מצאה כי בתקופת המשבר של 2008-2009, גברים נטו יותר מנשים למכור את מניותיהם בשפל בשוקי המניות. פירוש הדבר היה הפסדים גדולים, כמו גם החמצת העליות בשווקים שהחלו לפני שנה.

משקיעים גברים, כקבוצה, נוטים לסבול מעודף בטחון עצמי, אומר ג'ון אמריקס, ראש מחלקת הייעוץ והמחקר בונגארד, ואחד ממחברי הדו"ח. "יש הרבה מחקר אקדמי המצביע כי גברים חושבים שהם יודעים בדיוק מה הם עושים, גם כשלמעשה הם ממש לא יודעים מה הם עושים", הוא אומר. נשים, מנגד, נוטות יותר להכיר בכך שאינן יודעות דבר מה - כמו למשל, המגמה העתידית של מדד או מניה.

שמירה על כיוון וצמצום עלויות, תוך מכירה במחיר גבוה ורכישה במחיר נמוך, אם מבצעים פעולות מסחר כלשהן - כל אלה הם מאפיינים של משקיעים מצליחים לטווח ארוך, שרוכשים ני"ע ומחזיקים בהם למשך זמן. אך בתקופת המשבר הפיננסי, גברים נטו יותר מנשים לסחור, לפי המחקר של ונגארד - ונטו גם לעשות זאת בעיתוי הלא נכון.

הממצאים מתאימים לממצאים של מחקר פורץ דרך שביצעו בראד ברבר וטרנס אודין מאוניברסיטת קליפורניה. המחקר, שהתפרסם ב-2001 ונקרא: "מגדר, עודף בטחון עצמי והשקעה במניות", בחן את התנהגות ההשקעה של יותר מ-35 אלף משקי בית שביצעו את פעולותיהם בחברת ברוקראז' גדולה. בהשוואה בין דומים, גברים סחרו במניות בתדירות גבוהה בכמעט 50% יותר מנשים. הגידול בפעולות המסחר בקרב גברים, הגדיל את עלויותיהם, והוביל להורדת התשואות שלהם.

הכלכלנים גילו כי אף ששני המינים גרמו לירידת התשואות באמצעות פעולות מסחר, גברים הורידו את התשואות ב-0.94% יותר מדי שנה. בראיון טלפוני, אמר פרופ' ברבר כי "באופן כללי משקיעים בעלי עודף ביטחון עצמי ינסו לפרש את המתרחש מסביבם, וירגישו שהם מסוגלים לקבל החלטות שהם לא באמת מצויידים בידע הדרוש עבורן".

לדברי ברבר, חדשות פיננסיות לטווח הקצר הן לרוב לא יותר מ"רעש רקע חסר משמעות". גברים מנסים הרבה יותר מנשים להבין את ההיגיון של רעש זה - ללא הצלחה. כמובן, צריך להיזהר עם הכללות מגדריות: ברור שהן לא נכונות לגבי כלל הגברים או הנשים. "ההבדלים בין נשים וההבדלים בין גברים גדולים מההבדלים בין גברים לנשים", אמר.

עם זאת, מחקרים רבים מראים כי גברים נוטים יותר לטעויות מסוג זה מאשר נשים. נשים גם נוטות לקחת פחות סיכונים מגברים. בבחירת תיק השקעות, לנשים יש העדפה רבה יותר לאג"ח. מסיבה זו, התשואות שלהן נוטות להיות נמוכות משל גברים, בהנחה כי למניות תשואה גבוהה יותר מלאג"ח. אך בשוק תנודתי כמו זה של העשור האחרון, הזהירות הזו יכולה להיות חיובית.

מכירת מניות תנודתיות בשוק שנמצא בירידה - כפי שעשו משקיעים גברים יותר מגברים, לפי נתוני ונגארד - עשויה להיראות כצעד שמגן על תיק ההשקעות. אך לא בהכרח. מכירה לפני שהשוק יורד ורכישה לאחר הנפילה היא המהלך החכם. עבור משקיעים לטווח ארוך, האסטרטגיה הנכונה עשויה להיות התעלמות מתנודות קצרות טווח לחלוטין, מלבד איזון מחדש של תיק ההשקעות מדי זמן מה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט